میبد | Meybod

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۸۰٬۷۱۲
پیش شماره تلفن: ۰۳۵(۹۸)+
ساعت:

شرح

میبد شهری با قدمت هفت هزار سال در مرکز ایران و در استان یزد. این شهر یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران و البته جهان است. این شهر کهن با زیبایی‌های خدادای فراوان توانسته که در طول سال‌ها چهره تاریخی خود را از گزند بلایا حفظ کرده و به‌عنوان نشانه‌ای از تمدن مردم این سرزمین خود را به دنیا معرفی کند. این شهر یکی از نمونه‌های نادر شهرهای باستانی ایران است که قدیمی‌ترین بنای دنیا یعنی نارین قلعه را در خود جای داده است. برای سفر به این شهر افسانه‌ای با ایلیا گشت همراه شوید.

معرفی شهرستان میبد

شهرستان میبد که در 56 کیلومتری یزد قرار گرفته توانسته بیشتر اماکن تاریخی خود را در فهرست آثار تاریخی ایران ثبت نماید. این شهر پر از افسانه‌های گوناگون است که برای گردشگران این منطقه جذابیت خاص خود را دارند. عده‌ای می‌گویند زمان ساخت این شهر به کیومرث اولین بشر آفریده شده به دست اهورامزدا و نخستین شاه شاهنامه است. در مورد نارین قلعه نیز گفته می‌شود که متعلق به زمان حضرت سلیمان است و یکی از دیوهای تحت سلطه ایشان آن‌را بنا نهاده است. نارین قلعه ادعای قدیمی‌ترین بنای ساخته شده به دست بشر را دارد و تا کنون هیچ بنایی در هیچ جای دنیا نتوانسته با آن رقابت کند.

گردشگری

استان یزد که پر است از بناهای تاریخی و کاروان‌سراهای مختلف و شهرستان میبد نیز دست کمی از این استان ندارد. سامانه کاروانی میبد نمونه بارزی از این بناهاست که در شاهراه باستانی ری – کرمان، در پشت دروازه غربی شارستان قدیم شکل گرفته است. برج و بارو و دروازه شارستان، برج کبوترخانه، سلطان رشید و قلعه بشنیغان از دیگر آثار باستانی و اماکن دیدنی این شهر تاریخی می‌باشند.

جغرافیا

این شهر افسانه‌ای در واقع در میانه مخوف‌ترین کویر دنیا یعنی دشت کویر یا کویر مرکزی ایران واقع شده که از شیرکوه در جنوب تا سیاه‌کوه در شمال گسترده است. شهر میبد در شمال غرب شهر یزد، کنار جاده تهران – بندرعباس و راه‌آهن تهران به کرمان و در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار دارد.

آب و هوا

می‌توان گفت که این شهر جز خشک‌ترین شهرهای ایران است. در واقع فلات مرکزی وسط رشته‌کوه‌هایی قرار گرفته که دور تا دور آن شبیه حصاری برافراشته شده‌اند و مانع رسیدن هرگونه رطوبتی به دامنه‌های داخلی خود می‌شوند. همین امر باعث خشکی این منطقه شده و کمبود نزولات جوی و آفتاب داغ آسمان صاف ایران، زندگی تب‌آلودی را در حاشیه کویر به وجود آورده‌است. 

دیدنی‌ها