ماترا | Matera

مشخصات شاخص

کشور: ایتالیا
جمعیت: ۶۰,۰۲۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۸۳۵
ساعت:

شرح

ماترا یکی از شهرهای ایتالیا است که در ناحیه باسیلیکاتا واقع شده است. طی دهه پنجاه میلادی قرن بیستم غارهای موسوم به «ساسی» که از جنس صخره های آهکی «توفا» ساخته شده است، محل زندگی کسانی بود که در شرایط فقر به سر می بردند. به همین دلیل هم «ماترا» در آن زمان به «مایه ننگ» ایتالیا معروف بود.امروز دیگر هیچ نشانه ای از فقر یا روزهای سخت باقی نمانده است.

اتحادیه اروپا هر سال یک شهر را به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا معرفی می کند. این شهر به مدت یک سال قلب برنامه های مختلف فرهنگی خواهد بود که هدفشان معرفی و ارتقای فرهنگ و هنر اروپایی است.

قرعه پایتخت فرهنگی اروپا برای سال ۲۰۱۹ میلادی، به نام دو شهر «ماترا» در ایتالیا و «پلوودیو» در بلغارستان افتاده است.

انتخاب این شهر به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا برای مردم این شهر فرصتی است تا چهره ای جدید از «ماترا» به دیگران نشان بدهند.

همه مردم متعهد هستند که پروژه‌ای اجتماعی و فرهنگی را به اجرا درآورند که عمیقاً به آن اعتقاد دارند و برای آنها به مثابه احیای نام خوش شهرشان است.

پائولو وری، مدیر بنیاد موسوم به «ماتئرا باسیلیکاتا ۲۰۱۹» می گوید: «از یک طرف تلاش کردیم برای شناساندن شهر محتوای جدید خلق کنیم. از سوی دیگر هم باید ببینیم انتظار اروپا ازپایتخت فرهنگی چیست. تاکیدمان بیشتر روی این نکته بود که خودمان را با شهرهای دیگر مقایسه نکنیم بلکه با آنها همکاری کنیم.»

شعار «ماترا» برای سال ۲۰۱۹ «آینده باز» است؛ شعاری که همانطور که از آن برمی آید بر دو مفهوم آینده و باز بودن تکیه می کند. در دورانی که حرف از بستن مرزهاست، «ماترا» به دنبال آینده ای است که بر اساس گفتگو و پذیرفتن دیگری ساخته شده است.

پائولو وری در این باره می گوید: «شهر ماترا قبل از اینکه به عنوان پایتخت فرهنگی اروپا انتخاب شود به پایتخت مهمان نوازی معروف بود. مردم اینجا اولین بار که شما را ببینند با شما حرف می زنند و از شما فرار نمی کنند. نقطه قوت ما، مردم ما هستند. «ماترا» می خواهد فرهنگی را به اشتراک بگذارد که توسط همه و برای همه شکل گرفته است.»

همه مردم شهر در برنامه های مربوط به پایتخت فرهنگی اروپا نقش دارند و به صورت داوطلبانه در آنها شرکت می کنند. پائولو وری می گوید که جوانان در این برنامه شرکت می کنند، چون بلافاصله درک کردند که ارتباطی قوی بین آینده تک تک آنها و آنچه انجام می‌شود وجود دارد.

او می افزاید: «مسلما جمعی از افراد باتجربه‌تر و مسن‌تر از سناتورهای شهر بودند که می‌دانستند می‌توانند نشان دهند آنچه طی سال‌ها در گوش‌شان خوانده شده بود و ماترا را مایهٔ شرم ایتالیا عنوان می‌کرد، غلط است.»

۱۹ ژانویه ۲۰۱۹  مراسم افتتاحیه دوره ای است که طی آن ماترا پایتخت فرهنگی اروپا بود و حدود ۱۲ ساعت این شهر به مرکز تمام اروپا تبدیل شد.

جاذبه ها

خانه های سنگی شامل خانه های کنده کاری باستانی است که در دل سنگ ، در این شهر به ثبت میراث جهانی رسیده است.

خانه های سنگی مشکوک به اولین شهرک ساخته شده به دست بشر در ایتالیاست. دومنیکو فیوره معمار ایتالیایی کار ساخت هتل لوکس را که شامل تعدادی از همین خانه سنگ های بازسازی شده می باشد، به اتمام رسانده است.