لوند | Lund

مشخصات شاخص

کشور: سوئد
جمعیت: ۹۱,۹۴۰
پیش شماره تلفن: (+۴۶) ۴۸۰
ساعت:

شرح

لوند (Lund) نام شهری در استان اسکانیا واقع در جنوبی‌ترین قسمت کشور سوئد است. جالب است بدانید که دانشگاه این شهر همواره جزو ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان شناخته می‌شود و از اعتباری جهانی برخوردار است. با ایلیا گشت همراه شوید و درباره‌ی لوند بیشتر بخوانید.

معرفی شهر لوند

این شهر در نزدیکی شهر مالمو یعنی سومین شهر بزرگ کشور سوئد واقع شده‌است. در واقع با شهر مالمو حدود ۱۸ کیلومتر فاصله دارد. از آنجا که شهر فاقد فرودگاه است، دسترسی به عمده پروازهای داخلی از طریق فرودگاه مالمو ممکن است. نزدیک‌ترین فرودگاه هم برای پروازهای خارجی این شهر، فرودگاه کپنهاگ دانمارک می‌باشد که با قطار حدود نیم ساعت از این شهر فاصله دارد.

فرهنگ

این شهر، شهری دانشگاهی محسوب شده و جو فرهنگی در این شهر متاثر از جمعیت انبوه دانشجویان سوئدی و بین‌المللی است. جالب است بدانید که حدود ۴۷ هزار نفر از جمعیت ۸۲ هزار نفری این شهر را دانشجویان تشکیل می‌دهند.

صنعت

عمده صنعت این شهر مربوط به فناوری های عالی است که به دلیل حضور شرکت هایی مانند شرکت ارتباطات همراه سونی و شرکت اریکسون (زادگاه فناوری بلوتوث) در این شهر شکل گرفته‌است. جالب است بدانید که مرکز اصلی و محل پیدایش شرکت بسته‌بندی تتراپک، شهر لوند است. شرکت مخابراتی اکسیس هم نمونه ی دیگر از مراکز مهم فناوری در این شهر است. از مراکز تحقیقاتی بین المللی هم، می‌‌‌توان به شتاب دهنده های مکس فور (MAX IV) و ای اس اس (ESS) اشاره کرد.

دوچرخه سواری

به دلیل ساختار مناسب شهر، مورد توجه دوچرخه سواران واقع گردیده است. شاید برایتان جالب باشد که در این شهر بیش از پنج هزار پارکینگ دوچرخه و ۱۶۰ کیلومتر مسیر دوچرخه رو وجود دارد. همچنین، ۴۵ درصد حمل و نقل شهر از طریق دوچرخه سواری صورت می‌پذیرد، به طوری که در ده سال گذشته حمل و نقل ماشینی در این شهر هیچگونه افزایشی را شاهد نبوده‌است.

دیدنی‌ها