کوتا کینابالو | kota kinabalu

مشخصات شاخص

جمعیت: ۴۵۲,۰۵۸
پیش شماره تلفن: ۸۸+
ساعت:

شرح

کوتا کینابالو  پایتخت ایالت مالزی صباح در جزیره بورنئو است. مکانی که امروزه کوتا کینابالو در آن تأسیس شده است در اصل یک شهرک باجاو بوده است. ذخایر بزرگتری از درخت ابن سینا وجود داشت ، که توسط باجاو Api-Api نامگذاری شده و نام آن را به شهرک داده است. در سال 1899 ، هنگامی که شرکت Gantian به مکان فعلی خود نقل مکان کرد ، Api-Api سابق به افتخار چارلز جسل به جسیلتون تغییر نام داد. جسلتون در سال 1968 به کوتا کینابالو تغییر نام داد. نام شهر جدید از كوتا ، كلمه مالایی برای “شهر” و كینابالو ، كوهی در حدود 50 كیلومتری شرق شهر ساخته شده است. شرکت North Borneo Chartered اولین دفتر مرکزی خود را در پائولو گایا در سپتامبر سال 1882 با هدف اصلی استفاده از آن به عنوان مرکز جمع آوری محصولات جنگل و محصولات محلی تأسیس کرد. این جزیره قبلاً در 29 دسامبر سال 1877 به همراه سایر مناطق کوچکتر در ساحل غربی بر اساس قراردادی با سلطان برونئی به دست آمده بود.

این شهرک از ابتدا به دلیل کمبود آب دچار مشکل شد. در حال حاضر در سال 1885 صداهایی که خواستار انتقال ایستگاه به سرزمین اصلی بودند. پس از تخریب و غارت ساختمانهای بندر و اداره در 9 ژوئیه 1897 ، در طی شورش مت-سالله ، این شرکت ساختمانهای اداری خود را به سرزمین اصلی اطراف ، ابتدا به گانتین ، در حال حاضر خلیج سپنگگر منتقل کرد. از آنجا که برخی از مردان شاغل در متی سالله از مناطق اینانام ، منگگاتال و منگکابونگ آمده بودند ، شرکت Chartered از سلطان برونئی که در آن زمان حاکم بر آن منطقه بود ، خواستار خسارت شد. به عنوان جایگزینی برای سرقت رفته در کالاهای غارت شده گیااس به ارزش 100000 دلار تنگه ، سلطان مناطق دیگری در سرزمین اصلی جامعه از جمله منگگاتال ، منگکابونگ ، آپی آپی ، سمبولان ، اینامان ، کوالالاما و مباکوت را در اختیار دارد.

وضعیت Gantian پس از مدت کوتاهی به عنوان مشکل ساز ثابت شد ، زیرا این خلیج به دلیل کمبود آب آنها به عنوان لنگرگاه کشتی های بزرگتر نامناسب بود. علاوه بر این ، اتصال شهر به خط راه آهن که در حال ساخت است ، هزینه این شرکت را عزیز می کند ، زیرا مسیرها باید توسط زمین های باتلاقی گذاشته می شوند. در سال 1899 ، از طرف کمیسیون لندن ، هنری واکر مأمور شد که جایگزینی برای گانتیان پیدا کند. واکر نواری از زمین را در جزیره گایا پیشنهاد کرد که تأیید شرکت را پیدا کرد. گانتیان رها شد و در 9 نوامبر 1899 اولین برش لکه برای ساخت “جسیلتون” بود.در دوره تحت مدیریت شرکت Chartered ، جسلتون مرکز تجارت لاستیک ، چوب خیزران ، عسل و موم بود.برای بزرگداشت قربانیان جنگ جهانی اول ، یادبود جنگ شمالی بورنئو در سال 1923 ساخته شد.در 9 ژانویه سال 1942 ، این شهر توسط ژاپنی ها اشغال شد. پس از پایان جنگ ، جسلتون با بمباران یورش متفقین تقریباً کاملاً نابود شد و تنها سه ساختمان را ترک کرد. پس از جنگ ، شمال بورنئو در سال 1946 به یک مستعمره تاج بریتانیا تبدیل شد و کوتا کینابالو  بازسازی شده جایگزین Sandakan به عنوان پایتخت خود شد.کوتا کینابالو در تاریخ 2 فوریه 2000 وضعیت یک شهر را دریافت کرد.