لوکزامبورگ | Luxembourg City

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۴٬۰۳۴ ktv
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۵۲
ساعت:

شرح

لوکزامبورگ شهری در جنوب کشور لوکزامبورک و پایتخت دوک نشین این کشور است. با توجه به اینکه شهر لوکزامبورگ با شهرهای مهم اروپا در فواصل کوتاهی قرار دارد، می توان گفت در قلب قاره سبز واقع شده است. از جمله فاصله این شهر با شهر کلن آلمان، 190 کیلومتر، با پاریس، پایتخت فرانسه 289 کیلومتر و با بروکسل 188 کیلومتر است. بر همین اساس چندین نهاد بین المللی اتحادیه اروپا مانند بانک سرمایه‌گذاری، دیوان حسابرسی و دادگستری اروپا در این شهر قرار دارد. درعین حال وجود قابلیت های تاریخی این شهر موجب تا بعنوان تنها اثر کشور لوکزامبورگ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت برسد. این شهر یکی از مراکز مهم بانکی و اداری اروپا و جزء ثروتمندترین شهرهای جهان است.

تاریخچه

در محل فعلی این شهر یک برج و بارو برای مراقبت دو جاده رومی و در زمان رومی ها ایجاد شده بود . زیگفرید اول آردن (Siegfried I of the Ardennes) یکی از اقوام نزدیک لوئی دوم فرانسه (King Louis II of France) و در سال 963 میلای توانست با انعقاد معاهده ای با صومعه سن ماکسیم (Saint Maximin) در تی یر(Trier) امپراتوری کبیر اوتو ( Emperor Otto the Great) موفق شد مالکیت زمین های مکان فعلی این شهر را بدست گیرد. بر همین اساس زیگفرید در این منطقه برای خود قصری نیز بنام لوسیلین‌بوروک (Lucilinburhuc) یا قصر کوچک بنا کرد.این قصر برفراز صخره فیلز قرار داشت. در سال 987، اسقف اعظم ایبرت تریر پنج محراب در کلیسای رستگاری (کلیسای سنت مایکل فعلی) اهدا کرد. سپس در یک تقاطع جاده رومی و نزدیکی کلیسا، یک بازار نیز به آن افزوده شد.با این اقدامات موجب شد موقعیت استراتژیک و نظامی شهر تقویت شود. نخستین تاسیساتی که در اوایل قرن دهم میلادی در اروپا ایجاد شد در این شهر بود. در اواخر قرن 12 نیز شهر در بخش غربی به سمت کلیسای سنت نیکلاس جدید (new St. Nicholas Church) (کلیسای جامع نوتردام فعلی) گسترش پیدا کرد. به مرور این شهر چنان از نظر دفاعی مستجکم شد که به آن لقب جبل الطارق شمال را دادند.

جاذبه ها

این شهر با وجود وسعت نسبتا کمش دارای چندین موزه از جمله موزه ملی تاریخ و هنر(MNHA)، موزه تاریخ شهر، موزه هنرهای مدرن دوک جان کبیر و موزه تاریخ طبیعی است.این شهر تنها شهری است که در اروپا تاکنون دوبار ( سال 1995 و 2007) بعنوان پایتخت فرهنگی انتخاب شده است. علاوه بر این ، این شهر در دل خود دو تاتر بزرگ Grand Théâtre de Luxembourg و Théâtre des Capucins  را جای داده است.