کلیمانجارو | Kilimanjaro

مشخصات شاخص

کشور: تانزانیا
جمعیت: ۱٬۳۸۱٬۱۴۹
پیش شماره تلفن: ۲۵۵+
ساعت:

شرح

کلیمانجارو نام یکی از استان‌های کشور تانزانیا در آفریقاست که مرتفع‌ترین قله این قاره یعنی قله کلیمانجارو را در خود جای داده است. مرکز این استان شهر موشی می‌باشد. برای کسانی که به کوهنوردی و صعود به قله‌های مرتفع علاقه خاصی دارند قطعا این منطقه از اهمیت و جاذبه منحصر به فردی برخوردار است. چشم انداز بی‌نظیر این آتشفشان خاموش در کنار پارک‌های سافارای این منطقه محافظت شده، همراه افسانه‌های بی پایان راویان تورها و مردم محلی جذابیت خاصی برای سفر به این منطقه را می‌دهد. همراه با ایلیا گشت سفری به این منطقه افسانه‌ای خواهیم داشت.

معرفی کلیمانجارو

کلیمانجارو که نام خود را از بلندترین کوه قاره آفریقا گرفته است، از شش شهرستان تشکیل شده که قبیله سنتی چاگا در چهار شهرستان آن و نیز قبیله پیر(Pare) در 2 شهرستان دیگرش اقامت دارند. در دوران حکومت استعماری یعنی از اواخر قرن نوزدهم تا اواسط قرن بیستم این استان به دو شهرستان اصلی بنامهای شهر موشی و شهر پیر تقسیم شده بود که در شهر موشی اقوام چاگا در دامنه کوه کلیمانجارو اقامت داشتند ، همچنی شهر پیر (pare) نیز اقامتگاه قبیله پیر بود. مردم این منطقه ساده و صمیمی و خودمانی رفتار می‌کنند و احترام بسیار زیادی به گردشگران می‌گذارند. جالب اینجاست که آنها گردشگران مرد را با عنوان “کاکا” به معنی برادر و خانم‌ها را با لفظ “جووآ” به معنی خواهر صدا می‌کنند.

گردشگری

گونه‌های گیاهی و جانوری خاص و شگفت‌انگیز، صعود به بلندترین قله آفریقا با ارتفاع 5895 متر، سافاری و پارک‌های محافظت شده، گردش در دامنه‌های تماشایی کلیمانجارو و اقیانوس ابری که در صبح و شب امکان تماشای آن وجود دارد از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری این منطقه است. کلیمانجارو قله‌ای است که در کشور تانزانیا واقع شده اما از کشور کنیا هم قابل مشاهده می‌باشد.

جغرافیا

این استان از سمت شمال و نیز شرق با کشور کنیا مرز مشترک دارد. همچنین از طرف جنوب با استان تانگا، با استان مانیارا از جنوب غربی و نیز در سمت غرب خود با استان آروشا همسایه شده است. 

دیدنی‌ها