اقصر | Luxor

مشخصات شاخص

کشور: مصر | Egypt
جمعیت: ۵۰۶,۵۸۸
پیش شماره تلفن: ۲۰(۹۵)+
ساعت:

شرح

شهر اقصر یا به عبارتی لوکسور شهری باستانی و بسیار شگفت‌انگیز در کشور مصر است که یکی از مهم‌ترین شهرهای توریستی مصر به شمار می‌رود. برای کسانی که به بازدید از قصرهای با شکوه و شهرهای با عظمت مصر باستان علاقه دارند لوکسور که تعداد بسیار زیادی از کاخ‌های زیبای باستانی مصر را در دل خود جا داده است قطعا شهری مهم و خاطره‌انگیز خواهد بود. در واقع نام این شهر یعنی اقصر نیز جمع قصرهای زیبای باستانی مصر است که در این منطقه بنا شده‌اند. با ایلیا گشت همراه شوید تا سفری به این شهر تاریخی مصری داشته باشیم.

معرفی شهر اقصر 

اقصر یا لوکسور در واقع سایتی باستانی در منطقه جنوبی مصر است که در محل شهر باستانی تب که یونانی‌ها آن‌را تبس می‌نامیدند بنا شده است. این شهر با شکوه به‌عنوان بزرگ‌ترین موزه روباز جهان نیز شناخته می‌شود چراکه خرابه‌های مجموعه معابد کارناک و همچنین معابد، نیایشگاه‌ها و کاخ‌های شگفت‌انگیز شهر تب درست در میان ساختمان‌های مدرن آن پنهان شده‌اند. درست در مقابل رودخانه نیل بناهای تاریخی، معابد و مقبره‌های غربی نکروپولیس (مکان وسیعی برای خاکسپاری‌ها و آیین‌های دوره فرعون‌ها) شامل دره‌ پادشاهان و دره ملکه‌ها قرار گرفته است. سالانه میلیون‌ها نفر از سراسر دنیا برای بازدید از این میراث باشکوه باستانی به این منطقه وارد می‌شوند و در اقتصاد شهر نقش بسیار موثری دارند. 

تاریخچه 

لوکسور پایتخت زیبای مصر فوقانی است که در زمان پادشاهی جدید مصر به دستور آمنهوتپ سوم ساخته شد و شهر خدای آمون بود که بعدها به خدای آمون ره معروف شد. نام این شهر در متون مصر باستان تلفظی تقریبا شبیه به “Waset” دارد که به معنای اقتدار سلطنتی است. همچنین نام “ta ipet” نیز برای آن ذکر شده که به معنای زیارتگاه و جای مقدس می‌باشد. پس از آن رومیان این شهر را تبای، تب یا تبس نامیدند. یکی دیگر از نام‌های معروف لوکسور شهر صد دروازه بوده که البته آن‌را هلیپولیس جنوبی “southern Heliopolis” می‌گفتند تا از شهر لونا هلیپولیس ” Iunu or Heliopolis” که محل اصلی پرستش خدایان بوده جدا شود. این شهر تا دوره یونانیان پایتخت مذهبی مصر بود و خدای اصلی شهر آمون به همراه همسر و فرزندش بودند.

پس از ورود رومیان و ظهور شهر تبس به عنوان اصلی‌ترین شهر مصر، خدای آمون به خدای خورشید پیوست و پادشاه جدید خدایان یعنی آمون ره Amon-Ra به وجود آمد. معبد او در کارناک است که درست در شمال تبس واقع شده و تا پایان دوران باستان مهم‌ترین شهر مصر بود. 

جغرافیا و آب و هوا 

شهر اقصر در قسمت مصر فوقانی یعنی در جنوب مصر قرار گرفته و درست در مقابل رود نیل بنا شده است و از طرفی پایتخت استان لوکسور است. آب و هوای بیابانی داغ مانند سایر مناطق مصر بر این شهر نیز غالب است و همراه شهر اسوان گرم‌ترین روزهای تابستان را نسبت به دیگر شهرهای مصر دارد. اقصر یکی از آفتابی‌ترین و خشک‌ترین شهرهای جهان است. تابستان‌های آن بسیار گرم و خشک هستند که گاهی دمای هوا به بالای 40 درجه سانتی‌گراد می‌رسد و زمستان‌ها نیز در سردترین روزهای سال دما تنها تا 22 درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید. 

دیدنی‌ها