میاندوآب | Miandoab

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۳۴٬۴۲۵
پیش شماره تلفن: ۰۴۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

میاندوآب یکی از زیباترین و سبزترین شهرهای ایران که قطب نهال سیب ایران است و به شهر دوچرخه معروف شده، در واقع یکی از شهرستان‌های جنوبی استان آذربایجان غربی است. این شهر بسیار زیبا و حاصلخیز به لحاظ اهمیت خود در شمال غرب ایران، دارای فرمانداری ویژه و معاونت استانداری گشته است و از همین‌رو در توسعه و رسیدگی به آن توجه ویژه‌ای مبذول می‌شود. آب و هوای مطبوع و مناسب و مهمان‌نوازی عالی مردمان این منطقه، میاندآب را در لیست محبوب‌ترین شهرهای توریستی ایران وارد کرده است. همراه ایلیا گشت به این شهر سبز و زیبا سفر کنید.

معرفی شهر میاندوآب

قرار گرفتن میان دو رود زرینه رود و سیمینه رود دلیل وجه تسمیه و نام شهر میاندوآب است. نام آن نیز در سنگ نبشته‌های کشف شده در روستای داش تپه واقع در شمال غرب شهر که به زبان اورارتویی بوده یافت شده، که البته دو قطعه بزرگ این کتیبه‌ها هم اکنون در موزه بریتانیا نگهداری می‌شوند. همچنین در کتاب‌های سیاحان اروپایی که تا قبل از دوران پهلوی به ایران سفر می‌کردند نیز آمده است. این شهر در دوره قاجار به تبعیدگاه کرمانیاkی تبدیل شده بود که بر ضد حکومت مستبد آغا محمد خان قاجار به سرکردگی مرتضی قلی خان کرمانی، قیام نموده بودند. از دیرباز نیز محله‌هایی به نام‌های کرمانی‌ها، سیرجانی‌ها، زرند، راه‌بر و لک‌ها همچنان در این شهر وجود داشته که گویای این مدعاست. حتی اقلیتی کلیمی نیز در این شهر سکونت می‌کنند. مردم این منطقه به زبان ترکی آذربایجانی صحب می‌کنند.

اقتصاد

این شهر که در چهارمین دشت حاصلخیز کشور مستقر گشته، بعد از ارومیه اصلی‌ترین و بزرگ‌ترین قطب کشاورزی آذربایجان غربی است که البته بزرگ‌ترین تولید کننده و صادرکننده نهال سیب ایران نیز می‌باشد. 

گردشگری

چشمه زندان سلیمان، پارک ساحلی آتا و جواهرده، پارک معلم، پل تاریخی میرزا رسول و پل کوسه لر از جمله جاذبه‌های دیدنی و اماکن باستانی جالب توجه آن می‌باشند.

جغرافیا

این شهر که درست در مرز میان استان آذربایجان غربی و شرقی، میان دو رود سیمینه رود و زرینه رود و در جنوب دریاچه ارومیه واقع شده، با شهرهای بوکان، مهاباد، شاهین‌دژ و ملکان همسایه شده است. 

آب و هوا

میاندوآب به دلیل قرارگیری در نزدیکی دریاچه ارومیه و دو رود پر آب و دائمی، از آب و هوای معتدل و مرطوبی برخوردار شده، که علت تابستان‌های نسبتا خنک و زمستان‌های پر بارش و سرد آن می‌باشد.