لوساکا | Lusaka

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱,۷۴۷,۱۵۲
پیش شماره تلفن: ۲۱۱+
ساعت:

شرح

لوساکا پایتخت و بزرگترین شهر زامبیا است. یکی از سریعترین شهرهای در حال توسعه در جنوب آفریقا میباشد ، این شهر در قسمت جنوبی فلات مرکزی در ارتفاع حدود 1،279 متر قرار دارد. این شهر مرکز تجارت و دولت در زامبیا است و به چهار بزرگراه اصلی این کشور که به سمت شمال ، جنوب ، شرق و غرب حرکت می کند متصل می شود. انگلیسی زبان رسمی اداره شهر است ، در حالی که چوا و بمبا زبانهای رایج خیابانی هستند. در سال 1935 به دلیل موقعیت نسبتاً مرکزی ، وضعیت آن در راه‌آهن و چهارراه جاده بزرگ شمال و جاده شرق شرقی ، به عنوان جایگزین لیوینگستون به عنوان پایتخت مستعمره انگلیس رود شمالی انتخاب شد. بعد از فدراسیون رودهای شمالی و جنوبی در سال 1953 ، این مرکز جنبش استقلال در میان برخی از نخبگان تحصیل کرده بود که منجر به ایجاد جمهوری زامبیا شد. در سال 1964 ، لوساکا پایتخت زامبیا تازه استقلال یافته شد.

در سال های اخیر ، لوساکا به طور یکسان در شهرک های زامبیا و گردشگران به یک شهرک محبوب تبدیل شده است. ماهیت اصلی و بخش زیرساخت های آن به سرعت در حال افزایش اعتماد به نفس اهدا کنندگان است و به همین ترتیب زامبیایی ها علائم توسعه را در قالب اشتغال زایی ، مسکن و غیره مشاهده می کنند. به طور کلی به طور قابل توجهی توسعه خواهد یافت. لوساکا محل اجتماعات متنوعی از اتباع بیگانه است که بسیاری از آنها در صنعت کمک و همچنین دیپلمات ها ، نمایندگان سازمان های مذهبی و برخی از افراد بازرگان فعالیت می کنند. به عنوان پایتخت ملی ، لوساکا کرسی قوای مقننه ، اجرایی و قضایی دولت است که با حضور مجلس ملی ، مجلس ایالتی و دیوان عالی کشور تجلی یافته است. مجلس در مجتمع پارلمان واقع شده است و دارای یک ساختمان 15 طبقه است. این شهر همچنین مرکز استان لوساکا ، کوچکترین و پرجمعیت ترین استان های نه استان کشور است و یک منطقه اداری تشکیل می دهد که توسط شورای شهر لوساکا اداره می شود. بزرگترین موسسه یادگیری زامبیا ، دانشگاه زامبیا ، در لوساکا مستقر است.

مرکز شهر شامل چندین بلوک در غرب جاده قاهره است که در اطراف آنها بازار شهر جدید و بازار کاموالا ، یک منطقه بزرگ خرید و همچنین موزه جامعه Zintu قرار دارد. در شرق کشور ، منطقه دولت ، از جمله مجلس ایالتی و وزارتخانه های مختلف ، در حوالی محله های کلیسای جامع هیل و ریودوی قرار دارد. یکی از اصلی ترین خیابان ها و نقاط مورد علاقه تجارت ، جاده قاهره است. همچنین لوساکا محل فرودگاه بین المللی کنت کائوندا است و در خط ریلی از لیوینگستون تا کیتوه قرار دارد. همچنین فرودگاه شهر لوساکا وجود دارد که توسط نیروی هوایی زامبیا مورد استفاده قرار می گیرد. در حال حاضر فرودگاه در حال گسترش و نوسازی اساسی است.

آب و هوای لوساکا

در درجه اول به دلیل ارتفاع زیاد ، لوساکا دارای آب و هوای مرطوب نیمه گرمسیری است. سردترین ماه جولای است که متوسط میانگین دما 14.9 درجه سانتی گراد است. لوساکا دارای تابستانهای گرم و زمستانهای گرم است و شرایط سرد آن عمدتاً در شبهای ژوئن و جولای محدود است. گرم ترین ماه اکتبر است که متوسط میانگین دما در روز در حدود 32 درجه سانتی گراد را نشان می دهد. پنج فصل مجزا وجود دارد: یک دوره مونسانا که رطوبت زیاد و بارندگی شدید رخ می دهد ، پاییز دارای هوای معتدل و کاهش بارندگی است ، زمستان دارای شب های سرد و آفتابی است. بهار منجر به افزایش دما می شود و تابستان قبل از شروع موسمی باران های اولیه را به همراه می آورد.

دیدنی‌ها