مزار شریف | Mazari sharif

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۴۲۷,۶۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

مزار شریف | Mazari sharif

 مزار شریف چهارمین شهر بزرگ افغانستان است. این شهر مرکز استان بلخ است و از طریق بزرگراه ها با کندوز در شرق ، کابل در جنوب شرقی ، هرات در غرب و ترمس در ازبکستان در شمال ارتباط دارد. حدود 55 کیلومتراز مرز ازبک فاصله دارد. این شهر همچنین به دلیل زیارتگاه های معروف و همچنین مکان های باستانی اسلامی و هلنیستی به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری فراوان فعالیت می کند. شهر باستانی بلخ نیز در همین نزدیکی است. نام مزار شریف به معنای “آرامگاه شاهزاده” است ، مرجعی برای پناهگاه بزرگ و با کاشی های آبی رنگ و مسجدی در مرکز شهر که به حرم علی یا مسجد آبی معروف است. برخی معتقدند مقبره علی بن ابی طالب پسر عموی و داماد پیامبر اسلام محمد در این مسجد در مزارشریف قرار دارد ، پس از آنکه بقایای علی به حسب گذشته به مزارشریف منتقل شد. این موضوع اما توسط سایر مسلمانان نیز رد می شود ، زیرا اکثریت معتقدند وی در نجف عراق به خاک سپرده شده است.

منطقه پیرامون مزارشریف از لحاظ تاریخی بخشی از خراسان بزرگ بوده و تا زمان اواسط قرن 18 میلادی توسط قسمت های صفاریان ، سامانیان ، غزنوییدها ، غوری ها ، ایلخانات ها ، تیموریان ها و خاناته بخارا تحت کنترل طاهری ها بوده است. امپراتوری دورانی پس از پیمان دوستی بین امیران مراد بیگ و احمد شاه دورانی منعقد شد. مزارشریف مرکز منطقه ای شمال افغانستان است که در مجاورت هم ازبکستان و تاجیکستان واقع شده است. همچنین در یک فرودگاه بین المللی واقع شده است. این شهر دارای بیشترین درصد زمین های ساخته شده  از کل استان های افغانستان است و دارای یک منطقه ساخته شده اضافی است که از مرز شهرداری امتداد دارد اما بخشی از منطقه بزرگتر شهری را تشکیل می دهد. همچنین پایین ترین شهر بزرگ کشور با حدود 357 متر از سطح دریا است.

این شهر از ویرانی هایی که در دیگر شهرهای بزرگ کشور در جریان جنگ شوروی و افغانستان و جنگ داخلی پس از آن رخ داد ، دفع شد و امروز یکی از امن ترین شهرهای کشور به حساب می آید. شهر مدرن مزارشریف در مرکز حرم علی قرار دارد. بسیار مرمت شده ، یکی از با شکوه ترین بناهای تاریخی افغانستان است. در خارج از مزارشریف شهر باستانی بلخ قرار دارد. این شهر مرکزی برای ورزش سنتی وزوز است و مسجد آبی کانون جشن نوروز در شمال افغانستان است. اگرچه اکثر مسلمانان بر این باورند که قبر واقعی علی در مسجد امام علی (ع) در نجف عراق یافت می شود ، اما دیگران هنوز برای احترام به مزار شریف می آیند.

 آب و هوای مزار شریف

مزار شریف دارای آب و هوای استپی سرد با تابستان های گرم و زمستان های سرد است. بارش در مناطق کم باران است و بیشتر از ماه دسامبر تا آوریل رخ می دهد. آب و هوا در مزار شریف در تابستان با دمای روزانه بیش از 40 درجه سانتیگراد میباشد از ژوئن تا آگوست بسیار گرم است. زمستانها با سردتر شدن دمای زیر انجماد سرد می شوند. ممکن است از نوامبر تا مارس برف ببارد.