کلایپدا | Klaipeda

مشخصات شاخص

جمعیت: ۱۶۱٬۳۰۰
پیش شماره تلفن: ۴۶(۳۷۰)+
ساعت:

شرح

کلایپدا نام شهری بندری و مرکز استانی به همین نام، واقع در شمال غرب کشوری لیتوانی است. این شهر که سومین شهر بزرگ کشور لیتوانی محسوب می‌شود، با نقش ویژه‌ای که در اقتصاد و صنعت این کشور دارد و نیز مناظر بکر و بی‌نظیر طبیعی از جمله سواحل زیبای دریای بالتیک، به یکی از شهرهای مهم این کشور بدل شده است. طبیعتی زیبا و سر سبز، سواحلی نیلگون و بسیار تمیز، شهری آرام و بدون آسمان‌خراش‌های آزار دهنده از جمله دلایل جذب گردشگران به این منطقه می‌باشد. با ایلیا گشت همراه شوید تا این شهر زیبا را بیشتر بشناسیم.

معرفی شهر بندری کلایپدا

در طول تاریخ این شهر بندری زیر سلطه حکومت‌های مختلفی از جمله شوالیه‌های تیوتون، دوکی پروس، پادشاهی پروس، تفاهم سه‌گانه بوده است. بعد از آن‌ها نیز محل استقرار قدرت‌مندترین سلسله آلمانی در حوزه دریای بالتیک بوده که امروزه به یک بندر بازرگانی و شهر تجاری پروس تبدیل شده است. این شهر که در اواخر قرن 19 شمالی‌ترین شهر امپراطوری آلمان بوده، پس از گذشته 800 سال به نمایشگاهی از ویرانه‌های آن امپراطوری عظیم تبدیل شده است. گردشگران می‌توانند در میان مجسمه‌ها و میادین پرپیچ‌وخم بخش قدیمی شهر گشت‌وگذار کنند، در بارها و کافه‌های شهر نوشیدنی بنوشند، از قلعه کلاپیدا دیدن کنند و از خرابه‌های قرون‌وسطایی، سازه‌های پروسی و تالارهای آلمانی میدان اصلی، بازدید نمایند.

اقتصاد

اهمیت این بندر نه تنها به دلیل تاریخ پر فراز نشیب آن بلکه به این دلیل است که جزو اندک بندرگاه های بدون یخ در شمال اروپا و بزرگترین آن‌ها در لیتوانی می‌باشد. این شهر قطب حمل و نقل لیتوانی است که مسیر های آبی، خشکی و راه آهن از شرق به غرب را به هم متصل می‌سازد. بندرگاهی چند منظوره و عمیق که ۱۹ شرکت بارگیری، تعمیر کشتی، کشتی‌سازی و انبار ادوات کشتی در آن مشغول به کارند و تمامی کسب و کارهای دریایی و خدمات مربوط به محموله‌های آبی در این بندر ارائه می‌شوند. از همین‌رو موفق‌ترین شهر در حال توسعه غرب لیتوانی شده که به طور تقریبی ۱۲ درصد تولیدات ناخالص داخلی شامل می‌شود. جالب اینجاست که در بخش شرقی استان، منطقه ی آزاد مالیاتی وجود دارد که برای شش سال اول زندگی در این شهر به افراد مالیات صفر درصد تعلق می‌گیرد.

گردشگری

شهر قدیم کلایپدا در بین سایر شهرهای کشور لیتوانی به دلیل وفور معماری آلمانی و اسکاندیناویایی اهمیت ویژه‌ای دارد. ساختار منحصر به فرد خیابان‌هایش همراه با فرم معماری فشورک(مثلثی) و پیکربندی دقیق و مهندسی آن، جذابیت توریستی شهر را دو چندان نموده است. برای مثال زاویه بین خیابان‌ها در چهار راه‌ها دقیقا ۹۰ درجه است. البته نسبت به سایر شهرهای قدیم لیتوانی سن کم‌تری دارد. همچنین ساحل پالانگا (شمال)، شهر توریستی نیدا و نواره کورونی نیز از جاذبه‌های طبیعی شهر محسوب می‌شوند. نواره کورونی یکی از دیدنی‌های طبیعی و معروف لیتوانی است و بلندترین تپه‌های ماسه‌ای اروپا را در خود جای داده و نام خود را در لیست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانیده است.

جغرافیا

این بندر زیبا درست در جایی که دریای بالتیک به خلیج لاگون متصل شده، یعنی در دهانه ورودی خلیج لاگون قرار گرفته است. همچنین با مساحت 110 کیلومتر مربع، سومین شهر بزرگ لیتوانی است.