ملبورن | Melbourne

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴٬۴۴۲٬۹۱۹ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۷ (+۶۱۳۷)
ساعت:

شرح

ملبورن ، مرکز ایالت ویکتوریا، اولین پایتخت و فرهنگی ترین شهر استرالیاست. این شهر از نظر وسعت و جمعیت نیز در جایگاه دوم استرالیا قرار دارد. این شهر تقریبا در تمام حوزه ها در جایگاه شایسته و شایان توجهی قرار دارد. وجود قابلیت های متنوع این شهر موجب شده طی چند دهه مجله های معتبر اکونومیت و مرسر به این شهر لقب بهترین شهر دنیا را بدهد.

حمل و نقل

شبکه حمل و نقل ملبورن یکی از منحصربفردترین شبکه های حمل و نقل است و تراموای آن رتبه نخست را در جهان داراست.

محیط زیست و فضای سبز

رود یارا با عبور از میان شهر ملبورن در کنار  دریاچه ها، برکه ها و وجود صدها هکتار فضای سبز و پوشیده با انواع گونه های گیاهی، این شهر را ملقب به بوستانشهر کرده است.

فرهنگ و هنر

فعالیت های موفقیت آمیز این شهر در حوزه های مختلف آموزش عالی، تحقیقات، فرهنگ، هنر، مد، ورزش، فیلم سازی، رقص، موسیقی، تفریحات و گردشگری موجب شده این شهر به عنوان پایتخت فرهنگ و هنر استرالیا تبدیل شود. همچنین بزرگترین و قدیمی ترین مجموعه نمایشگاهی و گالری هنری استرالیا در این شهر قرار دارند.

گردشگری

این شهر با ترکیب معماری مدرن قرن بیست و یکمی و تاریخی ویکتوریایی توانسته مجموعه های زیبایی را گرد هم آورد. از جمله بناهای دیدنی ملبورن می توان به موارد ذیل اشاره کرد.

تئاتر پرینسس، تالار شهرداری، خانهٔ دولت، خانهٔ پارلمان، زندان قدیمی شهر، کلیساهای پولس مقدس، نمایشگاه سلطنتی، تنها بنای نمایشگاهی بین‌المللی باقی‌مانده از قرن نوزدهم،  بزرگترین ساختمان قرن ۱۹ استرالیا و اولین بنای ثبت شده این کشور در میراث جهانی یونسکو  ، گالری ملی ویکتوریا به عنوان قدیمی ترین و بزرگترین گالری کشور، کتابخانه ایالتی ویکتوریا، بنای یادبود درگذشتگان جنگ جهانی دوم که بزرگترین بنای یادبود و مشرف به شهر است.

خواهرخوانده ها

ملبورن با شهرهای اوزاکای ژاپن، تیانجین چین، تسالونیکای یونان، بوستون ایالات متحده امریکا، سن پترزبورگ روسیه و میلان ایتالیا پیمان خواهر خواندگی دارد.

 

هتل‌ها

دیدنی‌ها