منامه | Manama

مشخصات شاخص

کشور: بحرین
جمعیت: ۱۶۲٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۹۶(۹۷)+
ساعت:

شرح

منامه شهری بندری که بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور بحرین در استان عاصمه این کشور است، در واقع شهری بسیار لوکس و زیبا، همراه بنادر باشکوه و پیشرفته در آب‌های فیروزه‌ای خلیج فارس است. این بندر شگفت‌انگیز که امروزه یکی از مدرن‌ترین شهرهای جهان عرب، مملو از آسمان‌خرآش‌های جذاب، مراکز خرید متنوع، هتل‌های پر زرق و برق در کنار مساجد زیبای گوناگون و سواحلی بی‌نظیر و زیبا است، یکی از محبوب‌ترین مقاصد گردشگری برای ساکنین حوزه خلیج فارس می‌باشد. همراه ایلیا گشت این بندر لوکس را بهتر بشناسیم.

معرفی شهر منامه 

شهر منامه که در ابتدا تنها بندر صیادی کوچکی در کرانه خلیج فارس بوده در سده چهارم میلادی به‌عنوان شهر تاسیس شد و به مرور زمان از لحاظ بندری پیشرفت نمود. در سال 1950 میلادی برای توسعه و رونق بیشتر شهر، بندر جدید آن به‌نام بندر مینا سلمان ساخته شد. ده سال بعد یعنی در دهه 1960، صنایع سبک و صنایع کشتی‌سازی در این بندر راه‌اندازی شد. امروزه این بندر به مکانی برای لنگر انداختن کشتی‌های کروز تبدیل شده است. از طرفی نیروی دریایی انگلیس پایگاهی در این منطقه دارد و نسل نوین ناوهایش از جمله ناوهای هواپیمابر خود را در این بندر مستقر کرده است.

اقتصاد

صنایع سبک و کشتی‌سازی، صنعت ماهیگیری و شیلات از جمله صنایع پر رونق این شهر بندری هستند. از طرفی صنعت گردشگری نیز جایگاه ویژه‌ای در این منطقه دارد و موجب پیشرفت هرچه بیشتر شهر شده است. 

گردشگری

منطقه ساحلی لوکس و بسیار زیبای مینا سلمان، پل بسیار شگفت‌انگیز ملک فهد به طول 25 کیلومتر که دو کشور عربستان سعودی و بحرین را بهم وصل می‌کند. بازارهای قدیمی آهنگران، مسگران، مروارید و تنباکوی شهر، پل‌های بسیار زیبای شیخ محمد، شیخ عیسی و شیخ خلیفه، از جمله جاذبه‌های دیدنی این شهر می‌باشند.

جغرافیا

این شهر که در شمال شرقی کشور بحرین واقع شده با جزیره محرق در شرق و عربستان سعودی در غرب خود مرز آبی مشترک دارد و در بقیه نواحی جغرافیایی خود توسط آب‌های خلیج فارس احاطه شده است.

دیدنی‌ها