لیل

lile

مشخصات شاخص

کشور: فرانسه
جمعیت: ۲۳۲،۴۴۰
پیش شماره تلفن: ۳۳+
ساعت:

شرح

لیل شهری بزرگ در شمال فرانسه در مرز با بلژیک است. لیل بخشدار بخش شمال و پایتخت منطقه ادو-فرانسه است. لیل به همراه شهرهای همسایه بلژیک بزرگترین شهر در جهان است. شهر لیل در ارتفاعی در حدود 20 متر در یك برآمدگی دره دوول واقع شده است. در این مرحله ، آخرین رخنمونهای کرناسه سنون و تورونیک منطقه طبیعی ملهانو در زیر مناظر تپه ای وپس در غرب و بارول در شمال که در ماسه های روستایی و خشتهای یپرسین شکل گرفته اند ، غواص می شوند. پوشش رسوبی جوان از پلیستوسن در همه جا – چه به شکل لس در دامنه ها و چه به عنوان خاک آبرفتی در قسمتهای پایین – برای پیدا کردن است. سلاح های دلو اکنون بیشتر در سطح شهر در زیر زمین است. از زمان گالو-روم درگیر شده است ، این رودخانه ، که اخیراً به عنوان کانال در امتداد طولانی استفاده شده است ، از طریق این شهر در جنوب غربی ، از شمال با شمال کشور جریان دارد.

از ابتدای تأسیس ، لیل یک شهر تجاری و از قرن شانزدهم نیز تجاری بوده است. انقلاب صنعتي آن را به يك شهر بزرگ صنعتي مبدل كرد كه در درجه اول در صنايع نساجي و مهندسي قرار داشت. افول آنها در دهه 1960 باعث یک دوره طولانی بحران شد. فقط تبدیل اقتصاد به خدمات و احیای محلات دفع شده در دهه 1990 منجر به تغییر در منظره شهری شد. مراحل مهم در راه طراحی مجدد عبارتند از: ساخت منطقه تجاری جدید Euralille از سال 1988 ، عبور TGV در سال 1993 و یورواستار در سال 1994 ، توسعه موقعیت مکانی دانشگاه با حدود 100000 دانشجو و طبقه بندی به عنوان شهر هنر و تاریخ و پایتخت فرهنگ اروپا به عنوان نتیجه پروژه فرهنگی لیل درسال 2004 بود.

لیل از ابتدا بخشی از بخش فرانسوی زبان در شهرستان فلاندر بود که به دلیل صنعت نساجی یکی از ثروتمندترین مناظر اروپا بود. در سال 1235 کنتس یوهانا از فلاندر منشور لیل را صادر کرد که براساس آن قرار بود شهردار این شهر توسط حاکمیت منصوب شود. در یوهانا نیز پایه و اساس امروز به نام هتل 1236 به دلیل نامگذاری شده است. در سال 1304 ، فلاندر تحت مدیریت مستقیم فرانسه قرار گرفت ، اما در سال 1384 به خانه بورگوندی سقوط کرد ، که این شهر را در مجاورت بروکسل و دیژون به یکی از سه شهر سلطنتی خود تبدیل کرد. در سال1555 لیل بخشی از هلند اسپانیا شد. در سال 1542 ، نخستین پروتستان های کالوینیست در شهر ظاهر شد ، که علیه آنها اسپانیایی ها از سال 1560 به بعد مورد آزار و اذیت شدید قرار گرفتند. در طول جنگ استقلال ، نیروهای پادشاه فرانسه لوئیز چهاردهم در تاریخ 28 اوت 1667 با محاصره لیل شروع به کار کردند ، تا این که پادگان در 25 سپتامبر همان سال کاپیتولاسیون کرد.

در صلح آخن در سال 1668 ، وابستگی لیل به عنوان فرانسه شناخته شد. لیل اولین شهری در فرانسه بود که در سال 1896 شهردار سوسیالیستی گرفت. در آن زمان حدود 20 کارخانه نخ ریسی در لیل وجود داشت که در کل بیش از 15000 کارگر بودند ، صنعت بافندگی 5،000 نفر را به خدمت گرفت و شیرینی پزی مقام اول را در فرانسه بدست آورد. علاوه بر این تقدم اولیه صنعت نساجی ، در صنعت فلزکاری نیز 15000 کارگر مشغول به کار بودند. صنعت شیمیایی شروع به توسعه کرد. با این حال ، شرایط زندگی اکثریت مردم سخت بود و در سال 1900 ، بالاترین میزان مرگ و میر کودکان در فرانسه ثبت شد.

موقعیت جغرافیایی لیل

لیل در شمال فرانسه ، در مرکز وزارت شمال و در مرز با بلژیک ، بیست کیلومتری منطقه فلاندردر شمال و والونیا در شرق واقع شده است. لیل در محل اتصال بسیاری از بزرگراه های بزرگ اروپا ، بلکه راه آهن و آبراه هایی قرار دارد که در یک مسیر شرقی – غربی بین آلمان ، لوکزامبورگ ، بلژیک و انگلیس و در جهت شمال – جنوب بین هلند ، بلژیک ، فرانسه و اسپانیا جریان دارد. نزدیکترین شهر بزرگ روبیکس ، در حدود 10 کیلومتری شمال شرقی است. فاصله تا شهر بندر دانکرک در دریای شمالی 80 کیلومتر است. پایتخت های اروپا بروکسل ، پاریس و لندن به ترتیب 110 کیلومتر ، 205 کیلومتر و 242 کیلومتر فاصله دارند.