لیبرویل | Libreville

مشخصات شاخص

کشور: گابن
جمعیت: ۷۰۳,۹۰۴
پیش شماره تلفن: ۲۴۱+
ساعت:

شرح

لیبرویل پایتخت و بزرگترین شهر گابن ، در غرب آفریقای مرکزی است. این شهر بندری در کنار رودخانه کومو ، در نزدیکی خلیج گینه و یک مرکز تجاری برای منطقه ای از چوب است. مدتها قبل از آنكه فرانسویان این زمین را در سال 1839 بدست آورند ، توسط قبیله Mpongwé سكونت داشتند. مبلغان آمریکایی از نیو انگلستان در سال 1842 مأموریتی را در باراکا ، گابن ، در لیبرویل ، مستقر کردند. در سال 1846 ، کشتی برده برزیلی L’Elizia که بردگان خود را از کنگو حمل می کرد ، توسط نیروی دریایی فرانسه در نزدیکی Loango اسیر شد. با مشارکت در محاصره انگلیس آفریقا. پنجاه و دو از بردگان آزاد شده در سال 1849 در سایت لیبرویل اسکان داده شدند. این بندر اصلی آفریقای استوایی فرانسه از سال 1934 تا 1946 بود و محور اصلی نبرد گابن در سال 1940 بود.

در سال 1910 ، آفریقای استوایی فرانسه ایجاد شد و شرکتهای فرانسوی مجاز به بهره برداری از کنگو میانه شدند. به زودی احداث راه‌آهن ضروری شد که بتواند Brazzaville ، پایانه پیمایش رودخانه در رودخانه کنگو و رودخانه اوبانگوئی را با ساحل اقیانوس اطلس وصل کند. از آنجا که رپیدها حرکت در رودخانه کنگو در گذشته برزوویل را غیرممکن می کنند و سایت پایانه راه آهن ساحلی مجبور به ساخت بندر در اعماق دریا شده است ، مقامات سایت به جای لیبرویل سایت پونتا نگرا را به جای لیبرویل انتخاب کردند. ساخت راه آهن کنگو-اقیانوس در سال 1921 آغاز شد و این شهر با رشد سریع پوتین نویر ، دورتر از ساحل ، پیشی گرفت.

و این شهر به تقلید از فریتاون منصوب شد و فقط در سال 1960 به عنوان پست تجارت و یک مرکز اداری جزئی با 32000 نفر از استقلال در سال 1960 رشد کرد. این اولین شعبه بانکی خود را هنگامی بدست آورد که بانک آفریقای غربی  BAO شعبه ای را در آن افتتاح کرد. از زمان استقلال ، این شهر به سرعت رشد کرده است و اکنون تقریبا نیمی از جمعیت ملی را در خود جای داده است. فرودگاه بین المللی لیبرویل بزرگترین فرودگاه گابن است و در حدود 11 کیلومتری شمال شهر واقع شده است. تاکسی های ملی در سطح شهر فعالیت می کنند. هر منطقه برای تاکسی های خود رنگی دارد و رنگ تاکسی های لیبرویل قرمز است.انجمن ملی حمل و نقل تاکسی های جدیدی را راه اندازی کرد که در سال 2014 بر روی یک پیشخوان کار می کنند. شرکت حمل و نقل گابن با اتوبوس به تمام مناطق لیبرویل سرویس می دهد.

آب و هوای لیبرویل

لیبرویل دارای یک آب و هوای موسمی گرمسیری با یک فصل مرطوب طولانی و یک فصل خشک کوتاه است. فصل مرطوب شهر حدود نه ماه می گذرد ، که باران های زیادی در این ماه ها میبارد. فصل خشک آن از ماه ژوئن تا آگوست به طول می انجامد و ناشی از سرمازدگی Benguela جاری است که به شمالی ترین حد خود رسیده و باران را سرکوب می کند. با وجود کمبود باران ، لیبرویل در این مدت سال بسیار ابری ظاهر می شود. همانطور که در بسیاری از شهرها با این آب و هوا معمول است ، درجه حرارت متوسط در طول سال نسبتاً ثابت است با متوسط دمای بالا در حدود 29 درجه سانتی گراد است.