مریوان | Marivan

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۱۰,۴۶۴
پیش شماره تلفن: ۰۸۷(۹۸)+
ساعت:

شرح

مریوان یکی از شهرهای بسیار مهم استان کردستان که مملو از دیدنی‌های فوق‌العاده طبیعی و جاذبه‌های گردشگری منحصر به فرد است و هر ساله میزبان بیشماری گردشگر از سراسر کشور می‌شود. این شهر زیبای کرد نشین با پیشینه باستانی بسیار بلند بالای خود که همیشه در فراز و نشیب تاریخ درگیر ویرانی و آوارگی بوده، امروزه به مقصدی ایده‌آل در غرب کشور تبدیل شده است. اگر قصد سفر به منطقه‌ای با زیبایی‌های بکر طبیعی که با کوهستان‌های افسانه‌ای عجین گشته و سرگدشت طولانی‌ای را برای خود رقم زده دارید، ایلیا گشت به شما شهر بسیار زیبای مریوان را پیشنهاد می‌کند. 

معرفی شهر مریوان

مریوان که یکی از مهم‌ترین شهرهای کرد نشین غرب ایران است، تاریخ را برای خود توسط انسان‌های دوران نوسنگی و از چهار هزار سال پیش از میلاد مسیح رقم زده است. محوطه‌های تاریخی و باستانی بسیاری در اطراف شهر از جمله تپه‌های ساوجی، کولان، مِرگ، بیساران و دو تپه شرقی و غربی گواهی بر این مدعای باستان‌شناسان هستند. این شهر همیشه روی ناآرامی داشته که یا توسط خان‌نشینان محلی و مردم اتفاق می‌افتاده یا تاخت و تاز و لشکرکشی‌های متعدد امپراطوری‌ها رخ می‌داده است. در دوره ساسانیان و اشکانیان نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده چراکه بر سر راه تیسفون به تخت سلیمان (آتشکده آذرگشنسب) قرار داشته است. نژاد مردم این منطقه به مادآریایی‌ها برمی‌گردد که امروزه به زبان کردی سورانی یا هورامی تکلم می‌کنند و اگر در گذشته پیرو دین زرتشت بوده‌اند، امروزه اکثرا مسلمان و سنی مذهب و پیرو مکتب شافعی می‌باشند. 

گردشگری

معروف‌ترین جاذبه گردشگری این شهر، دریاچه زریبار که یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران و بزرگ‌ترین چشمه آب شیرین دنیاست، می‌باشد. با این وجود جاذبه‌های دیگری از جمله قلعه امام یا قلعه هلوخان، دشت بیلو، منطقه قمچیان، ملاقوبی، ناوطاق گاران، آبشارهای گوویله و سلور، قبرستان قدیمی بالک، پل گاران_کردلان، غار آبسلان و غار ریواس در آن وجود دارند که بسیار جالب توجه و دیدنی هستند. 

جغرافیا

شهرهای سنندج از شرق، سقز از شمال، دیواندره از شمال شرقی، سروآباد از جنوب شرقی، دره شیلر از شمال غربی و در غرب خود با شهر پنجوین از شهرستان‌های سلمانیه‌ی عراق همسایه گشته است. 

آب و هوا

این منطقه دارای آب و هوای مدیترانه‌ای است که بارش‌های فراوانی را برای آن به ارمغان آورده و موجب خنکی هوا در تابستان‌ها و سردی هوا در زمستان‌ها می‌شود. 

هتل‌ها

دیدنی‌ها