مایورکا | Mallorca

مشخصات شاخص

کشور: اسپانیا
جمعیت: ۸۵۹,۲۸۹
پیش شماره تلفن: ۹۷۱(۳۴)+
ساعت:

شرح

مایورکا یکی از زیباترین و متفاوت‌ترین جزایر اسپانیا است که برای هر فردی با هر سلیقه‌ای جاذبه‌ای برای دیدن و لذت بردن دارد. این جزیره با مرکزیت شهر پالما ده مایورکا، جزیی از مجمع‌‌الجزایر بالئاریک محسوب می‌شود. برای آن‌هایی که به دنبال سفرهای منحصر به فرد هستند، از آفتاب گرفتن در سواحل مدیترانه گرفته تا دیدار روستاهای قرون وسطایی را می‌توانند در این جزیره تجربه کنند. مهم‌ترین شهر و بندر آن یعنی پالما ده مایورکا، سالانه هزاران گردشگر اروپایی را به خود جذب می‌کند. همراه ایلیا گشت این جزیره بی‌نظیر را بیشتر بشناسیم. 

معرفی جزیره مایورکا

مایورکا نامی است که از واژه باستانی لاتین اینسولا مایور به معنای جزیره بزرگ مشتق شده است. بر اساس یافته‌های به دست آمده از ردپاها و تالارهای دفن اجساد در این منطقه، قدمت سکونت انسان در این جزیره را به شش هزار تا چهار هزار سال قبل از میلاد مسیح و به دوره نوسنگی نسبت داده‌اند. باستان‌شناسان نام شهرک‌های ما قبل تاریخ آن‌را تالائوت یا تالایوت نهاده‌اند و عصر برنز را عصر شکوفایی فرهنگ تالائوت می‌دانند. این جزیره به تازگی توجه بسیاری از گردشگران، به‌خصوص گردشگران آلمانی و انگلیسی را به خود جلب کرده و فرودگاه بین‌المللی آن یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های اسپانیاست. تنها در سال 2017 حدود 28 میلیون مسافر در این فرودگاه جابه جا شده‌اند. 

اقتصاد

چرخ اقتصاد مایورکا توسط صنعت توریسم می‌چرخد که ارز آوری بسیاری برای آن داشته است. این جزیره از سال 1950 به عنوان یک مقصد توریستی مطرح شد ولی رشد چشمگیر صنعت توریسم آن از سال 2001 شروع شد، که میلیون‌ها گردشگر از آن بازدید کردند. پس از آن هر ساله به شمار بازدیدکنندگان آن اضافه می‌شود. 

جغرافیا

این جزیره به عنوان بخشی از جزایر بالئاریک از سال 1983 منطقه خود مختار و مستقل اسپانیا بوده است. دومین جزیره بزرگ و پر جمعیت اسپانیا بعد از تنریف در جزایر قناری، جزیره مایورکا است. این جزیره دارای دو منطقه کوهستانی به نام‌های Serra de Tramuntana و Serres de Llevant می‌باشد که طول هر کدام از آن‌ها حدود 70 کیلومتر است. این کوه‌ها به تربیت قسمت‌های شمال غربی و شرق جزیره را اشغال کرده‌اند. 

آب و هوا

اقلیم غالب این منطقه مدیترانه‌ای است که زمستان‌های خفیف و طولانی و تابستان‌های گرم، خشک و آفتابی از مشخصه‌های آن است. مرطوب‌ترین ماه‌های آن‌را می‌توان اکتبر و دسامبر دانست.