ماکو | Maku

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۸۱۴۵۵ نفر
پیش شماره تلفن: ۰۴۴۳۴۲
ساعت:

شرح

ماکو یکی از شهرهای زیبای استان آذربایجان غربی است. این شهر و رودخانه زنگمار در یک دره قرار گرفته اند. این رود شهر ماکو را به بخش شمالی و جنوبی تقسیم می کند. قسمت شمالی شهر در دامنه کوه قیه و بخش شمالی آن در دامنه کوه سبد واقع شده است. ماکو بزرگترین منطقه آزاد ایران و بعد از شانگهای چین دومین منطقه آزاد بزرگ دنیا به شمار می‌رود.

تاریخچه

بر اساس کاووش های صورت گرفته در منطقه آزاد ماکو بقایایی از شهر بزرگ دامبات و خاورزمین معروف به خاورزمین بدست آمده است که گله‌داران ساسانی از ساکنان این منطقه بودند. برخی نیز محل شهر کنونی ماکو را محل قبلی دژ قابان دانسته‌اند.

در تاریخ این شهر آمده، کلاویخو، سفیر اس‍پانیا، وقتی درسال ۱۴۰۳ میلادی از این شهر دیدن می‌کند، به آن می گوید قلعه. در آن زمان حاکم ماکو فردی مسیحی بنام نورالدین بوده است.

در عهدنامه گلستان، در مورد ماکو بین کشور روسیه و امپراتوری عثمانی رقابت درمی گیرد. در پی آن به مردم و خان‌های این شهر اختیار داده شد تا به هر سو که مایلند ملحق شوند و آنان الحاق به ایران را انتخاب کردند. از این حیث خوانین این شهر به‌ویژه تیمورپاشا و اقبال‌السلطنه مورد احترام شاهان بخصوص شاهان قاجار بودند..

ساکنین این شهر در قرن اول قبل از میلاد مسیح به دلیل اینکه  زرتشتی بودند این شهر را «ماغ کوی» یعنی شهر روحانیان زرتشتی می‌نامیدند. (مغ در زبان زرتشتی و زبان کهن به معنای روحانی زرتشتی می‌باشد) ماکو به زبان ارمنی نیز به معنی چراگاه ‌است بنابراین چون این شهر دارای چراگاه‌های بزرگ بود به آن ماکو می گفتند. برخی نیز نام مادکو را برای این شهر آورده اند که به مرور زمان به ماکو تبدیل شده است .

این شهر دارای روستای زیبایی است از جمله بارون، رند، هندور، سنگر، قلعه جوق، باغچه جوق که از زیباترین روستاهای این شهر و قره خاچ با آب هوای ییلاقی و محیطی آرام یکی از جاذبه‌های طبیعی این شهر است.

جاذبه ها

بیش از سه هزار اثر تاریخی ثبت شده و ده‌ها اثر طبیعی در ماکو وجود دارد که هر کدام می توانند به تنهایی این شهر را برای هر کسی جذاب کنند.

کلیسای مریم مقدس (زور زور)

این کلیسا در ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا واقع شده که به نام کلیسای زور زور نیز معروف است. ساخت کلیسای زور زور توسط اسقف اعظم کلیسای تادئوس مقدس، به نام زکریا صورت گرفت و به یکی از مراکز تعلیمات دینی و فرهنگی و ادبی تبدیل گردید. این کلیسا همراه با 6 کلیسای دیگر ایران در فهرست آثار ثبتی ایران در یونسکو به ثبت جهانی رسیده است.

قره کلیسا

این کلیسا که به کلیسای تادئوس مقدس هم معروف است گفته می شود قدیمی‌ترین کلیسای ارامنه جهان است که در روستای قره‌کلیسا واقع شده است. ارمنیان نیز این کلیسا را به نام «تادئوس مقدس» می شناسند. این کلیسا هم همراه کلیسای زور زور به ثبت جهانی رسیده است.

آبشار قلعه جوق

این آبشار با بیش از 80 متر ارتفاع در فاصله 5 کیلومتری جنوب غربی ماکو قرار دارد .

پل قلعه جوق

این پل که قدمت به زمان صفویه می رسد بر روی رود زنگمار ساخته شده و جزء فهرست میراث ملی نیز قرار دارد.

کاخ موزه باغچه جوق

این کاخ زیبا که به کاخ سردار ماکو هم معروف است در فاصله 6 کیلومتری ماکو قرار دارد. کاخی مجلل و باشکوه که به دستور تیمور تیموری ملقب به «اقبال‌السلطنه ماکوئی» یکی از سردارهای«مظفرالدین‌شاه» و حکام مقتدر بنا شده است. این کاخ تلفیقی از معماری غربی و سنتی ایران را به نمایش گذاشته است.

تالاب آقاگل

این تالاب فصلی است یعنی در بهار و زمستان پر آب و در پاییز و تابستان خشک است. این تالاب در کنار رودخانه ارس و شمال شرقی شهر ماکو واقع شده است.

کلیسای گئورک مقدس

این کلیسا در نزدیکی روستای مرگن بین ماکو و قره ضیاء‌الدین ، در جنوب‌شرقی روستای شوط قرار دارد. معماری این کلیسا بسیار زیباست و در کنار آن قبرستانی نیز قرار گرفته است.ویرانی های اطراف آن بیانگر وجود روستایی پرجمعیت در سال های خیلی دور است.

پل قره کورپو

پل قره کورپو یا پل سیاه یکی دیگر از آثار تاریخی این شهر است که به ثبت ملی رسیده و در شمال ماکو، روی رودخانه قره‌سو بنا شده است. قدمت ساخت این پل هم به عصر شاهان صفویه می‌رسد.

عمارت کلاه فرنگی ماکو

این عمارت که بخش بزرگی از آن متعلق به علی قلی خان بیات ماکویی دارد، قدمتش به اواخر قاجار می رسد. این خانه به لحاظ وجود گچبری ها، آنه کاری ها،شیشه های ارسی رنگی شباهت زیادی به تالار آینه کاخ گلستان تهران دارد.

دخمه سنگی فرهاد

دخمه سنگی فرهاد یا بام فرهاد در کنار روستای سنگر ماکو قرار دارد و در دل خود آثاری تاریخی از اقوام اورارتورها که 8 قرن پیش از میلاد می زیسته اند را جای داده است.

تالاب بورآلان

این تالاب که از ذخایر مهم طبیعی ماکو و یکی از زیستگاه های اصلی و زمستان گذری پرندگان مهاجر است. وجود چشمه های آبگرم از دیگر جاذبه های این تالاب محسوب می شود.