لاباسا | labasa

مشخصات شاخص

کشور: فیجی | Fiji
جمعیت: ۲۷,۹۴۹
پیش شماره تلفن: ۶۷۹+
ساعت:

شرح

لاباسا درکشور فیجی در استان ماكواتا در قسمت شمال شرقی جزیره Vanua Levu واقع شده است و بزرگترین شهر در این جزیره است. این شهر در دلتایی تشکیل شده است که توسط سه رودخانه تشکیل شده است. مناطق اطراف این شهر بیشتر مناطق کشاورزی هستند که به بخش عمده ای از صنعت در شهر کمک می کنند. بزرگترین محصول رشد یافته نیشکر است. کارخانه قند بزرگ شرکت شکر فیجی در شهرک لاباسا تنها چنین کارخانه ای در این جزیره است. اخیراً به دلیل تغییرات سیاسی و از دست رفتن بازارهای خارج از کشور ، تولید نیشکر به طور پیوسته در حال کاهش است. این امر در افزایش مهاجرت مردم به جزیره اصلی ویتی لوو ، در جستجوی فرصت های شغلی ، منعکس شده است.بیمارستان لاباسا مرکز مراجعه به کلیه مراکز درمانی و بیمارستان در جزیره وانوا لوو است و اخیراً نیز گسترش یافته است. لاباسا عموماً یک شهر کشاورزی است ، از مسیر توریستی. اکنون این شهردارای دو هتل خوب برای اقامت در هتل است. حداقل یک سالن سینمای خوب و چندین رستوران خوب در خیابان اصلی وجود دارد که طیف وسیعی از غذاهای محلی و چینی را ارائه می دهد.

بازار نسبتاً بزرگی در انتهای شهر وجود دارد که می توان طیف وسیعی از مواد غذایی ، ادویه جات ، ترشی جات ، ماهی ، مرغ ، بز و سایر محصولات محلی را خریداری و نمونه برداری کرد. یک ایستگاه بزرگ تاکسی و یک ایستگاه اتوبوس نیز در کنار بازار است. این شهر همچنین دارای نقاط دیدنی گردشگری است در حالی که مردم لاباسا به دلیل مهمان نوازی خود کاملاً مشهور هستند. تیم فوتبال لاباسا به “شیرهای باباسیگا” معروف است. معروف ترین استعداد آن روی کریشنا است ، متولد و پرورش یافته در سیبری ، یک جامعه کشاورزی در حدود پنج کیلومتری شهر لاباسا است. روی کریشنا همچنین پرچم دار فیجی در بازی های اقیانوس آرام 2019 است که در ساموآ برگزار می شود.

در سال 1939 گنجانیده شده است که لاباسا توسط یک شورای شهر 12 عضو ، که اعضای آن یک شهردار را از بین خود انتخاب می کنند اداره می شود. مشاوران دوره های سه ساله را ارائه می دهند. دوره شهردار برای یک سال است ، اما ممکن است هر چند بار تمدید شود. شهردار فعلی این شهر ، که در 28 اکتبر 2005 پس از انتخابات شهرداری در شورای شهر یک هفته قبل انتخاب شد ، دکتر پرادپ سینگ از حزب کارگر فیجی است. لسلی ویلیامز به عنوان معاون وی انتخاب شد ، اما در تاریخ 30 اکتبر 2006 توسط شیوالل ناگیندا جایگزین شد. در سال 2009 ، دولت موقت به پشتیبانی ارتش تمام دولتهای شهری را در سراسر فیجی برکنار کرد و مدیران ویژه ای را برای اداره مناطق شهری منصوب کرد. از سال 2015 ، دولت منتخب شهرداری احیا نشده است. مدیر ویژه لاباسا ، به همراه Savusavu در نزدیکی ویجی چاند است.