لار | Lar

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۶۲,۰۴۵
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۹۸)
ساعت:

شرح

لار شهرستانی در جنوب ایران و در جنوب استان فارس که به تنها شهر بدون کوچه در خاورمیانه معروف است، یکی از شهرهای توریستی بسیار زیبا با پیشنه‌ی تاریخی غنی در کشور است. جالب اینجاست که برای توصیف این شهر از جمله‌ی شهری از دل خاک، به قدمت خاک و به رنگ خاک، استفاده می‌شود که به حق، تمام عجایب مربوط به این شهر را در دل خود جا داده است. آری، شهری محصور کننده که از دل خاک بیرون آمده و هم‌رنگ خاک گشته است. اگر قصد سفر به یکی از شهرهای اعجاب‌انگیز ایران را دارید، ایلیا گشت به شما این شهر زیبای جنوبی را پیشنهاد می‌دهد، با ما همراه شوید.

معرفی شهرستان لار

شهرستان لار که به گفته باستان‌شناسان مکان احداث یکی از آتشکده‌های دوره‌ ساسانیان بوده، از زمان این امپراطوری مورد توجه قرار گرفته و به مرور به شهری مهم تبدیل شده است. با این شرایط می‌توان گفت که تاریخ برای این شهر از قرن ششم هجری آغاز شده است. سپس در اواخر قرن هشتم هجری تا حکومت صفویان به دلیل قرار داشتن در مسیر تجارتی اصفهان به خلیج فارس از اهمیت بسیاری برخوردار می‌گردد. در همین دوره نیز مرکزی برای ضرب سکه بوده و سکه‌ی دار یا سکه‌ی لاربن، مخصوص این منطقه، در سواحل خلیج فارس و هند متداول بوده است. متاسفانه این شهر در طول تاریخ بارها زلزله‌های وحشتناک بسیاری را به خود دیده و تقریبا هر 45 تا 90 سال یکبار، به طور کامل ویران شده است. 

اقتصاد

این شهر یکی از شهرهای صنعتی استان فارس می‌باشد که با داشتن چهار شهرک و دو ناحیه صنعتی، بالاترین تعداد شهرک‌ها در استان فارس را به خود اختصاص داده است. صنایع دستی این منطقه نیز از صنایع مهم تجاری آن محسوب می‌شوند، صنعت گردشگری هم رونق به سزایی در این شهر دارد.

جغرافیا

شهرستان‌های جهرم، داراب و فیروزآباد از شمال، شهرستان‌های کنگان و فیروزآباد از غرب، شهرستان‌های لامرد و گراش در جنوب و با استان هرمزگان در شرق و جنوب با این شهر همسایه می‌باشند. این شهر 330 کیلومتر از شیراز و 190 کیلومتر با بندرعباس فاصله دارد. 

آب و هوا

اقلیم نیمه گرمسیری بر لارستان حاکم است به طوریکه در تابستان‌ها دمای هوا حتی تا 48 درجه سانتی‌گراد هم بالا می‌رود و در زمستان‌ها تنها تا 10 درجه سانتی‌گراد پایین می‌آید و از همین‌رو تابستان‌های بسیار گرم و زمستان‌های خنکی را سپری می‌کند.