مکناس

Meknes

مشخصات شاخص

کشور: مراکش
جمعیت: ۸۳۲,۰۷۹
پیش شماره تلفن: ۵۵(۲۱۲)+
ساعت:

شرح

مکناس یکی از معروف‌ترین و متفاوت‌ترین شهرهای گردشگری کشور بی‌نظیر مراکش است. این شهر که بستر ده‌ها سایت تاریخی و گردشگری بی‌مثال مراکش شده، پس از فاس توجه هر توریستی را به خود جلب می‌کند. مکناس همان شهری است که یکی از باستانی‌ترین سازهای رومی یعنی سایت تاریخی ولیلی را در دل خود جا داده است. دیدن این شهر برای کسانی که به سفر در دل تاریخ پر عظمت مراکش علاقه دارند، قطعا تجربه‌ای متفاوت خواهد بود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر تاریخی مغربی پرداخته، با ما همراه شوید. 

معرفی شهر مکناس

مکناس نامی است که از یک قبیله بربری به نام مکناسه گرفته شده است. این قبیله که از قرن نهم در این منطقه سکنی گزیدند، در اصل قبیله‌ای تونسی بوده‌اند.این شهر نقش یک قلعه مستحکم و مقاوم در برابر حملات قبیله المحدس، برای قبیله المراوید را داشت. پس از نابودی این قبیله تنها مساجد و استحکامات بزرگ آن بازسازی شدند. در اوایل قرن 14 و تحت حاکمیت سلسله میرینیدس بازار، مدارس و مساجد جدیدی در این شهر تاسیس شد. اما عصر طلایی آن به سال‌های بین 1672 تا 1727 برمی‌گردد که به عنوان پایتخت امپراطوری مولای اسماعیل و پس از پیوستن وی به سلطان مورکو انتخاب شد. امروزه این شهر به عنوان یکی از زیباترین و تاریخی‌ترین شهرهای مراکش، مهمان جمعیت عظیمی از توریست‌های سراسر دنیا است. 

گردشگری

شهر باستانی رومی ولیلی در 30 کیلومتری مکناس، شهر مقدس و قدیمی مولای ادریس در 27 کیلومتری آن، باب‌المنصور دروازه‌ای بین شهر قدیمی(مدینه) و شهر شاهنشاهی، آرمگاه مولای اسماعیل، شهر قدیمی، شهر شاهنشاهی، موزه هنرهای مراکشی و مدرسه ابوعنان از جمله جاذبه‌های توریستی این شهر محسوب می‌شوند.

شهر باستانی ولیلی

این شهر که بدون شک بهترین و کامل ترین خرابه های به جا مانده از رم باستان در کل کشور مراکش است، به عنوان پایتخت پادشاهی موریتانی شناخته می‌شود. اصل شهر در بالای یک تپه ساخته شده و در دشت پایین آن حیاط قرار داشته که امروزه ستون‌ها و طراحی‌های موزاییکی آن همچنان باقی مانده است. قدمت این شهر به قرن سوم پیش از میلاد برمی‌گردد ولی بعدها فینیقی‌ها آن‌را توسعه و گسترش دادند. فاصله آن تا شهر مکناس تنها 30 کیلومتر است و فاصله بسیار اندکی تا شهر مولای ادریس دارد.

جغرافیا

مکناس مرکز استانی به نام مکناس تافیلالت بوده و دارای 12 محله اصلی است. از نظر موقعیت جغرافیایی در قلب کشور مراکش واقع شده و از سمت جنوب و جنوب شرقی توسط جنگل‌های سدر و کوه‌های اطلس میانی احاطه شده است. شهرهای همسایه آن رباط، کازابلانکا، افران، آزرو، طنجه و فاس هستند.