لاکوئیلا

L'Aquila

مشخصات شاخص

کشور: ایتالیا
جمعیت: ۷۳۱۵۰
پیش شماره تلفن: ۰۰۳۹
ساعت:

شرح

لاکوئیلا  نام شهری تاریخی در مرکز ایتالیا و پایتخت استانی به همین نام است.در سرزمینی که هم‌اکنون نام لاکوئیلا را در اختیار دارد قبل از تصرف توسط امپراتوری روم، ازسال‌های بسیار دور مکانی برای مردم و قوم‌های مختلفی بود.

در این سرزمین دو قوم سابین‌ها و وستینی زندگی می‌کردند. بعد از تصرف منطقه توسط امپراتوری روم، سده ۳ (پیش از میلاد)، در منطقه ای که هم‌اکنون سن ویتورینو نامیده می‌شود درغرب این شهر ، شهری به نام امیترنوم ساخته می‌شود که امروزه از ان یک تئاتر و یک تماشاخانه یا آمفی تئاتر باقی مانده‌است.

شهر تاریخی لاکوئیلا در سال ۱۲۲۹ ساخته شده هست ولی به دلایل مختلف از جمله زلزله‌های ویرانگر یا طاعون چندین بار کاملاً ویران و دوباره بازسازی شده‌ است.

بناهای مذهبی و تاریخی

کلیسای جامع:

کلیسای جامع توسط « سنت ماکسیموس آویا» ( سن ماسمو )، در قرن سیردهم ساخته و وقف شده است اما این کلیسا در زلزله سال 1703 ویران شد.

این کلیسا در قرن نوزدهم مورد بازسازی قرار گرفت ولی در زلزله سال 2009 و پس لرزه های مجدد مورد آسیب واقع شد.

کلیسای سن برناردینو(1472):

این کلیسا با نمایی زیبا از دوره رنسانس باقی مانده و توسط Nicolò Filotesio نامگذاری شده است. در این کلیسا مقبره های تارخی و مجسمه های زیبایی توسط سیلوسترو آریزولا تهیه شده است.

کلیسای سانتا ماریا دی کلمناجیو:

این کلیسا با نمایی رومی بسیار زیبا اما ساده ( سنگ مرمر سفید و قرمز ) و سه پرتال و یک پنجره با گلهای رزی در بالای آن تزیین شده است. دو در نیز در جوانب آن قرار گرفته است. فضای داخلی کلیسا نیز شامل یک مقبره متعلق به پاپ ساستین پنجم است که در سال 1517 بنا شده است.

سانتا گوزا:

شامل نمای رومیایی و پنجره های گل رز گوتیک است.

کلیسای سان سیلوسترو:

این کلیسا با نمایی رومی از قرن چهاردهم با گل رز و گوتیک بجای مانده است.

تقسیمات اداری

قلمروی این شهر یکی از بزرگترین نمونه در سطح ایتالیا است و به 12 شورای مشارکت ارضی تقسیم شده و شامل موارد ذیل است.

1-مرکز شهر

2-ریو

3-ساسا

4-پرتوره

5-کاپیتو

6-آریشیا