لوانشیا | luanshya

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۳۴,۸۶۳
پیش شماره تلفن: ۲۶۰+
ساعت:

شرح

لوانشیا شهری در زامبیا ، در استان Copperbelt در نزدیکی اندولا است. لوانشیا در اوایل قرن 20 پس از دو چشم انداز  کاوشگر ، ویلیام کالیر و برادران Wapakwenda تأسیس شد ، یک Roan Antelope را در سواحل رودخانه لوانشیا شلیک و به قتل رساند و با کشف یک کانسار مس در این روند. این قطار به زمین سقوط كرد ، سر آن بر سنگی كه در آن در معرض درز سنگ معدن مس دیده شده بود ، تکیه زده بود. این شرکت معدن در نهایت برای بهره‌ برداری از یافتن Collier تشکیل شد. در بیشتر قرن بیستم ، مس در لوانشیا به مقدار زیادی استخراج شد ، اما در اواخر قرن ، معادن در آنجا به طور فزاینده ای غیر اقتصادی بودند و باعث رکود شدید در شهر شدند. هنوز مقدار مس نسبتاً در زیر زمین وجود دارد. این که آیا این شهر شاهد تجدید حیات در ثروت خود است ، به میزان استخراج و فروش مس موثر است. این شهر زادگاه خواننده قومی ، جان ادموند ، نویسنده A. C. Grayling و معاون رئیس جمهور سابق زامبیا ، مرحوم جورج کوندا است.

باشگاه روگان آنتلوپ راگبی در لوانشیا سابقاً رکورد پست های بالاترین گل جهان را که توسط کتاب رکوردهای گینس به رسمیت شناخته شده بود ، در اختیار داشت. یک اسطوره محبوب این است که یک مار رودخانه وجود دارد که مسئول سیلاب ها و کشته شدگان در جریان کارهای اولیه توسعه در معدن Roan Antelope بود. کارگران Roan از بیماری مالاریا و تب در آب سیاه و همچنین از حصبه ، دیاستری و پنومونی ، چنان بیماری و مرگ و میر بالایی را متحمل شدند ، که این معدن در نگهداری کارگران آفریقایی از یک هفته تا هفته دیگر با مشکلات زیادی روبرو بود. این امر معمول است که لامبا محلی این مشکلات را به مار غول پیکر نسبت می دهد ، که در امتداد رودخانه و شاخه های مین پیچیده و باعث ایجاد سیل و غار و ایجاد گاز سمی می شود. تا سال 1928 ، پس از یافتن ذخایر تقریبا 20 میلیون تن مس ، ساخت و سازها و شهرکها آغاز شد. مشکل طغیان هنگامی که کانال رودخانه لوانشیا هدایت شد و باتلاق های آن در طول مبارزه ضد مالاریا تخلیه شد ، حل شد.

میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری همه گیر که در روزهای اولیه توسعه مین رخ داده است ، این شهر را به نام مستعار دره مرگ که برخی از مردم به معنای واقعی آن چسبیده اند به دست آورد. با این حال ، این شهربه معنای رودخانه آنتروپ ها است که به دلیل وجود بسیاری از آنتالوپ ها که در این منطقه پیدا شده اند قبل از اینکه شهرک های معدنی آنها را رها کنند. لوانشیا پایگاه خانه دانشکده معلمان فنی و حرفه ای است که از آن نسلی از معلمان کشور در موضوعات فنی فارغ التحصیل شده اند. این شهر همچنین دارای کالج فنی و تجاری لوانشیا است که موضوعات فنی را برای دانشجویان سوم ارائه می دهد. LTBC و TVTC فقط با حصار از هم جدا شده اند و در سرتاسر جاده غرب ، مدرسه دا Gama قرار دارد ، که تنها مدرسه ای است که در استان Copperbelt برای افراد معلول وجود دارد ، توسط راهبه ها اداره می شود و به نام کاوشگر معروف پرتغالی ، واسکو دا گاما نامگذاری شده است.

در دوره خصوصی سازی دردناک زامبیا ، هزاران معدنچی توسط کارخانه هندی RAMCOZ اخراج شدند. در دوره ریاست جمهوری لوی مواناواسا ، این شهر هنگامی که معادن مس لوانشیا تولید مجدد معدن در مقیاس کامل را از سر گرفتند و هزاران نفر را استخدام کردند ، احیا شد ، اگرچه وقتی که اپراتور معدن به مشکلات مالی رسید ، این زندگی کوتاه مدت بود. این معادن به سرعت توسط یک شرکت چینی تصاحب شد. نیروی کار چینی متهم به سهل انگاری و فریب قوانین کار شده است. در سال 2011 سه کارگر چینی به اتهام سوء استفاده از دختران محلی با استفاده از وضعیت اقتصادی محروم دستگیر شدند. در اوایل سال 2012 ، وزیر کار و ورزش و عضو پارلمان منطقه ای چیشیمبا کامبویلی با تعجب از پروژه مینالی چند میلیونی دلاری که فقط توسط کارفرمایان چینی آن رد شده بود ، متوقف شد.

در حالی که گشودن معادن ممکن است برخی از مشکلات اجتماعی را به لوانشیا وارد کرده باشد ، نرخ اشتغال افزایش یافته و شهر را احیا کرده است. جمعیت به طور پیوسته در حال افزایش بوده و فعالیت های اقتصادی بیشتری نظیر نصب کارخانه جدید استخراج حلال سویا و همچنین گسترش یک شرکت فرزکاری مشهور مشهود است. بخش كشاورزی در حال رشد است زیرا كشاورزان در مقیاس كوچك برای مقابله با تقاضای فزاینده ، محصول خود را افزایش می دهند. محصولات اصلی برداشت شده شامل ذرت ، گندم و سویا است.