لهاسا |Lhasa

مشخصات شاخص

کشور: چین
جمعیت: ۲۲۳۰۰۱ نفر
پیش شماره تلفن: ۸۹۱
ساعت:

شرح

لهاسا پایتخت تبت و دومین شهر بزرگ فلات تبت و مرکز معنوی دین بودایی است. اگرچه اکنون این شهر در پی اشغال نظامی تبت توسط جمهوری خلق چین، به عنوان مرکز استان تبت نامیده می‌شود.

شهری که باید قبل از مرگ دید

لهاسا یکی از رویایی ترین و خیال انگیزترین شهرهای جهان است. پایتخت تبت و مرکز معنوی بودایی. ارتفاع ۳۶۵۰ متری این شهر از سطح دریا باعث شده دسترسی به آن محدود شود و همین امر تاریخ بیش از هزار ساله معنوی این شهر را زنده نگه داشته است.
به واسطه تعالیم آیین و فرهنگ خاص مردم این شهر از سایر سرزمین های اطراف متمایز است. «لهاسا» در زبان تبتی به معنی “سرزمین مقدس” ، “شهر خدایان” ، “سرزمین بودا” است. نام این شهر در بین ۲۴ شهر تاریخی و فرهنگی چین می درخشد و علاوه بر آن مرکز سیاست ، اقتصاد و فرهنگ تبت هم به شمار می رود.
شکوه و جلال کاخ پوتالا این مکان را به یکی از نمادهای مرموز سیاست و مذهب در جهان تبدیل کرده است. گرچه در سال ۱۹۵۱ رژیم مذهبی حاکم بر شهر به سمت نابودی رفت و این شهر  وارد عصر جدیدی شد اما هنوز در این کاخ می توانید عظمت تاریخی و فرهنگی شهر را بیابید. لهاسا در بخش جنوب مرکزی تبت واقع شده و از شمال به رودخانه کیچی متصل می شود.

تاسیس این شهر به هزار و سیصد سال پیش بر می گردد و برخلاف شایعه هایی که از نوسازی این شهر به دست رهبران چینی بر سر زبانهاست، لهاسا هنوز شهر شگفتی ها محسوب می شود.

در پایتخت تبت شما به راهنما برای گردش نیاز نخواهید داشت چراکه اینجا شهری است که باید خودتان کشفش کنید. در کوچه پس کوچه های قدیمی به دنبال ماجراجویی بروید و از دیدن مناظر اطراف شهر لذت ببرید. سفر به لهاسا برای کسانی که به تاریخ مذاهب علاقه دارند و دوست دارند یک شهر دست نخورده ی هزار ساله را از نزدیک ببینند وسوسه انگیز خواهند بود.در لهاسا نیروی معنوی عجیبی حاکم است; طلسم اغواگری که در لبخند راهبان جوان و زیبایی بی نظیر شهر پنهان شده است.شاید به همین دلیل است که نام این شهر در فهرست شهرهایی که قبل از مرگ باید حتما آن ها را دید، به چشم می خورد.