مارسی

Marseille

درباره شهر

مارسِی دومین شهر پرجمعیت کشور فرانسه و مرکز ناحیه پروانس آلپ-کوت دازور است. مارسی کنار دریای مدیترانه قرار دارد و بزرگ‌ترین بندر این دریا است.

جغرافی

مارسی مرکز سومین ناحیه اقتصادی فرانسوی و اولین قطب صنعتی و خدمات جنوب فرانسه است. مارسی دارای امکانات غیرقابل انکار نظیر موقعیت ژئواستراتژیک در اروپا و مدیترانه، کیفیت زندگی ممتاز، جمعیت جوان، پویا و خلاق و تجربه طولانی تبادلات بین‌المللی است. از سده‌های پیش، به ویژه داد و ستدهای دریایی نقش و جایگاهی اساسی برای مارسی، اولین بندر فرانسه دارد. بدینسان مارسی به عنوان مرکز بزرگ اقتصادی پیرامون مدیترانه ‌است.

جمعیت

مارسی دومین کمون بزرگ فرانسه بعد از پاریس می‌باشد. ساکنان مارسی و حومه اش که شامل اکس آن پروانس در شمال، ایستر، ویترول در غرب و اوبائن در شرق می‌شود به بیش از ۱٬۵۶۰٬۳۴۳ می‌رسد.

هنر

مارسی شهر تعدد فرهنگی است و به سرعت تجهیزات ساختار سازی را از آن خود کرده‌است. با ۲۵ تئاتر، اپرا، سالن کنسرت “لودوم”، مدرسه بین‌المللی رقص و باله ملی ماری-کلود پیتراگالا، مارسی مانند یک مرکز فرهنگی هنری حقیقی در فرانسه قرار می‌گیرد.

گردشگری

مارسی شهری با سواحل شکوهمند، آب‌وهوای دلپذیر، غذای عالی و جمعیتی چند فرهنگی است. جاذبه‌های عالی، مراکز فرهنگی جدید، رستوران‌های زیبا، هتل‌های لوکس و جدید و نزدیکی این شهر به پاریس (۳ ساعت فاصله با قطارهای تندرو) باعث می‌شود که دومین شهر بزرگ فرانسه جذابیت توریستی بالایی داشته باشد.

موزه تمدن های اروپا و مدیترانه

این بنا توسط Rudy Ricciotti طراحی شد و به عنوان جواهر این شهر فرهنگی شناخته می‌شود. نمای سیاه و سفید آن در مقایسه با خلیج رو به رویش درخشان به نظر می‌رسد و تضادی جالب را نشان می‌دهد. در این مکان گردشگران می‌توانند دید عالی به دریا داشته باشند و از کتابفروشی ساختمان، رستوران‌ها و نمایشگاه‌های آن استفاده کنند. این نمایشگاه‌ها هنر،‌ باستان شناسی و تاریخ را با هم درآمیزد و روی جنبه‌های معاصر مدیترانه تمرکز می‌کند.

کلیسای بانوی صلح ما

این کلیسا در بالای یک تپه بلند قرار دارد و به عنوان برجسته و مهم‌ترین بنای این شهر مطرح است که حتی از مسافت‌های دور هم می‌توان آن را دید. در زمان های دور از این بنا برای مقاصد دیدبانی استفاده می‌شده است و در دوران میانی یک مکان زیارتی بوده است. ساخت این کلیسا در سال ۱۸۵۳ شروع شده و در سال ۱۸۶۴ به پایان رسید. طراحی باشکوه آن شما را محصور خواهد کرد. پس از بازدید از محیط داخلی،‌ گردشگران می‌توانند زمانی را هم روی تراس این کلیسا بگذرانند و به تماشای سقف های قرمز خانه ها در مارسی و آبی دریا بپردازند.

کلیسای سنت ویکتور

این خانه مقدس در قرن پنجم به یک کلیسا تعلق داشت و به Saint Victor تقدیم شده است. نمای بیرونی آن حس قلعه‌های باشکوه قرون وسطی را دارد. زمان تاسیس این کلیسا به اوایل مسیحیت و زمان کارولینجی برمیگردد، ولی برج‌های آن برای قرن‌های ۱۱ و ۱۴م هستند. کلیسا Basilique Saint-Victor یکی از قدیمی ترین ساختمان‌های مارسی فرانسه است که بازدیدکنندگان زیادی را جذب خود می‌کند.

بندرگاه Vieux

یکی دیگر از جاذبه های مارسی بندرگاه vieux است. این بندر درواقع زادگاه اصلی شهر مارسی است و اولین نقطه ای است که شهر از آنجا شکل گرفت و گسترش یافت. در حدود ۶۰۰ سال قبل از ظهور مسیح، این شهر تنها یک بندر یونانی بوده است. این بندر که توسط دریای آبی آن احاطه شده است، در سمت غربی شهر جدید مارسی قرار گرفته است. قدم زدن در اطراف این بندرگاه باستانی، حس خوب آب‌ و هوای مدیترانه ای مارسی را برای بازدیدکنندگان تکمیل می کند. نقاط لب آب در بندرگاه، جاذبه اصلی آن برای گردشگران است و خیلی ها معتقد هستند که بهترین جا برای پیدا کردن غذاهای دریایی مارسی، رفتن به این بندرگاه و در کنار آب است. در قسمت شرقی آن، هر صبح بازار ماهی فروش ها شروع می شود. این بندرگاه که زمانی اهمیت تجاری بسیار زیادی داشت،‌ اکنون بیشتر پر از کشتی‌های ماهیگیری و تفریحی و ورزشی است.

Château d’If

Château d’If به خاطر تاریخ و موقعیت طبیعی که دارد از اهمیت ویژه‌ ای برخوردار شده است. کافیست از بندر مارسی مسافت کمی را با قایق بپیمایید تا به Château d’If برسید. به طور کلی این بنا در مجمع الجزایر فریول قرار گرفته است. این مجمع الجزایر همچنین شامل جزایر Pomègues، Ratonneau و Tiboulen می‌شود. منظره این منطقه به خاطر رودخانه ها، آب های فیروزه ای، سواحل بکر و ماسه های شنی آن فوق العاده است. درخشش خورشید مدیترانه‌ای در آب‌های نیلگون این منطقه که باعث درخشش گل‌های نایاب موجود در آب دریا می‌شود، خود یکی از جاذبه‌های دیگر آن است. در قرن ۱۶م، Château d’If به عنوان یک قلعه نظامی توسط پادشاه François ساخته شد. در قرن ۱۷م هم که پروتستان ها به صورت جمعی زندانی می‌شدند، این مکانی ایمن برای آن‌ها بود. ناگفته نماند که الکساندر دوما برای رمان کونت مونت کریستو خود از این منطقه استفاده کرده و اتفاقات این داستان او در این منطقه رقم می‌خورند.

کلیسا جامع مارسی

کلیسا جامع مارسی یکی از چشمگیر ترین بناهای موجود در این شهر است. ساخت این کلیسا از سال ۱۸۵۲ تا ۱۸۹۳ طول کشیده است و برای ساخت آن از ترکیبی از سنگ های آهکی سفید و سبز استفاده شده و به سبک‌های رومانسک و بیزانس ساخته شده است. فضای داخلی آن با سنگ مرمر و موزاییک به زیبایی تزئین شده است. قبر بعضی از اسقف های مارسی هم در این بنا قرار گرفته است.

مشخصات شهر

کشور: فرانسه

موقعیت