مصوع | massawa

مشخصات شاخص

کشور: اریتره
جمعیت: ۵۳,۰۹۰
پیش شماره تلفن: ۲۹۱+
ساعت:

شرح

مصوع یک شهر بندری در منطقه Semienawi Keyih Bahri اریتره است که در دریای سرخ در انتهای شمالی خلیج زولا در کنار آن واقع شده است. این شهربه عنوان یک بندر تاریخی و مهم قرن های متمادی ، با جانشینی سیاست ها از جمله امپراطوری اکسسومیت ، خلافت بنی امیه ، سلطان های مختلف بجا ، ابیزسینیا ، امپراتوری عثمانی و کدیوات مصر اداره می شد. مصوع پایتخت مستعمره اریتره ایتالیا بود تا اینکه در سال 1897 به اسمره منتقل شد. این شهریکی از گرم ترین مناطق روی زمین است که میانگین سالانه 30 درجه سانتیگراد ، 86 درجه فارنهایت است. در ابتدا این شهر روستای ساحلی كوچك بود كه در اراضی حاكم بر پادشاهی آكسوم با نام پادشاهی زوما در دوران باستان نیز شناخته شده بود و در نزدیكی بندر آدوا در حدود 50 كیلومتری از جنوب تحت الشعاع قرار گرفت.

بنا بر گزارش ها ، این شهر قدیمی ترین مسجد آفریقا یعنی مسجد صحابه  را دارد. بنا به گزارش ، این اصحاب توسط اصحاب محمد ساخته شده اند که از آزار و شکنجه توسط مکن ها گریختند. به دنبال سقوط آكسوم در قرن هشتم ، ناحیه اطراف این شهرو خود این شهر از سال 702 تا 750 قبل از میلاد توسط خلافت بنی امیه اشغال شد. مصوع بین سلطانهای قاتا ، باقولین و دهلک قرار گرفت. میدری بحری ، یک پادشاهی اریتره ، در زمان های مختلف اهرم هایی به دست آورد و بر این شهرحکومت کرد. شهر بندری همچنین در زمان پادشاهی بلو بلو اریتره تحت کنترل عالی مردم بلوو قرار می گرفت. در این زمان ، مسجد شیخ حنفی ، یکی از قدیمی ترین مساجد کشور ، در جزیره مصوع ساخته شد. بندر محلی بزرگ برای تجارت برده های عرب بود و گفته می شود تاجران ونیزی در قرن پانزدهم در مصوع و نزدیکی سواکین زندگی می کردند.

مصوع وقتی در سال 1557 توسط اسارت عثمانی اسیر شد برجسته شد. عثمانی ها آن را به پایتخت حبش ایلت تبدیل کردند. در زمان اوزدمیر پاشا ، نیروهای عثمانی پس از آن تلاش کردند بقیه اریتره را فتح کنند. با توجه به مقاومت و همچنین مطالبات ناگهانی و غیر منتظره برای سربازان بیشتر در مدیترانه و در مرز با پارس ، مقامات عثمانی این شهر و سرزمینهای فوری آن را تحت کنترل یکی از اشراف مردم بلو قرار دادند. با این وجود ، عثمانی ها شهر قدیمی ع را در جزیره مصوع در یک بندر برجسته در دریای سرخ در معماری معمول عثمانی اسلامی با استفاده از مرجان های خشک برای دیوارها ، سقف و پایه و همچنین چوب وارداتی برای تیرها ، کرکره های پنجره و بالکن ها ساختند. این ساختمان ها و شهر قدیمی مصوع تا به امروز باقی مانده اند که در برابر زلزله و جنگ با بمباران هوایی مقاومت کرده اند. در سال 1846 این شهرو بعدها بیشتر ساحل دریای سرخ آفریقای شمال شرقی تحت موافقت عثمانی تحت حاکمیت خدیو مصر قرار گرفت. به دنبال شکست مصر در نبرد گورا ، کنترل مصر این بندر پژمرده شد. با کمک انگلیسی ها این شهر سرانجام تحت کنترل ایتالیا قرار گرفت و بخشی از مستعمره اریتره ایتالیا در سال 1885 شد. واستعمارگران ایتالیایی در اوایل دهه 1890 در منطقه بندر مستقر شدند.

مصوع به بزرگترین و امن ترین بندر در سواحل شرقی آفریقا و بزرگترین بندر با آب عمیق در دریای سرخ تبدیل شد. در بین سالهای 1887 و 1932 ، آنها راه آهن اریتره را گسترش دادند و این شهر را با اسمره و سپس بیشیا در نزدیکی مرز سودان متصل كردند و كابل راه آهن اسمره-مصوع را تكمیل كردند. در طول 75 کیلومتری ، طولانی ترین حمل و نقل جاده ای جهان در آن زمان بود. در طول جنگ جهانی دوم مصوع محل استقرار شناورهای دریای سرخ نیروی دریایی سلطنتی ایتالیا بود. هنگامی که این شهر در طول مبارزات انتخاباتی آفریقای شرقی سقوط کرد ، تعداد زیادی کشتی ایتالیایی و آلمانی در تلاش برای جلوگیری از استفاده از بندر این شهرغرق شدند. از 15 آوریل 1942 ، بعداً استاد غواص و نجات بخش RNR ستوان پیتر کیب به پاکسازی بندر منصوب شد. او فقط در کار ساده ای موفق به نجات یک تانگوتای ایتالیایی سابق شد. در همان ماه ، فرمانده نیروی دریایی ایالات متحده ، ادوارد السبرگ و تعداد انگشت شماری از خدمه وی وارد این کشور شدند. این آلاچیق به ترتیب کوتاه نجات یافت و بندر به عنوان بخشی از آنچه اکنون به پروتکل بریتانیا اریتره تبدیل شده بود به خدمت بازگردانده شد.

مصوع محل پایگاه دریایی و اسکله های بزرگ داوو است. همچنین یک ایستگاه در خط راه آهن به اسمره دارد. کشتی ها به جزایر دالک و جزیره شیخ سعید در نزدیکی جزیره گرین سوار می شوند.علاوه بر این ، نیازهای حمل و نقل هوایی این شهر توسط فرودگاه بین المللی مصوع ارائه می شود. بناهای قابل توجه در این شهر شامل حرم صحابه ، و همچنین مسجد شیخ حنفی قرن پانزدهم و خانه های مختلف مرجان است. بسیاری از بناهای عثمانی مانند بازار محلی زنده مانده اند. ساختمانهای بعدی شامل کاخ شاهنشاهی است که در سالهای 1872 تا 1874 برای ورنر مونزینگر ساخته شده است. کلیسای جامع سنت ماری؛ و دهه 1920 جنگ استقلال اریتره در یادبود سه تانک در میانه این شهر یاد می شود.

آب و هوای مصوع

مصوع آب و هوای بیابانی داغ دارد. این شهر میانگین بارندگی سالانه بسیار کم را در حدود 185 میلی متر یا 7.28 اینچ دریافت می کند و به طور مداوم دمای هوا را به شدت در طول روز و شب تجربه می کند. متوسط ​​میانگین سالانه دما به 30 درجه سانتیگراد یا 86 درجه فارنهایت نزدیک می شود ، که یکی از بالاترین یافته های موجود در جهان است. این شهربا وجود اینکه یک شهر کویری است ، به دلیل رطوبت بسیار زیاد تابستان بسیار مشهور است. این ترکیب گرمای کویر و رطوبت زیاد باعث می شود که دمای ظاهری حتی شدیدتر به نظر برسد. آسمان معمولاً در طول سال شفاف و روشن است.

 

دیدنی‌ها