لیریا | Leiria

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۲۶,۸۷۹
پیش شماره تلفن: ۲۴۴(۳۵۱)+
ساعت:

شرح

لیریا شهری زیبا و سرسبز در کشور افسانه‌ای پرتغال است که در منطقه سنترو و در استان تاریخی بیرا لیتورال این کشور واقع شده و مرکز این استان می‌باشد. اگر قصد سفر به شهری با طبیعتی خارق‌العاده، تاریخی پر فراز و نشیب، فرهنگی غنی، مردمانی شاد و مهمان‌نواز همراه جاذبه‌های تاریخی و طبیعی فراوان و آب و هوای مطلوب و دلچسب را دارید قطعا این شهر گزینه‌ای مناسب برای شما خواهد بود. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر زیبای پرتغالی پرداخته است، با ما همراه شوید.

معرفی شهر لیریا 

تاریخ در مورد زمان سکونت انسان‌های در شهر لیریا پرتغال چندان واضح و روشن نیست اما از شواهد به دست آمده در اکتشافات باستان‌شناسی مشخص شده که از همان ابتدای تاریخ مردمی در این منطقه سکونت داشته‌اند. اولین ساکنان آشکار این منطقه قبیله‌ای به نام ترودولی اوپیدانی Turduli Oppidani از اقوام سلتیبریانی‌ها (قومی شبیه به لوزیتیانی‌ها) بوده‌اند که در فاصله حدود هفت کیلومتری لیریای امروزی مستقر بوده‌اند. این شهرک نیز مانند سایر مناطق پرتغال بعدها به دست رومی‌ها اشغال شد و آنان این منطقه تحت نام اصلی آن یعنی سلتیبریان کولیپو گسترش دادند. بعدها از سنگ‌های به جا مانده از شهر روم باستانی این منطقه، برای ساخت قسمت اعظم شهر لیریا استفاده شد. امروزه این شهر یکی از شهرهای مهم صنعتی پرتغال و البته کرسی اسقف نشین کاتولیک رومی بیریا فاطیما می‌باشد. 

اقتصاد 

اقتصاد لیریا متمرکز بر صنایع سبک و خدمات می‌باشد. صنایعی مربوط به پلاستیک، غذای حیوانات، آرد سازی، سیمان، ساخت و سازهای عمرانی، کشاورزی، جهانگردی و خدمات عمومی دولتی مانند آموزش و پرورش ( موسسه چلی تکنیک لیریا)، بهداشت و درمان و مدیریت عمومی در این شهر از جمله صنایع مهم و درآمدزای آن هستند. 

جغرافیا 

این شهر در منطقه سنترو و در حدود نیمه راه بین لیسبون به پورتو واقع شده است. فاصله آن تا لیسبون 137 کیلومتر، کویمبرا 70 کیلومتر و پورتو 177 کیلومتر می‌باشد. مرکز شهر تاریخی آن بین تپه قلعه و رودخانه لیس می‌باشد. این شهر با قرارگیری در نزدیکی ساحل غربی پرتغال دارای آب و هوای مدیترانه‌ای با تاثیر اقیانوس اطلس می‌باشد. از همین‌رو زمستان‌هایی خنک و مرطوب دارد که معمولا چهل روز بارانی در مقابل پنجاه روز خشک است.