لاپاز | La Paz

مشخصات شاخص

جمعیت: ۷۵۷,۱۸۴
پیش شماره تلفن: ۲(۵۹۱)+
ساعت:

شرح

لاپاز شهری بسیار زیبا در ارتفاعات رشته کوه‌های آند در امریکای جنوبی است که پایتخت دولتی و مرکز اداری کشور اعجاب‌انگیز بولیوی به شمار می‌رود. این شهر شگفت‌انگیز با داشتن بازارهای منحصر به فرد، ویژگی‌های جغرافیایی غیر عادی، فرهنگ سنتی عجیب و غریب و چشم‌اندازهای زیبا از رشته کوه‌های آند، به یکی از محبوب‌ترین شهرهای توریستی امریکای جنوبی تبدیل شده است. اگر به دنبال هیجان دوچرخه سواری در جاده مرگ و یا شنا کردن در خطرناک‌ترین رودخانه دنیا هستید، ایلیا گشت به شما این شهر را پیشنهاد می‌دهد، به ما همراه شوید.

معرفی شهر لاپاز 

شهر لاپاز در واقع خواستگاه بومیان امریکایی به نام چوکوئیاگو بوده است که مانند بسیاری دیگر از شهرهای امریکای جنوبی با استعمار اسپانیایی‌ها مواجه شده است. این شهر در سال 1548 توسط شخصی به نام آلونسو دومندوزا در دره رودخانه زیبای چکویاپو بنا نهاده شد. نام کامل آن « Nuestra Senora de La Paz » و به معنای بانوی آرام ما می‌باشد. این نام یادآور حفظ آرامش در پی قیام گونزالو پیزارو و فاتحان دو شورش علیه بلاسکو نیونیز ولا اولین نایب‌السلطنه پرو بوده‌است. با این وجود نام « La Paz de Ayacucho » به معنای آرامش آیاکوچو نامی بوده که پس از پیروزی جمهوری‌خواهان آیاکوچو بر ارتش اسپانیا در طی جنگ‌های استقلال طلبی در امریکای جنوبی و در سال 1825 بر این شهر نهاده شد. لاپاز از سال 1898 پایتخت دولتی و مرکز اداری و به معنایی پایتخت غیر رسمی کشور بولیوی محسوب می‌شود. 

جاذبه‌ها

میکروباس‌های رنگارنگ (اتوبوس‌های شهری)، غذاهای عجیب و غریب و خوشمزه، یک‌شنبه بازار لاپاز یا بزرگ‌ترین بازار بولیوی، چولیتاها یا همان زن‌های سرخپوستی با لباس‌های سنتی و دامن‌ها رنگی زیبا که معمولا خورجینی بر دوش و کلاه کاسه‌ای کوچکی بر سر دارند، تور دوچرخه سواری در جاده مرگ، زندان سن پدرو، بازار جادوگرها، میدان موریلو یا میدان مایور به معنای میدان بزرگ، تله کابین، دره ستاره و قبرستان‌های چند طبقه از جمله جاذبه‌های این شهر امریکای جنوبی به شمار می‌روند. 

جغرافیا و آب و هوا

این شهر که در ارتفاع 3600 متری و در دره عمیق رودخانه چوکویاپو واقع شده به تبت کشورهای امریکایی شهرت یافته است. همچنین لقب مرتفع‌ترین پایتخت جهان را نیز یدک می‌کشد. خطرناک‌ترین رودخانه جهان یعنی رود یونگاس که سالانه صدها نفر در آن مصدوم و یا ناپدید می‌شوند از این شهر عبور می‌کند. این رود تنها 50 مایل طول دارد. آب و هوای آن استوایی با تابستان‌های گرم و شرجی و زمستان‌های معتدل است. با این وجود هوای آن بسیار رقیق و سبک می‌باشد.