کلکته | Kolkata

مشخصات شاخص

کشور: کشور هند
جمعیت: ۴٬۴۹۶٬۶۹۴
پیش شماره تلفن: ۳۳(۹۱)+
ساعت:

شرح

کلکته | Kolkata

کلکته شهری است در هندوستان و پایتخت ایالت بنگال غربی در این کشورمی‌باشد که بیشتر به‌خاطر جمعیت زیادش مشهور است چرا که سومین شهر پرجمعیت هند و دهمین شهر پرجمعیت دنیا است. در طول سال‌های 1772 تا 1911 به‌عنوان پایتخت هندوستان شناخته می‌شد ولی بعدها مرکزیت حکومت به دهلی نو که بخشی از کلانشهر دهلی بود، منتقل شد. امروزه این شهر، یکی از پر جنب و جوش‌ترین شهرهای هند با خیابان‌های تو در تو، رستوران‌ها و دیدنی‌های فریبنده و زندگی‌های شبانه که معرف خوبی برای فرهنگ هند هستند، می‌باشد. ایلیا گشت در این مقاله به معرفی این شهر پرداخته است.

معرفی کلکته

کلکته که مشتق شده از واژه Kalighat به معنای سرزمین کالی است در سال 1690 به‌صورت سه دهکده کوچک تجاری به‌وجود آمد. جالب اینجاست که اکثر تجار فعال در آن بیشتر ایرانی و ارمنی بوده‌اند. این شهر به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و دسترسی به خلیج بنگال مورد توجه استعمارگران انگلیسی قرار گرفت و در سال 1773 توسط آنان اشغال شد و انگلیسی‌ها توانستند از این طریق بر تمام هند مسلط شوند. “کولکاتا” نامی است که در سال 2011 به کلکته داده شد تا به تلفظ بنگالی آن نزدیک‌تر باشد اما نام قدیمی خود را همچنان در متون فارسی و برخی دیگر از زبان‌ها حفظ کرده است.

گردشگری

از معروف‌ترین جاذبه‌های توریستی این شهر بندری کاخ ویکتوریای کلکته، کاخ مرمر، معبد کالی، خانه رابیندانات تاگور، معبد جین و پل هوگلی را می‌توان نام برد.

حمل و نقل

نکته جالب در مورد این شهر تنوع خطوط حمل و نقل آن است. خطوط اتوبوس، تاکسی های زردرنگ، قایق هایی که مسافران را دو طرف رودخانه جابه‌جا می‌کنند، متروی کلکته که اولین قطار زیرزمینی هندوستان بوده، تراموای آن که تنها تراموای موجود در هند است، قطارها که در حومه شهر هستند و در آخر ریکشاها، موتورهای سه چرخه هندی که خیلی تند و تیزند و گاهی کابین بدون درشان با گل و مهره تزیین می‌شود؛ این شهر را یکی از خاص‌ترین شهرهای جهان به لحاظ حمل و نقل نموده‌اند. 

آب و هوا

اقلیم حاکم بر این منطقه استوایی است که مشخصه آن تابستان‌های بسیار گرم و مرطوب است. سردی و خشکی بیش از حد هوا در زمستان‌ها نیز از لذت مسافرت به این شهر می‌کاهد.

هتل‌ها

دیدنی‌ها