لاننبورگ | Lunenburg

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۳۱۳ نفر
پیش شماره تلفن: ۹۰۲
ساعت:

شرح

لاننبورگ یکی از بنادر شهری به همین نام در نوا اسکوشیای کاناداست. این بندر در جنوب استان South Shore و غرب Mahone Bay قرار دارد. همچنین این شهر در حد فاصل 90 کیلومتری جنوب غربی منطقه هالیفاکس قرار دارد. این شهر یکی از شهرهای اولین محل های استقرار انگلیسی ها در نوااسکوشیا بوده زمانی که قصد جایگزین کردن Mi’kmaq و Acadian Catholics داشتند. این شهر تاریخی در سال 1995 در فهرست میراث جهانی یونسکو  United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization به ثبت جهانی رسید.

این موضوع باعث شد معماری منحصربفرد و طراحی های این شهر بعنوان یکی از بهترین نمونه های برنامه ریزی های انگلیس در کانادا محفوظ بماند. مرکز این شهر نیز جزء سایت های تاریخی ملی کانادا محسوب می شود.

محوطه Mi’kmaq & Acadian

این محوطه در واقع مربوط به سایت معروف āseedĭk است. این سایت بیش از 100 سال پیش در دهکده ای بنام  Mirliguèche تبدیل Mi’kmaq و Acadian  شد.اعتقاد بر این است که Mirliguèche به معنی خلیج شیری یا دماغه شیری است که اشاره به زمان های توفانی این بندر دارد.

پس از تاسیس هالیفاکس، بریتانیا برای جلوگیری از حمله Mi’kmaq , Acadian و French به منطقه جدید Protestant به سرعت شروع به ساخت محوطه های مختلف کرد و مناطق را (1749), Bedford (Fort Sackville) (1749), Dartmouth (1750), Lunenburg (1753) and Lawrencetown (1754).   ایجاد کرد.

این شهر در ابتدا یک منطقه کشاورزی بود و چند قطعه زمین خوب داشت. اما در قرن 19این شهر به یک مرکز بزرگ صنایع مختلف شیلات تبدیل شد.سپس بانک Grand Banks of Newfoundland در آن تاسیس شد و بیش از پیش رونق گرفت. امروزه این شهر یکی از مراکز بزرگ کشتی سازی است.