لاهور | Lahore

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۰۴۲(۹۲)+
ساعت:

شرح

لاهور شهری در ایالت پنجاب جمهوری اسلامی پاکستان و مرکز این ایالت که دومین شهر بزرگ این کشور پس از شهر کراچی به حساب می‌آید. این شهر که میراث‌دار امپرطوری عظیم مسلمانان در جهان می‌باشد، به عنوان مرکز فرهنگی پاکستان و قلب این کشور در تمامی دنیا شناخته می‌شود. بخش قدیمی این شهر که به لاهور اندرون یا لاهور قدیم شهرت دارد، گویای قرن‌ها عظمت، پیشرفت و بزرگی مسلمانان در این منطقه است. اگر به دنبال گشت و گذاری در دل تاریخ اسلام و گسترش این دین آسمانی تا امپراطوری چین هستید، ایلیا گشت به شما پیشنهاد می‌کند سفر به این شهر زیبای تاریخی را از دست ندهید.

معرفی شهر لاهور

لاهور شهری ست که تاریخ خلقت پاکستان به آن برمی‌گردد و زمانی دیواری عظیم با دوازده دروازه به دور کشیده شده بود. این شهر بسیار زیبا و رنگارنگ، تاریخی پر گهر را برای مردمانش به ارمغان نهاده و از همین‌رو به مرکز فرهنگی پاکستان تبدیل شده است. هرچند که این شهر از زمان باستان قلب تپنده‌ای داشته اما اوج ترقی و پیشرفت آن به زمان امپراطوری مغولان باز می‌گردد. شاه اکبر از پادشاهان مقتدر امپراطوری گورکانیان یا مغول با ساخت دیواری عظیم بر دور آن و احداث 13 دروازه در جای جای آن، بر شکوه و عظمت این شهر افزود. دروازه دهلی، یاکی، شرانوالا، کشمیر، مستی، روشنی، لاهوری، موری، بتی، شاه عالم، اکبری، موچی و تکسیلا از جمله 13 دروازه عظیم و بسیار مستحکم آن بودند که امروزه البته ویرانه‌های آن‌ها بر جا مانده است.

اقتصاد

این شهر یکی از پر درآمدترین و اقتصادی‌ترین شهرهای پاکستان است که علاوه بر مرکز فرهنگی به عنوان مرکز بازرگانی و تجاری این کشور نیز شناخته می‌شود و چون در نزدیکی مرز هند واقع شده از اهمیت خاص سیاسی نیز برخوردار گشته است. اما جدای از همه این‌ها، اینجا شهری دانشگاهی ست که حتی بلندپایه‌ترین مسئولان این کشور نیز در دانشگاه‌های آن درس خوانده‌اند. 

گردشگری

هرچند که محله‌های درهم تنیده، بازارهای پرجنب و جوش، خانه‌های قدیمی با سقفی بلند، کوچه پس کوچه‌های تنگ و باریک و خیابان‌های پر پیچ و خم آن به اندازه کافی چشمان هر گردشگری را مجذوب می‌کند اما اماکن تاریخی و باستانی بی‌نظیر نیز کم ندارد. مسجد پادشاهی 400 صد ساله که یادگاری از امپراطوری مغولان است، معبد سیک‌ها، مقبره اقبال لاهوری شاعر نامور اردو و فارسی، کتابخانه قائد اعظم، دانشگاه 100 ساله جی.سی، کالج ایچی سن یا کالج نخبگان، دانشگاه ملی فاست، موزه شهر و باغ مشهور شالیمار و بازار معروف آن از جمله جاذبه‌های شگفت‌انگیز آن محسوب می‌شوند. 

جغرافیا

ناحیه شیخ اوپورا در شمال و غرب آن، ناحیه کاسور در سمت جنوب و رودخانه وگاه در سمت شرق این شهر را احاطه کرده‌اند. رودخانه راوی نیز در شمال آن جریان دارد.

آب و هوا

این شهر تابستان‌های بسیار گرم با دمای 40 تا 45 درجه سانتی‌گراد و زمستان‌های نسبتا سردی دارد. در فصل پاییز هم بارش فراوان باران را تجربه می‌کنند.

دیدنی‌ها