مهاباد | Mahabad

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۱۶۸٫۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۴۴(۹۸)+
ساعت:

شرح

مهاباد شهری در استان آذربایجان غربی که با پیشینه تاریخی بسیار غنی و جاذبه‌های گردشگری زیبا و فوق‌العاده خود به یکی از بهترین مقاصد توریستی در شمال غربی ایران تبدیل شده است. این شهر سرسبز و مرتفع که در میان چندین کوه قرار گرفته و به نگین آذربایجان غربی شهرت دارد، با قدمت 3500 ساله خود در منطقه تاریخی مکریان، در جنوب این استان واقع شده و تا اواسط سده نوزدهم میلادی به عنوان مرکز ناسونالیزم کرد ایران شناخته می‌شده است. ایلیا گشت در این مقاله قصد در معرفی این شهر تاریخی و با شکوه دارد، با ما همراه شوید.

معرفی شهر مهاباد

شهر مهاباد که تا دوره قاجار به نام ساوجبلاغ معروف بود، از کهن‌ترین سکونت‌گاه‌های بشری در ایران محسوب می‌شود که قدمتی به بلندای تمدن‌های سیلک و شوش دارد. تمدن‌هایی که تا هزاره سوم پیش از میلاد و هجوم آشوریان از ثبات و آرامش خوبی برخوردار بودند. این شهر که تا سال 1038 تنها آبادی کوچکی بود، در این سال توسط حکام مکری مورد توجه و گسترش قرار گرفت و پس از آن نیز به مدت 400 سال مرکز حکومت امرای مکری واقع شد. بعدها نیز به جمهوری مهاباد تبدیل گشت و پایتخت این جمهوری شد و چون کردها بر حاکمیت آن اصرار ورزیدند درگیری‌های سیاسی بسیاری را به خود دید. حتی در دوران انقلاب سال 1357 ایران نیز تا چند وقت تحت حاکمیت خود مختار کردها بوده است. 

گردشگری

از جمله جاذبه‌های گردشگری آن می‌توان به حمام تاریخی میرزا رسول، محوطه باستانی برده کنته، گور دخمه فخریکا یا فقرگاه، مقبره بداق سلطان، مسجد جامع سرخ، تالاب کانی برازان، دریاچه سد، باغ میکائیل و غار سهولان اشاره نمود.

جغرافیا

این شهر مرتفع که در دامنه رشته کوه‌های لند شیخان در جنوب استان آذربایجان واقع شده با شهرهای میاندوآب در شمال خود، سردشت در جنوب، پیرانشهر و نقده در غرب و بوکان در شرق خود همسایه گشته است. 

آب و هوا

اقلیم معتدل کوهستانی با زمستان‌های پر برف و بسیار سرد و تابستان‌های معتدل و خنک از ویژگی‌های اقلیمی مهاباد است. 

دیدنی‌ها