کورسوملیا | Kursumlija

مشخصات شاخص

کشور: صربستان
جمعیت: ۱۳,۳۰۶
پیش شماره تلفن: ۲۷(۳۸۱)+
ساعت:

شرح

کورسوملیا شهری در جزیره بالکان و در جنوب صربستان است که یکی از عجیب‌ترین پدیده‌های طبیعی را در دل خود جای داده و از همین‌رو به شهر شیطان معروف شده است. این شهر مرموز و ترسناک که بستر فرسایش‌های عجیب‌ و خوفناک‌ صخره‌های سنگی شده است، تمام شهرت خود را مدیون دویست ستون خاکی دوکی شکل عجیب و غریب است که با قرار گرفتن در کنار هم و به وجود آوردن تصاویر ترسناک، عامل به وجود آمدن افسانه‌ها و شایعات بسیاری مبنی بر مهمانان شیطان در این منطقه شده‌اند. همراه ایلیا گشت سفری به این شهر مرموز داشته باشید.

معرفی شهر کورسوملیا

کورسوملیا در ابتدا منطقه‌ای نظامی بود که رومیان در قرن سوم میلادی در این منطقه تاسیس نمودند. بعدها قلمرو شاهزادگان صربستان در این منطقه گسترش یافت تا جایی که استفان نمانیا بنیانگذار سلسله نمانیک این منطقه را به عنوان محل اقامت خود انتخاب نمود. در نزدیکی شهر می‌توان باقی مانده کلیساها و بناهای دوره بیزانس را مشاهده نمود که معروف‌ترین آن‌ها برج مارا، برج ایوان و کلیساهای قرون وسطایی به نام‌های کلیسای سفید و پتکا می‌باشند. همچنین دو صومعه سنت نیکولاس و مادر مقدس خدا که متعلق به سال‌های قبل از 1168 می‌باشند نیز در شهر وجود دارند. در قرن چهاردهم میلادی این شهر به تصرف عثمانی‌ها در آمد. اما حضور آلبانیایی‌ها در این منطقه به سال‌های 1877 و 78 برمی‌گردد. 

شهر شیطان

عمده شهرت این منطقه به دلیل وجود شهری موسوم به شهر شیطان است که حدود ده کیلومتری کورسوملیا واقع شده است. صخره‌های عجیب دوکی شکل با کلاهک‌های سنگی که شاید تعداد آن‌ها به بیش از دویست عدد می‌رسد و عنوان هفت پدیده طبیعی عجیب عصر معاصر را نیز به خود اختصاص داده‌اند. فرسایش عجیب این ستون‌ها عامل پیدایش افسانه‌های ترسناک در مورد آنان است. در نزدیکی ستون‌های شیطانی، دو چشمه اسیدی که حاوی انواع نایابی از مواد معدنی هستند و بسیار غنی می‌باشند نیز وجود دارد که به چشمه‌های شیطان شهرت دارند. 

جغرافیا 

این شهر در منطقه پتکا در جنوب صربستان واقع شده که در جوار رودخانه‌های پتکا، بانسکا و کاسونیکا قرار گرفته است. همچنین در جنوب شرقی رشته کوه کوپونیکا و شمال‌غربی کوه رادان واقع شده است.