لیمریک | Limerick

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۴,۱۹۲
پیش شماره تلفن: ۶۱(۳۵۳)+
ساعت:

شرح

لیمریک یکی دیگر از شهرهای فوق‌العاده زیبای کشور جزیره‌ای ایرلند است که مانند سایر شهرهای این کشور دارای جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان می‌باشد. این شهر مرکز ایالتی به همین نام در استان مانستر است و سومین منطقه شهری بزرگ و پرجمعیت این استان محسوب می‌شود. جاذبه‌های تاریخی فراوان، آب و هوای مطلوب، طبیعتی سرسبز و مثال زدنی، فرهنگی غنی و تاریخی پر فراز و نشیب این شهر را به یکی از مقاصد ایده‌ال برای سفر در کشور ایرلند تبدیل نموده‌اند. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر زیبا داشته باشید.

معرفی شهر لیمریک 

نام شهر لیمریک در دوران باستان و در زمان وایکینگ‌ها لویمنیچ Luimneach بوده است. همچنین با نام Inis an Ghaill Duibh به معنای جزیره بیگانگان تاریک نیز شناخته می‌شده که در منابع وایکینگ‌ها آن‌را Hlymrekr آورده‌اند. قدمت سکونت انسان در این منطقه به سال 812 میلادی برمی‌گردد و نام آن در اولین نقشه کشیده شده از جزیره ایرلند توسط بطلیموس با نام رجیا “Regia” آمده است. این در قرن‌های شانزدهم و هفدهم به عنوان زیباترین شهر ایرلند شناخته می‌شد و در توصیف آن آمده است که ساختمان‌های بلند مرمر آن از زیبایی شبیه به کالج‌های آکسفورد هستند.

در طول قرن نوزدهم و بیستم این شهر فراز و نشیب‌های بسیاری را تحمل کرد از حمله به یهودیان شهر و اخراج آنان از شهر گرفته تا جنگ استقلال ایرلند  و تشکیل کمیته خود مختار در این شهر و سرانجام رکود اقتصادی شدید آن در اوایل قرن بیستم و سقوط بسیاری از صنایع آن را می‌توان نام برد. با این وجود با ساخت فرودگاه شانون در نزدیکی شهر و سپس تلاش برای تشکیل بک موسسه آموزشی که امروزه آن‌را با نام دانشگاه NIHE Limerick می‌شناسند، تغییر و تحولات بزرگی در اقتصاد شهر ایجاد شد و شهر از رکود شدید اقتصادی خارج شد. امروزه این شهر یکی از بهترین مقاصد گردشگری در ایرلند محسوب می‌شود. 

گردشگری

از جمله جاذبه‌های گردشگری شهر می‌توان به پارک مردم، کلیسای سنت ماری، قلعه کینگ جونز، برج‌های رایورپوینت، کلیسای سنت جانز، خانه و موزه هانت، میدان پری و خیابان محبوب اوکانل را نام برد.

جغرافیا و آب هوا

هسته اصلی این شهر در جزیره کینگ یا پادشاه در منطقه میانه غربی کشور ایرلند قرار گرفته و به وسیله دو رود شانون و ابی محدود شده است. آب و هوای لیمریک مانند سایر شهرهای خوش آب و هوای ایرلند، معتدل اقیانوسی است.