مالبورک | Malbork

مشخصات شاخص

جمعیت: ۳۸,۴۷۸
پیش شماره تلفن: ۴۸۰۵۵+
ساعت:

شرح

مالبورک شهرستانی در استان پومرانی کشور زیبای لهستان است که یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین قلعه‌ها و دژهای تاریخی دنیا یعنی دژ مالبورک را در دل خود جا داده است. این قلعه تاریخی بی‌مانند که بزرگ‌ترین قلعه تاریخی دنیاست، با قرارگیری در کنار رودخانه و با نمای آجری و معماری منحصر به فرد خود تصویری رویایی و فرامش نشدنی را برای این شهر به ارمغان آورده است. اگر قصد سفر در دل تاریخ در مکانی سرسبز و خوش آب و هوا را دارید، ایلیا گشت به شما این شهر افسانه‌ای جذاب را معرفی می‌کند، با ما همراه باشید.

معرفی شهر مالبورک

مالبورک شهری است که در قرن سیزدهم میلادی به دست شوالیه‌های تتونیک یا همان شوالیه‌های نظم نوین جهانی با تاسیس قلعه‌ای در منطقه، به عنوان مقر فرمانروایی آنان در قرن سیزدهم و قرون وسطی شناخته می‌شده است. بعدها این منطقه به دست پروس سلطنتی یا پادشاهی لهستان می‌افتد. با ساخته شدن این دژ سلطنتی در منطقه شهر کم کم در اطراف قلعه رشد کرده و از طرفی رودخانه نوگات و زمین‌های مسطح اطراف آن، به مردم منطقه اجازه دسترسی به دریا و استفاده از آن برای رونق تجارت خود را داده بود. در طول حکومت پروس‌های لهستان امتیاز انحصاری تجارت کهربا و عبور و مرور در منطقه و در کنار رودخانه تنها به شوالیه‌های تتونیک داده شد. این شهر بعدها به عضویت لیگ هانستیک درآمد و محل تشکیل بسیاری از جلسات آنان شد.

قلعه مالبورک

این قلعه زیبا و منحصر به فرد با نمای آجری قرمز رنگ و معماری به سبک گوتیک خود به عنوان میراٍ جهانی شناخته شده و بزرگ‌ترین قلعه تاریخی دنیا می‌باشد. ساخته شدن این قلعه توسط شوالیه‌های تتونیک باعث شد که کنترل آنان بر روی منطقه افزایش یابد. این اولین‌بار در قرن سیزده میلادی تاسیس اما به مرور زمان و با افزایش شوالیه‌ها رفته رفته گسترش یافت تا مساحتی نزدیک به 21 هکتار را به خود اختصاص داد و به بزرگ‌ترین قلعه گوتیک اروپا تبدیل شد. متاسفانه این قلعه در جنگ جهانی دوم به شدت آسیب دید و دوباره در نیمه دوم قرن بیستم و باز در سال 2016 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. امروزه این قلعه به عنوان موزه تبدیل شده است. 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر در شمال غربی کشور لهستان واقع شده و از طریق رودخانه نوگات به رودخانه ویستولا و دریای بالتیک راه دارد. آب و هوای آن معتدل و خنک با زمستان‌های سرد و تابستان‌های نسبتا گرم است. 

دیدنی‌ها