لامرد | Lamerd

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۲۹,۳۸۰
پیش شماره تلفن: ۰۷۱(۹۸)
ساعت:

شرح

لامرد یکی از جنوبی‌ترین شهرهای ایران، در جنوب استان فارس که در سال‌های اخیر، به خاطر کشف گاز شیرین در آن بسیار مورد توجه قرار گرفته است. اما این تنها دلیل اهمیت این شهر نیست، بلکه پیشینه تاریخی پنج هزار ساله آن به همراه طبیعت بسیار زیبای گرمسیریش که منظره‌های فوق‌العاده‌ای مملو از نخل‌های زیبا را برای شهر پدید آورده، علت دیگر توجه خاص این شهر باستانی است. اهمیت ویژه این شهر تا حدی است که حتی دارای فرودگاه بین‌المللی با پروازهای مستقیم به تهران و حتی کشورهای حوزه خلیج فارس نیز می‌باشد. همراه ایلیا گشت این شهر زیبای جنوبی را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر لامرد

لامرد که در گذشته تنها روستایی کوچک از توابع شهرستان کنگان در استان بوشهر بوده، بعدها به یکی از بخش‌های لارستان می‌پیوندد و نهایتا در سال 1368 به عنوان شهرستانی جدا در تقسیم‌بندی کشوری و با نام رسمی لامرد معرفی می‌گردد. تراکمه از نام‌های قدیم این شهر بوده است. از طرفی با وجود تل‌های تاریخی فراوان در روستاهای متعدد این شهرستان مثل روستای رکن‌آباد یا علامرودشت که ظرف‌های سفالی منقوشی در آن‌ها یافت شده، قدمت این شهر را به پنج هزار سال پیش نسبت داده‌اند. در دوره اشکانیان و ساسانیان نیز این منطقه به یک منطقه نظامی با قلعه‌ها و آتشکده‌های فراوان تبدیل می‌شود که آثار آن‌ها هنوز هم پا بر جا مانده است. همچنین تنگه لامرد در گذشته محل عبور کاروانیان بوده و امروزه نیز با داشتن فرودگاه بین‌المللی علاوه بر جا به جایی مسافران زیاد، دسترسی به خود شهر نیز آسان گشته است. 

اقتصاد

این شهر که به یک منطقه ویژه اقتصادی صنایع انرژی تبدیل شده، بیشتر اهمیت اقتصادی خود را مدیون چاه‌های گاز شیرین است که این منطقه را همانند عسلویه، خاص نموده است. از طرفی کارخانه‌های آلمینیوم و سیمان نیز به تازگی در نزدیکی شهر احداث شده‌اند. همچنین صنعت کشاورزی با تولید محصولاتی از قبیل تنباکو، خرما، گندم و صیفی‌جات هم، رونق به سزایی در این منطقه دارد.

جغرافیا

شهرستان‌های لارستان از شمال و شمال شرقی، پارسیان و بندر لنگه از جنوب و جنوب شرقی، بستک از شرق و مهر از غرب با این شهر همسایه و هم مرز می‌باشند. 

آب و هوا

اقلیم این منطقه نیز گرم و خشک با زمستان‌های خنک و تابستان‌های بسیار داغ و گرم است.