ماپوتو | Maputo

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱,۱۰۱,۱۷۰
پیش شماره تلفن: ۲۵۸+
ساعت:

شرح

ماپوتو پایتخت و پرجمعیت ترین شهر موزامبیک است. در نزدیکی انتهای جنوبی کشور قرار دارد و در فاصله 120 کیلومتری مرزهای اسواتینی و آفریقای جنوبی واقع شده است. این شهر در یک خلیج طبیعی بزرگ در اقیانوس هند واقع شده است ، در نزدیکی رودخانه های Tembe ، Mbuluzi ، Matola و  Infulene. این شهر از هفت بخش اداری تشکیل شده است که هر یک از آنها به بخش های چهارگانه یا بیرو تقسیم می شوند. این شهر توسط استان ماپوتو احاطه شده است ، اما از سال 1998 به عنوان یک استان جداگانه و مجزا اداره می شود. شهر ماپوتو از نظر جغرافیایی کوچکترین و پر جمعیت ترین استان در موزامبیک است. این شهر دارای چندین مکان دیدنی از جمله میدان استقلال ، تالار شهر ، قلعه ماپوتو ، بازار مرکزی ، باغات توندورو و ایستگاه راه آهن ماپوتو است. این شهر به عنوان یک شهر زیبا شناخته می شود. با راه های گسترده ای که توسط درختان ژاکاراندا و اقاقیا پوشیده شده است ، نامهای مستعار شهر اقاقیا  و مروارید اقیانوس هند را بدست آورده است. این شهر به دلیل معماری مجزا و التقاطی ، با سبک های استعماری نئوکلاسیک و مانوئلایی پرتغالی در کنار ساختمان های مدرن Art Deco ، Bauhaus و Brutalist شناخته می شود. ماپوتو دارای یک صحنه فرهنگی پر جنب و جوش است ، و دارای بسیاری از رستوران ها ، سالن های موسیقی و نمایش و صنعت فیلم محلی است. اقتصاد ماپوتو در حوالی بندر خود قرار دارد که از طریق آن بخش عمده ای از واردات و صادرات موزامبیک حمل می شود. صادرات اصلی شامل پنبه ، شکر ، کرومیت ، سیزال ، كپرا و چوب سخت است. علاوه بر تجارت ، این شهر دارای بخش های تولید و خدمات قوی است.

جغرافیای ماپوتو

ماپوتو در سمت غربی خلیج ماپوتو، در نزدیکی Estuário do Espírito Santo قرار دارد که رودخانه های Tembe ، Umbeluzi ، Matola و Infulene را تخلیه می کنند. طول این خلیج 95 کیلومتر وعرض آن30 کیلومتر است. در قسمت شرقی شهر و خلیج جزیره اینهاکا قرار دارد. مساحت کل تحت پوشش شهرداری ماپوتو 346 کیلومتر مربع و هم مرز با شهر ماتولا در شمال شرقی و شرق ، ولسوالی های مراکشو به شمال است. Boane در شرق و Matutuíne در جنوب که همه بخشی از استان ماپوتو هستند قرار دارد. این شهر 120 کیلومتر از مرز آفریقای جنوبی در Ressano Garcia و 80 کیلومتری از مرز با سوازیلند در نزدیکی شهر Namaacha فاصله دارد.

آب و هوای ماپوتو

ماپوتو دارای آب و هوای نیمه خشک و گرم است.که میانگین بارش آن 813.6 میلی متر در سال است. بارش در تابستان فراوان است و در زمستان فقط اندک است. این شهر دارای آب و هوای نسبتاً گرم با متوسط دمای 22.8 درجه سانتی گراد است. گرم ترین ماه ژانویه با متوسط دمای 26.8 درجه سانتی گراد است. درحالی که گرم ترین ماه جولای با متوسط دمای 18.8 درجه سانتی گراد است.