کندوز | Kunduz

مشخصات شاخص

کشور: افغانستان
جمعیت: ۲۶۸,۸۹۳
پیش شماره تلفن: ۹۳+
ساعت:

شرح

کندوز | Kunduz

کندوز شهری در شمال افغانستان است که به عنوان مرکز استان کندوز فعالیت می کند. این شهر ششمین شهر بزرگ افغانستان و بزرگترین شهر در بخش شمال شرقی کشور را تشکیل می دهد. این شهردر منطقه تاریخی توخاریستان باکتریا ، در نزدیکی تلاقی رودخانه کندوز با رودخانه خان آباد واقع شده است. این شهر از طریق بزرگراه ها با کابل به جنوب ، مزارشریف از غرب و بدخشان از شرق وصل می شود. کندوز همچنین از طریق بندر خشک افغانستان شیرخان بندر با دوشنبه در تاجیکستان در شمال ارتباط دارد.

کاربری اراضی شهر عمدتاً کشاورزی است. زمین مسکونی تقریبا نیمی از مساحت “ساخته شده” با 29.877 مسکن را تشکیل می دهد. اراضی نهادی با توجه به اینکه فرودگاه در محدوده شهرداری واقع شده است. و 17.9 درصد از کاربری اراضی داخلی را تشکیل می دهد. کندوز محل شهر باستانی درپساکا است. این مرکز بزرگ یادگیری بودایی و در طی قرن 3 میلادی بسیار مرفه بود. در سده های 18 و 19 این شهر پایتخت یك كامنای گاه مستقل ، گاه خودمختار ازبكستان-تاجیكستان بود كه در دهه 1820 سرزمینی را از بلخ تا کوه های پامیر دربر گرفت. این بخشی از بازی بزرگ بین انگلیس و روس بود. این خانات سرانجام در سال 1859 توسط افغانستان نابود شد. بین صد و دویست هزار تاجیک و ازبک از طریق تسخیر میهن خود توسط ارتش سرخ روسیه گریختند و در شمال افغانستان مستقر شدند.

در اوایل قرن بیستم ، تحت حكومت شیرخان ناصر ، كندوز به یكی از ثروتمندترین ولایات افغانستان بدل شد. این امر عمدتاً به دلیل تأسیس ناصر در شركت Spinzar Cotton بود كه همچنان در افغانستان پس از جنگ وجود دارد. کندز مهمترین استان کشاورزی است که گندم ، برنج ، ارزن و سایر محصولات تولید می کند و لقب “کندوی کشور” را به دست آورده است.قندوز مرکز استانهای شمال شرقی است و در سال 1997 توسط طالبان اسیر شد. این آخرین شهر بزرگ بود که طالبان قبل از سقوط آن برای نیروهای اتحاد شمال افغانستان تحت حمایت ایالات متحده در 26 نوامبر 2001 برگزار کردند. این شهر از نظر استراتژیک دارای اهمیت است. این تنها راهی است که استان تخار و استان بدخشان را به هم وصل می کند ، که نقش اساسی در دولت موجود دارد.

در تابستان سال 2015 ، طالبان پیشروی کردند و به این شهر حمله کردند که منجر به نبرد برای کنترل شهر علیه نیروهای افغان شد. ده ها هزار نفر از مردم در اثر درگیری در داخل آواره شدند. در 28 سپتامبر 2015 پرچم طالبان دوباره در مرکز شهر برافراشته شد و طالبان توانستند زندان این شهر را تصرف کنند و بسیاری از زندانیان را آزاد کنند. نیروهای مسلح افغانستان ضد حمله کردند و توانستند طی 15 روز دوباره شهر را تصرف کنند. طالبان اعلام كردند كه پس از تحقق اهداف خود ، آنها از مركز شهر خارج شده اند. ذبیح الله مجاهد ، سخنگوی طالبان ، گفت که هدف اصلی آنها در خروج از شهر جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از حملات هوایی است. در آوریل 2018 نیروی هوایی افغانستان حمله هوایی را انجام داد که موجب کشته و زخمی شدن ده ها غیرنظامی در یک مدرسه مذهبی در کندوز شد. در 31 آگوست 2019 ، نیروهای طالبان حمله دیگری به این شهر انجام دادند و نبرد بزرگی را با نیروهای امنیتی محلی آغاز کردند.

عربهای کندوز به جای عربی به دو زبان فارسی و پشتو ، دو زبان رسمی افغانستان صحبت می کنند. با این حال ، آنها بر اساس قبایل خود که در عربستان سرچشمه گرفته اند ادعای یک هویت قوی عربی دارند. این امر در حقیقت می تواند به مهاجرت قرن هفتم و هشتم اشاره داشته باشد و در پی فتوحات اسلامی منطقه ، به این و سایر مناطق محلی آسیای میانه بسیاری از قبایل عرب از عربستان اشاره کرد. چنین اعراب دیگری از شمال و غرب ، بین خلم ، مزارشریف و شبرقان و همچنین در شرق افغانستان در جلال آباد وجود دارد. استان کندز به شش ناحیه تقسیم می شود: خان آباد ، علی آباد ، چار دره ، دشتی ارچی ، قلعه زال و امام صاحب ، به علاوه شهر کندز. قندوز در مجلس نمایندگان دارای نه نماینده و دو نفر در مجلس عالی است و دارای شورای استانی است. تأثیرگذارترین رهبر کندوز عارف خان بود که فرماندار استانکندوز بود و در سال 2000 در شهر پیشاور پاکستان کشته شد. به زودی پس از این واقعه برادرش حاجی عمر خان مسئولیت خود را به عهده گرفت.

آب و هوای کندوز

کندوز آب و هوای نیمه خشک و سرد با تابستان های گرم و زمستان های سرد دارد. بارش به طور کلی به جز ژانویه تا آوریل کم است و تابستانهای آن تقریباً بارانی است.