کوهرنگ| Kuhrang

مشخصات شاخص

کشور: ایران | Iran
جمعیت: ۳۵٬۹۱۵ هزار نفر
پیش شماره تلفن: ۰۳۸۳۳۶۲
ساعت:

شرح

کوهرنگ| Kuhrang

کوهرنگ یکی از شهرستان‌های استان چهارمحال و بختیاری است. مرکز این شهرستان، شهر چلگرد است. کوهرنگ به دلیل داشتن جاذبه‌های طبیعی فراوان و چشمه‌های جوشان، یک شهرستان توریستی، سیاحتی، عشایری و ورزشی شمرده می‌شود که ماه اردیبهشت یکی از بهترین زمان‌ها جهت سفر به این منطقه می‌باشد.

مرکزیت این شهرستان شهر چلگرد در ۸۵ کیلومتری شهرکرد واقع شده‌است، که بزرگترین جامعهٔ ایلی کشور یعنی ایل هفت لنگ بختیاری را در خود جای داده‌است. طبیعت بکر و دست نخورده منطقه به همراه جاذبه‌های گردشگری بی‌نظیر سالیانه گردشگران بسیاری را از سراسر کشور و حتی دنیا به سوی این شهرستان هدایت می‌کنند. به‌طوری‌که در هر فصل جذابیت و گردشگر خاص خود را دارد. مثلاً در فصل بهار علاقه مندان به طبیعت از دشت لاله‌های واژگون، فصل تابستان علاقه مندان به داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری، فصل پاییز علاقه مندان به کوچ و شیوه زیست‌بوم عشایر بختیاری است. در ضمن ۱۰ درصد از کل آبهای کشور از جمله سرچشمه سه رودخانه بزرگ و حیاتی یعنی زاینده رود، کارون و دز در این شهرستان و از قلل سر به فلک کشیده زردکوه بختیاری سر چشمه می‌گیرند.

همانقدر که شما در فصل بهار و تابستان و پاییز، محو سر سبزی و شادابی کوهرنگ می شوید، در فصل زمستان، سخت ترین چهره آنرا می بینید.

 بعضا ارتفاع برف در روستاهای چهار محال و بختیاری و حتی کوهرنگ به بیش از ۴ متر می رسد. صنعت گردشگری طبیعی کوهرنگ، در زمستان، مشتاقان بسیاری را از سراسر کشور به سمت خود می کشاند و یکی از مقصد های زمستان گرد های ایرانی، همین منطقه محسوب می شود که زیبایی های خاص خود را در فصل سفید، به همراه دارد.

با این حال، در فصل بهار جاذبه های طبیعی و بی نظیری در انتظار گردشگران این منطقه است، دشت لاله های واژگون، زیبایی بکر و بی نظیری که چشم را نوازش می دهد، در تابستان کوهرنگ پتانسیل پذیرش طرفداران داروهای گیاهی، سیاحت و اسکی تابستانه در قلل مرتفع و پوشیده از برف زردکوه بختیاری دارد، در فصل پاییز نیز گردشگران می توانند شاهد کوچ و شیوه زندگی عشایری باشند.

چهارمحال و بختیاری دارای گسترده ترین دشت لاله های واژگون در ایران است، این دشت در فاصله ۱۰ کیلومتری چلگرد و در نزدیکی روستای بنواستکی از توابع شهرستان کوهرنگ واقع شده است. به دلیل وسعت زیاد، پوشش گیاهی بسیار زیبا و ارزشمند، لاله های واژگون (اشک مریم) در دو نوع قرمز و زرد و نیز نزدیکی به جاذبه های دیگر کوهرنگ، این منطقه تفرجگاه بسیار مناسبی محسوب می شود.

لاله واژگون از منحصربه فردترین گونه گل ها و گیاهان بومی و وحشی مناطق کوهستانی ایران است. “لاله واژگون” از راسته سوسن سانان بوده و عمر کوتاهی دارد. گل دهی آن از اوایل اردیبهشت آغاز می شود و در فصل بارش پایان می یابد. لاله واژگون از گیاهان علفی پیازدار و چند ساله است که تاکنون ۱۵ گونه از آن در ایران شناسایی شده است.

باید توجه داشته باشید که در واقع این دشت سه هزار و ششصد هکتاری، به عنوان رویشگاه اصلی گونه گیاهی لاله واژگون است که البته آوازه جهانی دارد. البته رویشگاه اصلی این گیاه کمیاب، دامنه کوه های آب کاسه خوربه، گرگانک و مناطق بنواسکی و مله زرد است.

اگر می خوهید درباره وجه تسمیه لاله های واژگون بدانید، باید بگوییم که لاله های واژگون در زبان محلی گل بگریو، (گل گریان) و اشک مریم نیز نامیده می شوند، در اواخر فروردین ماه به گل می نشینند و تا اواخر اردیبهشت گل های خود را حفظ می کنند. بنابراین، فصل بهار، فصل دیدار با لاله های واژگون کوهرنگ در جنوب و طبیعت بکر سوباتان در مناطق سر سبز شمال ایران است. جاذبه های گردشگری دیگری مانند آبشار کوهرنگ، پیست اسکی چلگرد و چشمه آب معدنی در نزدیکی این دشت قرار دارند.

مسیر دسترسی به این دشت زیبا و چشم نواز جاده خاکی روستای فخرآباد است که از آنجا تا منطقه یکساعت پیاده روی است. این منطقه آب و هوایی مرطوب و معتدل دارد. گونه های گیاهی دیگر موجود در این دشت دافنه، لاله، گون، کوما و تنگز هستند و گونه های جانوری این منطقه کبک، کبک دری، خرس قهوه ای، کل و بز، زاغ نوک زرد و قرمز هستند.

آبشار شیخ علیان

کوهرنگ را شهر آبشار ها می نامند. در فصل بهار، همه جای کوهرنگ مملو از آب بوده و چشمه های خروشان را می توان در همه جای این سرزمین مشاهده کرد. لطافت و شادابی وصف ناپذیر هوای کوهرنگ، بهترین فرصت را برای روستاگردی و قدم زدن های صبحگاهی فراهم می کند که چه جایی بهتر از قدم زدن در کنار آبشاری چون آبشار شیخ علی خان که یکی از جذابیت های طبیعی منطقه به شمار می رود. این آبشار در چهل کیلومتری روستای سر آقا سید در حوالی شهرستان چلگرد، مرکز شهرستان کوهرنگ واقع شده است و در واقع از ارتفاعات اطراف روستا سرچشمه می گیرد. از شهرکرد تا این ۤآبشار حدود ۹۰ کیلومتر است ‌و با یک ساعت رانندگی می توان به آن رسید. آب این آبشار از میان یک تنگه پرشیب جاری شده و با خود نسیم سردی را در پیش روی مسافران و گردشگران قرار داده است. البته باید اذعان داشت که سرمای بسیار شدید هوا در شهرستان کوهرنگ سبب شده که این آبشار در زمستان به مجموعه ای قندیل تبدیل شود که این امر زیبایی آبشار را چندین برابر می کند. ارتفاع بسیاری از قندیل های آبشار به بیش از نیم متر و حتی یک متر می رسد.

چشمه دیمه

طبق نظر اهالی منطقه، چشمه دیمه از دیگر جذابیت های طبیعی جذاب این اقلیم سر سبز به شمار می رود. در واقع این چشمه خروشان، در کنار روستایی به همین نام قرار دارد و اتفاقا اهالی، آن را به کیکاووس، از قهرمانان اساطیری شاهنامه فردوسی، حکیم بزرگ ایران زمین نسبت می دهند. گفته شده که این چشمه یکی از سرچشمه های اصلی زاینده رود قبل از ایجاد تونل های کوهرنگ بوده و در یازده کیلومتری چلگرد واقع شده و تا مرکز استان حدود هشتاد کیلومتر فاصله دارد. باید بدانید که این چشمه در آبان ۱۳۸۸ به عنوان هشتاد و چهارمین اثر ملی کشور به ثبت رسید. این چشمه واقعا آب سردی دارد. سرما در کوهرنگ، بخش جدایی ناپذیر از زندگی مردمانش را تشکیل می دهد بنابراین جاب تعجب نیست که حتی در تابستان داغ نیز  نتوان دست را به مدت اندکی در داخل این آب قرار داد. آب سرد چشمه دیمه، از زردکوه بختیاری سرچشمه می گیرد و تا ۲ متر عمق دارد. بنابراین مراقب شنا کردن در این چشمه باشید. گفته شده که آب چشمه دیمه، از گواراترین آب های جهان و سرشار از املاح و مواد معدنی بوده و خواص بسیار زیادی دارد. درمان عفونت های کلیوی و دهان و دندان از جمله فواید نوشیدن آب دیمه است. این مقصد گردشگری به دلیل دارا بودن فضاهای سرسبز و خرم و راه دسترسی آسفالته و سرویس بهداشتی و سکوی نشیمن اطراف خود از دیرباز به عنوان یکی از تجمع گاه های ایلات و عشایر بختیاری و گردشگران شناخته شده است. مناظر زیبا و چشمگیر و فضاسازی اطراف چشمه، این مکان را در ردیف زیباترین گردشگاه های شهرستان کوهرنگ قرار داده است. در اطراف چشمه مراتع حاصلخیز، درختان بلند بلوط، کیکم که درختی از خانواده افرا است و دیگر درختان سردسیری به چشم می خورند. گرگ، روباه، شغال، کفتار و پرندگانی همچون کبک جز حیات جانوری منطقه اند. به هر حال، بهترین فصل بازدید از این منطقه زیبا بهار و تابستان است، چون هوا معتدل و لطیف و دلپذیر است. برای بازدید از این منطقه توریستی به سوی شهرکرد به جاده بزنید و از آنجا به فارسان و سپس به کوهرنگ بروید و سراغ روستای دیمه را بگیرید.  علاوه بر این چشمه، تونل کوهرنگ هم جالب است.

تونل کوهرنگ

از جاذبه های کوهرنگ می توان به آبشار تونل کوهرنگ نام برد. این آبشار از سرچشمه رودخانه زاینده جاری می شود و جذابیت طبیعی ارزشمندی دارد. این تونل جهت انتقال آٖب از چشمه کوهرنگ و دیگر چشمه های اطراف به زاینده رود در سال ۱۳۳۲ در منطقه ای که اکنون شهر توریستی چلگرد قرار دارد، ایجاد شده است.

طبق یافته های تاریخی، جریان انتقال آب کوهرنگ در زمان صفویان و به دستور شاع عباس آغاز شد. اما با مرگ شاه عباس این پروژه ناتمام ماند. نخستین تونل کوهرنگ در سال ۱۳۳۲ مورد بهره برداری قرار گرفت. در سال ۱۳۶۴ تونل دوم به بهره برداری رسید.

توجه داشته باشید که آبشار این تونل و فضاهای بسیار زیبای اطراف آن مناظر بسیار زیبایی را ایجاد کرده است. در تمام فصول سال حتی زمستان به سبب نزدیکی با پیست اسکی چلگرد این مکان مورد بازدید گردشگران قرار می گیرد.

امیدواریم این گشت زیبا در کوهرنگ، فرصتی برای شناخت برخی از ظرفیت های طبیعی و گردشگری این منطقه را برای شما فراهم کرده باشد و در برنامه طبیعت گردی پاییز هزار رنگ ایران قرار دهید.

 

 

دیدنی‌ها