لیدن | leiden

مشخصات شاخص

جمعیت: ۲۵۸,۹۲۳
پیش شماره تلفن: ۷۱+
ساعت:

شرح

لیدن یک شهر و شهرداری در استان جنوبی ، هلند است. این شهر در Oude Rijn و در فاصله حدود 20 کیلومتری از لاهه به جنوب آن و حدود 40 کیلومتری از آمستردام به شمال آن واقع شده است. منطقه تفریحی دریاچه های  Kaag درست در شمال شرقی این شهر قرار دارد. این شهر از سال 1575 که یک شهر دانشگاهی است ، بیش از چهار قرن یکی از برجسته ترین مراکز علمی اروپا بوده است. این شهر یک شهر دانشگاهی معمولی است ، ساختمانهای دانشگاه در سطح شهر پراکنده هستند و دانشجویان زیادی از سراسر جهان به این شهر می دهند. این شهر دارای دانشگاه لیدن ، قدیمی ترین دانشگاه هلند و مرکز پزشکی دانشگاه لیدن است.

دانشگاه لیدن یکی از دانشگاه های برتر اروپا است که سیزده نفر برنده جایزه نوبل هستند. این عضو لیگ اتحادیه دانشگاه های تحقیقاتی اروپا است و در تمام رتبه های دانشگاهی بین المللی دارای موقعیت بسیار بالایی است. این دوقلوی با آکسفورد ، محل قدیمی ترین دانشگاه انگلستان است. دانشگاه لیدن و دانشگاه علمی کاربردی این شهر با هم حدود 35000 دانشجو دارند. تحقیقات و آموزش پزشکی مدرن علمی از اوایل قرن 18 در این شهر با Boerhaave آغاز شد.

لیدن یک شهر با میراث فرهنگی غنی است ، نه تنها در علم بلکه در هنر نیز غنی میباشد. یکی از مشهورترین نقاشان جهان به نام رامبراند در این شهر متولد و تحصیل کرده است. از دیگر نقاشان مشهور این شهر می توان به لوکاس ون لیدن ، یان ون گوین و جان استین اشاره کرد. مرکز شهر شامل ساختمانهای زیادی است که توسط دانشگاه لیدن استفاده می شود. ساختمان آکادمی در یک صومعه قدیمی قرن شانزدهم قرار دارد. از جمله مؤسسات مرتبط با دانشگاه ، مؤسسه ملی زبانهای هند شرقی ، مردم شناسی و جغرافیا است. بزرگترین و محبوب ترین جشنواره سالانه این شهر در 3 اکتبر برگزار می شود و به سادگی 3 اکتبر برگزار می شود. مردم این شهر پایان محاصره اسپانیا در سال 1574 را جشن می گیرند. که این جشن به طور معمول در طی دو یا سه روز اتفاق می افتد و شامل رژه ها ، یک جشن تاریخی ، سرگرمی و سایر رویدادها می شود.

لیدن اخیراً میزبان جشنواره بین المللی فیلم لیدن ، سریعترین جشنواره در نوع خود در هلند است. این شهر به عنوان یک مرکز خرید و تجارت برای جوامع اطراف شهر دارای توابع مهم است. دانشگاه این شهر به دلیل کشفیات فراوان از جمله قانون اسنلز ، کوزه معروف لیدن ، خازنی ساخته شده از شیشه ، که توسط پیتر ون ماسشنبروک در سال 1746 در این شهر اختراع شده است مشهور است. اونس برنده جایزه نوبل فیزیک در سال 1913 برای اولین بارهلیوم را مایعات کرد و بعداً موفق شد دمای کمتری از یک درجه از حد مطلق را بدست آورد. آلبرت انیشتین همچنین در دوران ابتدایی تا متوسط ​​فعالیت خود مدتی را در دانشگاه لیدن گذراند.