شهر لائو کای ویتنام

Lao Cai

مشخصات شاخص

جمعیت: ۹۸,۳۶۳
پیش شماره تلفن: ۲۱۴(۸۴)+
ساعت:

شرح

لائو کای بزرگ‌ترین شهر و مرکز استانی به همین نام در کشور ویتنام است که درست در کنار رودخانه زیبا و خروشان سونگ هنگ واقع شده و به لحاظ زیبایی یکی از زیباترین شهرهای ویتنام محسوب می‌شود. این شهر که در مرز ویتنام با چین واقع شده، اهمیت استراتژیکی خاصی برای ویتنام یافته و از همین‌رو طی چند سال گذشته، پیشرفت قابل توجهی داشته و به یکی از مهم‌ترین شهرهای سیاسی و توریستی ویتنام تبدیل شده است. اگر قصد سفر به ویتنام را دارید، قطعا سفر به لائو کای تجربه دل‌انگیزی را به شما هدیه خواهد داد. همراه ایلیا گشت این شهر زیبا و سرسبز را بیشتر بشناسیم. 

معرفی شهر لائو کای 

شهر لائو کای بیشتر شهرت خود را مدیون بازار بزرگ چوب ویتنام و خط راه آهن و ایستگاه قطار راه آهنی است، که ویتنام را به شهر “های فونگ” در استان یونان در چین پیوند می‌دهد. البته در این بین مزارع برنج پلکانی این منطقه که زیباترین تصویر از مزارع پلکانی برنج را به نمایش می‌گذارند را نیز نبایند فراموش نمود. در سال 1979 چین به با نیروهای ارتشی خود به این شهر تجاوز نمود و جنگ سختی میان کمونسیت‌های ویتنام و چین در گرفت که موجب نابودی کامل این شهر و پس از آن باعث بسته شدن مرزهای این کشور تا سال 1993 گردید. مین‌های باقی مانده از این جنگ در مرز بین دو کشور همچنان مردم محلی را تهدید می‌کند. امروزه زبان اقلیت‌های قومی این منطقه با زبان سایر مناطق جنوب غربی منطقه ماندارین تفاوت چشمگیری دارد. 

اقتصاد

این شهر که در امتداد رودخانه سرخ یا همان رودخانه سونگ هنگ توسعه یافته، به عنوان بزرگ‌ترین بازار تجاری میان چین و ویتنام شناخته شده و روز به روز پر رونق‌تر می‌شود. به‌طوریکه بسیاری از میلیونرهای ویتنامی در این شهر زندگی می‌کنند. اهمیت این شهر به عنوان یک شهر تجاری و مهم استراتژیک برای ویتنام از سال 2006 بیشتر شده تا جایی‌که ویتنام اقدام به ساخت یک فرودگاه بین‌المللی برای آن، تا سال 2020 نموده است. 

جغرافیا

لائو کای در شمال غربی ویتنام در محل اتصال رودخانه سرخ ویتنام به رودخانه نانسی در جنوب غربی استان یونان چین واقع شده است. همچنین در فاصله 260 کیلومتری شمال غرب هانوی قرار گرفته است.