بوگیاکارتا | Kota Yogyakarta

مشخصات شاخص

کشور: اندونزی
جمعیت: ۵۰۰ هزار نفر
پیش شماره تلفن: ۰۰۶۲
ساعت:

شرح

یوگیاکارتا (جوگجاکارتا، جوگجا، یوگیا) یکی از شهرهای منطقه ویژه در اندونزی است. یوگیاکارتا به‌عنوان مرکز هنر کلاسیک و فرهنگ جاوه شناخته می‌شود و هنرهایی هم‌چون طراحی روی پارچه، بالت، تئاتر، موسیقی، شعر و خیمه‌شب‌بازی در این شهر رونق دارد.

این شهر طی سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ و در جریان شورش قومی اندونزی، به‌عنوان پایتخت این کشور شناخته می‌شده‌است. این شهر هم‌چنین به‌عنوان بزرگ‌ترین مرکز آموزش و پرورش در اندونزی به‌شمار می‌رود.

یوگیاکارتا یک شهر شلوغ با 500 هزار نفر جمعیت، به دلیل نزدیکی آن به معابد معروف بروبودور و پرامبانان محبوب‌ترین مقصد توریستی در جاوا است. خود شهر یک مرکز هنر و آموزش دارد که یک خرید خوب و طیف وسیعی از امکانات توریستی را ارائه می دهد. یوگیاکارتا در یکی از مهمترین بخش‌های زلزله خیز جاوا قرار دارد و به این ترتیب بارها و بارها توسط زلزله و فوران آتشفشان ضربه دیده است. در سال ۲۰۰۶ زلزله به بیش از ۳۰۰۰۰۰ خانه را آسیب زد در حالی که در سال ۲۰۱۰ آتشفشان در نزدیکی کوه مراپی فوران کرد و گدازه‌های آن به روستاهای اطراف رسید.

تاریخچه

تاریخ شهر یوگیاکارتا اگرچه همچون دیگر نقاط اندونزی تحت تاثیر سلطه هلند قرار گرفته است اما بیشتر از همه مدیون پادشاهی یوگیاکارتاست که در سال ۱۷۵۵ تاسیس شد. این پادشاهی در شهر یوگیا، که در سال‌های ۱۹۴۵ تا ۱۹۴۹ و به هنگام جنگ این کشور و مبارزاتشان برای آزادی پایتخت اندونزی بود، در استقلال اندونزی در ۱۹۴۹ تاثیر بسازایی داشت.

بسیاری از آثار تاریخی به جای مانده در یوگیا از این زمان به یادگار مانده است. از مهمترین این آثار به قصر پادشاهی یوگیا که کرتون نام دارد، اشاره کرد. این قصر با معماری زیبایش و بیشتر بخش‌های آن که به موزه تبدیل شده پذیرای بازدید کنندگان است. علاوه بر این آثار، بناهای ساخته شده توسط هلندی‌ها که نمونه ای از معماری آن زمان است، نیز همچنان در این شهر باقی است.

جغرافیا و طبیعت

شهر یوگیاکارتا با جمعیتی حدود پانصد هزار نفر در میان ارتفاعات کوه مراپی در شمال و زمین پست و کم ارتفاع ساحلی در جنوب قرار گرفته است. با این وجود آب و هوای این شهر بیشتر از اینکه متاثر از ارتفاعات کوه مراپی داشته باشد نشان از ارتفاع کم از سطح دریا در این شهر دارد.

شهر یوگیاکارتا از آب و هوایی مرطوب که خاص مناطق استوایی است بهره می‌برد و در بیشتر ماه‌های سال هوایی نسبتا گرم و مرطوب دارد البته در ماه‌های جولای، آگست و سپتامبر هوا کمی خشک‌تر است.

گردشگری

باوجود اینکه یوگیاکارتا بیشتر شهرتش را مدیون قرار گرفتن معابد پرامبانان و بوروبودور در این شهر است، اما بناهای تاریخی بسیار و موزه‌ها و دیگر جاذبه‌های یوگیاکارتا را نیز نمی‌توان نادیده گرفت.

کوه آتشفشانی «مراپی» در شمال شهر قرار گرفته که دامنه‌های آن تا جنوب کشیده می‌شود. مردم مهربان و مهمان‌نواز یوگیا و زندگی آنها در این مرکز فرهنگی که آرامشی خاصی دارد، باعث شده تا زمان در این شهر، آرام‌تر از هر جای دیگر اندونزی بگذرد.

فاصله زمینی نسبتا زیاد این شهر تا جاکارتا که تقریبا اولین مقصد هر گردشگری در اندونزی است حمل و نقل هوایی را برای گردشگران در اولویت قرار می‌دهد.

فرودگاه بین‌المللی ادیسوسیپتو در این شهر به جاکارتا و بیشتر شهرهای مهم جزیره جاوا و سوماترا پرواز دارد.

این شهر با داشتن گنجینه‌های بیشماری از آثار تاریخی باقی مانده از زمان پادشاهی سلطان یوگیاکارتا و پس از آن نیز سلطه هلندی‌ها و همچنین آثار فرهنگی مثل فستیوال‌ها و طراحی‌های پارچه‌ای جاذبه‌های بسیاری را برای گردشگران در خود جای داده است.

مجموعه کراتون:

 مجموعه کاخ‌های سلطنتی و امکانات رفاهی تدارک دیده شده در اطراف آنها را مجموعه کراتون می‌گویند که امروزه به عنوان موزه فعالیت می‌کنند.

مجموعه معابد پرامبانان:

مجموعه معابدی شگفت‌انگیز و منحصر بفرد با معماری مخصوص هندوها که در اواخر قرن نهم ساخته شده و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده‌اند. دیدار از این مجموعه که زمانی بیش از ۲۴۰ معبد را شامل می‌شده است را به هر گردشگری که وارد اندونزی شود، توصیه می‌کنیم.

موزه ها

موزه‌ها در شهر یوگیاکارتا که مرکز هنر و فرهنگ است گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کنند.

موزه افندی:

بازدید از موزه افندی که یکی از نقاشان مشهور اندونزی است و آثار زیبا و متفاوت این هنرمند که در این موزه به نمایش گذاشته شده است همواره توصیه می‌شود.

معبد بودایی Borobudur:

 بزرگترین معبد بودائیان جهان است که شکل خاص و هرمی شکل آن بی‌نظیر بوده و به علت ارزش‌ بالای تاریخی-مذهبی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای یافته است.

موزه دیگانترا:

موزه دیگانترا که برخی هواپیماهای جنگی متعلق به جنگ جهانی دوم را در خود جای داده است و موزه باتیک که طراحی‌های پارچه‌ای بی‌نظیر و قدیمی که برخی متعلق به سال ۱۸۴۰ می باشند را در خود جای داده است، از دیگر موزه‌های اندونزی هستند که دیدنشان خالی از لطف نیست.

پارانگتریتیس:

پارانگتریتیس محبوب‌ترین ساحل شنی شهر یوگیا است که غروب آفتاب زیبایی را پیش روی گردشگران می گذارد. بسیاری از اهالی این شهر معتدند این ساحل زیبا دروازه‌ای به پادشاهی افسانه‌ای ست که دریای جنوبی را در اختیار دارد.

منطقه تاریخی Kotagede:

شهری تاریخی است که متعلق به آخرین سلسله پادشاهی جاوا درست قبل از اشغال این ناحیه توسط قوای استعماری هلندی بوده است. از این شهر تاریخی تنها دیوارها و خندق، مسجد جامع و چند اثر دیگر باقی مانده است.