لیپاجا | liepaja

مشخصات شاخص

جمعیت: ۶۹,۴۴۳
پیش شماره تلفن: ۳۷۱+
ساعت:

شرح

لیپاجا شهری در غرب لتونی ، واقع در دریای بالتیک است. این بزرگترین شهر در منطقه کورزمی و سومین شهر بزرگ کشور لتونی پس از ریگا و داگاوپیلز است. این بندر مهم بدون یخ است. در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم این مکان مورد علاقه برای استراحتگاه های دریایی بود که این شهر دارای پارک خوب و باغ های بسیار زیبا و تئاتر بود. لیپجا در بین لتونی به عنوان “شهری که باد در آن متولد می شود” شناخته می شود ، احتمالاً به دلیل نسیم دریا ثابت است. شهرت آن به عنوان بادگیرترین شهر لتونی با احداث بزرگترین مزرعه بادی کشور 33 توربین بادی Enercon در این نزدیکی تقویت شد.

لیپاجا در ساحل دریای بالتیک در جنوب غربی لتونی واقع شده است. غربی ترین نقطه جغرافیایی لتونی تقریباً 15 کیلومتر از جنوب واقع شده است که بدین ترتیب دورترین شهر غربی لیپاجا لتونی ساخته شده است. لیپاجا بین دریای بالتیک و دریاچه لیپاجا قرار دارد که دارای مناطق مسکونی و صنعتی در شمال دریاچه است. کانال تجارت  Tirdzniecības kanāls این دریاچه را به دریا متصل می کند که شهر را به بخش های جنوبی و شمالی تقسیم می کند ، که اغلب به ترتیب به عنوان شهر قدیمی   Vecliepāja و شهر جدید  Jaunliepāja خوانده می شوند. مرکز شهر در قسمت جنوبی واقع شده است و اگرچه به آن شهر قدیمی گفته می شود اما نسبتاً توسعه یافته تر است. بیشتر ساختمانهای اداری و فرهنگی در اینجا و همچنین مناطق اصلی اوقات فراغت یافت می شود. در امتداد ساحل ، این شهر از سمت شمال گسترش می یابد تا رسیدن به کانال کاروستا. شمال کانال کاروستا منطقه ای به نام کاروستا است که هم اکنون کاملاً در لیپاجا قرار گرفته و شمالی ترین منطقه این شهر است. ساحل لیپاجا شامل ساحل ماسه ای بی شک و تپه هایی است که بیشتر خط ساحلی لتونی را انجام می دهد. ساحل لیپاجا به اندازه سایر مکان ها مورد بهره برداری قرار نمی گیرد، بلکه زیرساخت های توریستی مورد نیاز برای یک رفت و آمد مکرر و مدرن را ندارد.

آب و هوای لیپاجا

لیپاجا از آب و هوای نیمه قاره ای برخوردار است . مهمترین عامل تأثیرگذار بر وضعیت آب و هوای منطقه دریای بالتیک است که زمستان نسبتاً معتدلی را برای عرض جغرافیایی بالای آن و تابستان نسبتاً خنک فراهم می کند. در طول زمستان ، دریا در اطراف لیپاجا تقریباً بدون یخ است. اگرچه بعضی اوقات ممکن است برخی از یخ های سریع زمین ایجاد شود ، اما به ندرت از ساحل به صد متر می رسد و تا ذوب طولانی نمی ماند. دریا فقط در اوایل ماه اوت کاملاً گرم می شود ، بنابراین بهترین فصل استحمام در لیپاجا از آگوست تا سپتامبر است. سامرها بیشتر از شهرهای دریای شرقی با عرض جغرافیایی مشابه در مخالف سوئد تحت تأثیر آب و هوای دریایی قرار دارند اما زمستانهای آن خفیف تر از مناطق داخلی به شرق است. مشاهدات منظم هواشناسی در این شهر از سال 1857 انجام شده است.