لیوبلیانا | Ljubljana

مشخصات شاخص

کشور: اسلوونی
جمعیت: ۲۷۲٬۲۲۰
پیش شماره تلفن: ۰۱(۳۸۶)+
ساعت:

شرح

لیوبلیانا هرچند بزرگ‌ترین شهر و پایتخت کشور اسلوونی است اما در واقع یکی از پایتخت‌های تاریخ و تمدن در کل اروپا محسوب می‌شود که جاذبه‌های طبیعی و گردشگری فوق‌العاده منحصر به فردی بر اساس موقعیت جغرافیایی خاص خود یافته است. این پایتخت تاریخ و تمدن، پایتخت سبز اروپا نیز می‌باشد که در حد فاصل کوه‌های آلپ و مناطق در حال تجزیه‌ی سنگ‌های آهکی و دولومیت واقع شده و از همین‌رو چشم‌اندازهای حیرت‌انگیز و مناظر بکر عجیبی برای آن به وجود آمده است. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر سبز و تاریخی خواهیم داشت.

معرفی شهر لیوبلیانا

لیوبلیانا شهری باستانی است که همیشه مسکونی بوده اما به عنوان یک شهر رسما از سال 1220 میلادی شناخته می‌شود. کارنیولا منطقه‌ای تاریخی در اسلوونی بوده که طی سده‌های گذشته لیوبلیانا پایتخت آن به شمار می‌رفته و در سده بیستم نیز این شهر به عنوان مرکز فرهنگی، آموزشی، اقتصادی، سیاسی و اداری اسلوونی شناخته می‌شده است. گفته می‌شود نام آن ریشه در نام رودخانه لیوبلیانیتسا که از میان شهر گذشته و آن‌را به دو نیم تقسیم می‌کند و به معنای آب گرفتگی است، برمی‌گردد. با این وجود نام لایباخ، نامی بوده که در سده‌های میانه هم به شهر و هم به رودخانه اطلاق می‌شده و تا سال 1918 همچنان به همین نام شناخته می‌شده است. واژه لایباخ مشتق شده از زبان آلمانی قدیم به معنای آب ایستاده‌ای که سیلاب به راه می‌اندازد، بوده است. 

گردشگری

این شهر علاوه بر جاذبه‌های طبیعی شگفت‌انگیزی که آن‌را به سبزترین پایتخت اروپا در سال 2016 تبدیل نمودند، جاذبه‌های تاریخی بی‌نظیری نیز دارد. خیابان‌های باریک و قدیمی، بناهای تاریخی و باستانی، خرابه‌های به جا مانده از روم باستان و معماری زیبای قرون وسطایی بخش میانی شهر همه باعث شده‌اند که با شهری از همه نظر ایده‌آل مواجه شویم. قلعه لیوبلیانا بر فراز شهر، کلیسای جامع شهر و صومعه‌های آن، باغ گیاه شناسی آن، پارک معروف تیوولی از جمله جاهایی هستند که در سفر به این شهر حتما باید از آن‌ها دیدن نمود.

آب و هوا

آب و هوای مدیترانه‌ای و معتدل و مرطوب بر آن حاکم است که زمستان‌های پر برف و تابستان‌های معتدلی را برای آن به وجود آورده است.