ماردین | Mardin

مشخصات شاخص

جمعیت: ۸۶٬۹۴۸ نفر
پیش شماره تلفن: ۴۸۲
ساعت:

شرح

ماردین یکی از شهرهای کردنشین ترکیه است. شهری تاریخی و استراتژیک با خانه‌هایی از سنگ جنس که در جنوب شرقی آناتولی قرار داشته است.

این شهر در ابتدا بر فراز تپه‌ای مرتفع ساخته شده بود ولی به مرور گسترش یافته و خانه‌های مسکونی و اماکن اداری دامنه‌های این تپه را نیز در برگرفت.

سابقه سکونت در این شهر  به ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باز می‌گردد، از این رو اهمیت تاریخی و فرهنگی بسیاری  دارد بخصوص که یکی از مکان‌های استقرار تمدن آشوری‌های منطقه نیز بوده است.

در واقع می‌توان گفت که این شهر یکی از قدیمی‌ترین و تاریخی‌ترین شهرهای بنا‌شده در منطقه بین‌النهرین است که اولین ساکنان آن نیز «سوباریان»ها بوده‌اند. این قوم در حدود ۳۰۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه سکنی گزیده‌اند. ماردین بعدها به ترتیب تحت استیلای بابلی‌ها، هیتی‌ها، آشوری‌ها، رومی‌ها و بیزانس قرار گرفت.

در ۶۹۲ مردم این منطقه با اسلام آشنا شدند سپس با روی کار آمدن سلسله پادشاهی «آرتوکید»، شهر بسیار پیشرفت کرده و تمامی ساختمان‌ها و بناهای مهم آن نیز در همان دوره ساخته شد.

طی سالهای ۱۲۳۵ و ۱۲۴۳ حکومت در دست مغول‌ها افتاد تا اینکه در سال ۱۲۶۰ با نبرد «عین جالوت»، «آرتوکید»ها بر علیه مغول‌ها به‌پا‌خواسته و حکومت خود را برپا کردند. در سال ۱۵۱۷ ماردین به دست عثمانی‌ها سقوط کرد و بعنوان جزئی از ترکیه نوین درآمد.

ماردین یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ترکیه است که مرکز منطقه ماردین بوده و در جنوب شرقی این کشور قرار دارد. جذابیت شهر ماردین این است که این شهر بر روی تپه‌ای واقع شده و تمامی ساختمان‌های آن با سنگ ساخته شده و ظاهری کاملا قدیمی و بدور از مدرنیته را به شهر داده اند، هرچند که قسمتی از شهر که بعنوان شهر جدید شناخته می‌شود از ساختمان‌های جدید و مدرن ساخته شده است.

مردم شهر از جمله ترک، کرد، عرب و سوریانی‌ها هستند که سوریانی‌ها از قبایل آکادیان می‌باشند. مردم این قبیله در حدود ۲۲۰۰ سال قبل از میلاد در این منطقه می‌زیسته‌اند.

جاذبه ها

موزه ماردین: این موزه کلکسیونی از  آثار باستانی مربوط به پیشینه‌ی تاریخی این شهر است که در سال ۱۸۹۵ ساخته شده است. در داخل آن آثار مربوط به تمامی قبایل و حکومت‌هایی که در این شهر بوده‌اند از جمله بابلی‌ها، آشوری‌ها، مغول‌ها، ایرانیان، یونانیان و … وجود دارد.

صومعه ماریعقوب: یکی از بناهای دیدنی ماردین است که با کلیسای مردم مقدس مستحکم شده است.
صومعه دیرالزعفران: یک کلیسای ارتودوکس است که با گردش در داخل آن، سیر پیشرفت ادیان در این شهر را به وضوح می‌بینید.
کیزیل‌تپه: تپه‌ای است که در آن تمامی بنا و ساختمان‌ها با هنر معماری قدیم ماردین ساخته شده و یکی از دیدنی‌های جالب توجه ماردین است.

هتل‌ها