مادابا

madaba

مشخصات شاخص

کشور: کشور اردن
جمعیت: ۸۴۶۰۰
پیش شماره تلفن: +۹۶۲
ساعت:

شرح

مادابا در کشور اردن  در 30 کیلومتری جنوب غربی پایتخت امان واقع شده است . شهر مادابا زمانی یک شهر مرزی موآبی بود که در کتاب مقدس ذکر شده است.در زمان حکومت خود توسط امپراطوریهای رومی و بیزانس از قرن 2 تا 7 ، این شهر بخشی از عربستان سعودی را که توسط امپراطور رومی تراژان مستقر شده بود به جای پادشاهی نباتای پترا تشکیل داد.اولین مدرک برای یک جامعه مسیحی در این شهر ، با اسقف خاص خود ، در اعمال شورای کالسدون در سال 451 یافت می شود ، جایی که کنستانتین ، اسقف اعظم متروپولیتن بوسترا به نمایندگی از گایانو امضا کرد .اسکان مجدد ویرانه های این شهر توسط 90 خانواده مسیحی عرب از آل کاراک ، در جنوب ، به سرپرستی دو کشیش ایتالیایی از کلیسای مقدس لاتین اورشلیم در سال 1880 ، آغاز تحقیقات باستان شناسی را نشان داد. این به نوبه خود به میزان قابل توجهی مستندات کم موجود را تکمیل می کند.اولین موزاییک ها در هنگام ساخت خانه های جدید با استفاده از آجر از ساختمان های قدیمی کشف شد. ساکنان جدید مادابا ، که از اهمیت کشیشهایشان به اهمیت موزائیک آگاه بودند ، اطمینان حاصل کردند که از آنها مراقبت می شود و تمام موزاییکهایی که به چشم می آیند ، حفظ می کنند.

به نظر می رسد قسمت شمالی شهر مادابا مناطقی است که بیشترین غلظت موزاییک را در خود جای داده است. نقشه موزائیک مادابا در سال 1896 کشف شد و این یافته ها یک سال بعد منتشر شد. این کشف توجه دانشمندان در سراسر جهان را به خود جلب کرد. این شهر همچنین بر ساکنان ، که اشتیاق مسری F. Giuseppe Manfredi را به اشتراک می گذارد ، تأثیر مثبت گذاشت و کشف مجدد بیشتر موزائیک های شهر را به آنها مدیون است. مادابا در اردن به “شهر موزائیک” معروف شد.نقشه موزائیک مادابا نقشه ای از منطقه است که قدمت آن از قرن ششم گرفته شده و در کف باسیلica ارتدکس یونان سنت جورج حفظ شده است ، که گاه به آن “کلیسای نقشه” گفته می شود. این نقشه با دو میلیون قطعه سنگ رنگی ، تپه ها و دره ها ، روستاها و شهرهای فلسطین و دلتا نیل را به تصویر می کشد. این موزائیک شامل نخستین نمایش تاریخی بیت المقدس بیزانس با عنوان “شهر مقدس” است. این نقشه جزئیات مهم در مورد نشانه های قرن ششم آن ، با خیابان های قلاب سنگی ، یا خیابان كولون مركزی ، و كلیسای مقدس مقبره به وضوح قابل مشاهده است. این نقشه یکی از مهمترین ویژگیهای رشد دانش علمی در مورد چیدمان فیزیکی بیت المقدس پس از تخریب و بازسازی آن در 70 میلادی است.

شاهکارهای دیگر موزائیکی که در کلیسای باکره و رسولان و موزه باستان شناسی یافت می شود ، تصویری از گل و گیاهان ، پرندگان و ماهی ها ، حیوانات و جانوران عجیب و غریب و همچنین صحنه هایی از اساطیر و کارهای روزمره شکار ، ماهیگیری و کشاورزی را به تصویر می کشد. . صدها موزائیک دیگر از قرن 5 تا 7th در سراسر مادابا پراکنده اند.دانشگاه تورنتو از سال 1996 تا به امروز در مادابا حفاری کرده است. تلاشهای آنها عمدتاً روی آکروپولیس غربی متمرکز شده است که یک میدان آزاد اجازه می دهد تا از دوره مدرن تا مراحل اولیه برنز در اوایل ، پرده برداری کند از توالی اشغال مادابا. بارزترین ویژگی این منطقه یک دیوار استحکام به طول 7.5 متر است که در قرن نهم قبل از میلاد ساخته شده است و در طول تاریخ خود بازسازی های بعدی انجام شده است. همچنین بقایای خانه ای به خوبی حفظ شده در دوره بیزانس در پایه دیوار استحکامات وجود دارد. در سال 2010 ، یک معبد 3000 ساله آهن دوران آهن حاوی چندین مجسمه از خدایان باستان و ظروف سفالی دایره ای استفاده شده در آیین های مذهبی موآبیت در Khirbat ‘Ataroz در نزدیکی مادا کشف شد.

جاذبه اصلی مادابا موزائیک های بیزانس آن است که بازدید کنندگان زیادی را به خود جلب می کند ، خصوصاً از زمان ایجاد پارک باستان شناسی. آنها کف خانه ها و کلیساها را که مربوط به اولین دوره سکونت سایت است ، پوشش می دهند.مکان نزدیک ام آرراس ، در جنوب شرقی مادابا در حاشیه استپهای نیمه خشک ، به عنوان یک اردوگاه نظامی رومی آغاز شد و از قرن 5 به شهر تبدیل شد. همچنین دارای موزائیک های بسیار بزرگ و خوبی است.در ورودی جنوبی مادابا ، در نزدیکی بزرگراه پادشاه ، کلیسای رسولان است. ویرانه های این کلیسای بیزانس به سال 578 قبل از میلاد مسیح است و در حال حاضر بازسازی شده اند. این شامل موزائیکی است که با عنوان “شخصیت دریا” شناخته می شود و زنی را که از دریا بیرون می آید ، به تصویر می کشد ، احاطه شده توسط موجودات آبزی اسطوره ای و یک چوب گره از قوچ ، گاو ، طوطی و پوشش گیاهی عجیب و غریب. این موزائیک توسط یک موزاییست به نام سالامانیوس به امضا رسیده است.

آب و هوای مادابا

آب و هوای مادابا مدیترانه ای تابستان است . بیشتر باران ها در زمستان رخ می دهد. متوسط دما در اینجا 16.4 درجه سانتی گراد است میزان بارش سالانه در حدود 346 میلی متر است.