لنگرود

Langarud

درباره شهر

لنگرود که به شهر باوقار یا شهر آرام ایران شهرت دارد، یکی از زیباترین و سرسبزترین شهرهای استان گیلان است که نام آن به معنای رود آرام می‌باشد. این شهر که با رنگ سبز بی‌نظیر خود در شمال ایران و در کنار دریای خزر آرام گرفته، دیدنی‌های تاریخی و طبیعی بسیاری را در دل خود پنهان کرده است. برای آن‌هایی که به گردش در دل طبیعت منحصربه فرد شمال ایران و استراحت در کنار دریای زیبای خزر علاقه دارند، قطعا سفر به این شهر تاریخی و سرسبز پر از تجربه‌های بکر و به یاد ماندنی خواهد بود. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر با وقار داشته باشید.

معرفی شهر لنگرود

لنگرود نامی است که از دو واژه لنگر و رود تشکیل شده و لنگر که معنای سکون و آرامش می‌دهد با همراه شدن با واژه رود، معنای رود آرام را به شهر داده است درست مانند کشتی‌ای که با لنگر انداختن آرامش می‌یابد. نام این شهر در متون تاریخی برای اولین‌بار در سال 512 ه.ق ذکر شده و که گفته می‌شود در این سال پسر ملک شاه الب ارسلان یعنی سلطان محمد فوت شده است. در دوره سلطنت شاه عباس اول با فرار احمدخان حاکم لنگرود و دستگیری وی توسط کیا فریدون حاکم گیلان و تحویل آن به شاه عباس برای دومین بار نام این شهر در حوادث مهم تاریخی گیلان آمده است. در زمان نادرشاه افشار این شهر به یک پایگاه مهم دریایی و کشتی سازی و توسعه تجارت تبدیل شد و نادر شاه از این طریق توانست تاتارهای شرق مازندران را سرکوب و به دریا دسترسی یابد.

جغرافیا و آب و هوا

این شهر که تنها ده کیلومتر با دریای خزر فاصله دارد، بر روی جلگه‌ای سرسبز و زیبا بنا شده که در قسمت‌های جنوبی آن کوه‌پایه‌های جنگلی دیده می‌شود. دریای خزر از شمال، شهرستان لاهیجان از غرب، شهرستان رودسر از شرق و شهرستان املش از جنوب این شهر را احاطه نموده‌اند. شهرستان رشت نیز در فاصله شصت کیلومتری لنگرود واقع شده است. آب و هوای این منطقه نیز مانند سایر مناطق شمال معتدل و مرطوب و در تابستان‌ها گرم و شرجی است.

گردشگری

آب و هوای مناسب و جاذبه‌های طبیعی و بکر فراوان این شهر را به یکی از گردش‌پذیرترین شهرهای استان گیلان تبدیل نموده است. تالاب کیاکلایه، تالاب و منطقه شکار ممنوع چاف، بام کومله، لیلا کوه، عطا کوه، شلمان رود، خانه منجم باشی، پل خشتی شهر، ساحل چاف و چمخاله، ابشار ماهی مشو و قلعه دیزبن تنها بخشی از جاذبه‌های توریستی زیبای لنگرود می‌باشند.

مشخصات شهر

کشور: ایران

موقعیت