لیوینگستون | living stone

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۳۶,۸۹۷
پیش شماره تلفن: ۲۶۰+
ساعت:

شرح

لیوینگستون شهری در استان جنوبی زامبیا است. تا سال 2012 ، این مرکز به عنوان مرکز استان خدمت می کرد. در فاصله 10 کیلومتری شمال غربی رودخانه زامبیزی، یک مرکز گردشگری برای آبشار ویکتوریا و یک شهر مرزی با اتصالات جاده ای و ریلی به زیمبابوه در آن طرف آبشارهای ویکتوریا است. یک شهر استعماری بریتانیا است. این نام به نام دیوید لیوینگستون ، کاوشگر و مبلغ اسکاتلندی است که اولین اروپایی بود که منطقه را کشف کرد.موکونی ، 9.6 کیلومتراز جنوب شرقی لیوینگستون امروزی ، بزرگترین روستای منطقه قبل از تأسیس لیوینگستون بود.

لیوینگستون در سال 1905 تأسیس شد. شرکت بریتانیا آفریقای جنوبی در سال 1907 سرمایه این سرزمین را در آنجا جابجا کرد. در سال 1911 شرکت با قلمرو رودزیای شمالی قلمرو خود را با شمال شرقی رودزی ادغام کرد. لیوینگستون از موقعیت خود به عنوان دروازه ای برای تجارت بین طرف های شمالی و جنوبی زامبیزی و همچنین از مزرعه کشاورزی در استان جنوبی و تولید چوب های تجاری از جنگل ها به سمت شمال غربی آن رونق گرفت. تعدادی از ساختمان های استعماری برپا شده اند که هنوز هم ایستاده اند. اگرچه این پایتخت در سال 1935 به لوساکا منتقل شد تا به قلب اقتصادی مس نزدیک شود ، صنایع مستقر در چوب ، پنهان ، تنباکو ، پنبه و سایر محصولات کشاورزی رشد کردند. نیروگاه برق آبی با آب از آب مروارید شرقی آبشارها ساخته شد. شهر ویکتوریا فالز در رودسای جنوبی تجارت توریستی داشت ، اما بسیاری از وسایل از این شهر خریداری شد.

از بین تمام شهرهای شمال رودزیا ، استعمار لیوینگستون بیشترین شخصیت انگلیسی را به خود اختصاص داد. احاطه شده توسط تعداد زیادی از شهرکهای آفریقایی ، تفکیک کاملاً مشخصی داشت که در حالی که به طور رسمی به عنوان یک سیاست آپارتاید درج نمی شود ، تأثیرات عملی مشابهی داشت. . مناطق شمالی و غربی شهر و مرکز شهر برای دولت استعمار و مشاغل سفیدپوست و مناطق مسکونی مرتبط محفوظ بود ، در حالی که شهرکهای آفریقایی مانند مارامبا در شرق و جنوب واقع شده بودند. و تعداد زیادی از خادمان شاغل ، صنعتگر ، بازرگان و همچنین تعداد زیادی از خانواده های سیاهپوست غیر کارگر تحت حمایت رفاه زندگی می کردند. آسیایی ها و افراد نژاد مخلوط در وسط ، در ضلع شرقی مرکز ، صاحب مشاغل مختلف بودند.

هنگامی که دولت انگلیس بحث علنی استقلال را آغاز کرد ، و خبرهایی از قتل عام گسترده استعمارگران سفیدپوست در کنگو بلژیک در این نزدیکی ها شنیده شد ، بسیاری از ساکنان سفید پوست ترس از ترک دولت استعمار انگلیس را داشتند. در نتیجه ، بسیاری شروع به حرکت برای مهاجرت از جنوب به سمت جنوب رودزیا یا آفریقای جنوبی کردند. هنگامی که روضه شمالی استقلال خود را به عنوان زامبیا بدست آورد ، تعداد بیشتری از سفیدپوستان به ترک خود ادامه دادند. در پایان حکومت انگلیس در سال 1964 ، آفریقایی ها به کشوری تحویل داده شدند که در آن تنها 100 فارغ التحصیل کالج سیاه وجود داشته باشد. در سال 1968 ، یک کشور احزاب تأسیس شد که بیشترین املاک غیر سیاه را به خصوص ملک سفیده ها به تصرف خود درآورد. در نتیجه ، بیشتر باقی مانده از رودزیای شمالی پس از آن باقی مانده اند. سیاست رسمی ملی شدن در زامبیا اعلام شد.

 

دیدنی‌ها