شهر کی اف اوکراین

Kiev

مشخصات شاخص

کشور: اوکراین
جمعیت: ۲٬۸۴۷٬۲۰۰ ktv
پیش شماره تلفن: ۴۴(۳۸۰)+
ساعت:

شرح

کی اف یا کییِف یا کیف ( Київ به اوکرائینی ، به روسی Киев ) پایتخت و بزرگترین شهر کشور اوکراین است. این شهر یکی از نقاط مهم صنعتی، فرهنگی و علمی در اروپای شرقی می‌باشد و زادگاه بسیاری از دانشمندان و محققان این کشور است. کی‌اف در زمینه حمل و نقل عمومی از امکانات پیشرفته‌ای برخودار است.

واژه کی‌ اف اقتباس از نام یکی از چهار کاشف این شهر (سه برادر و یک خواهر) به نام «کی» گرفته شده است. این شهر بوسیله رودخانه دنیپر به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم ، که در مجموع دارای ۱۰ منطقه شهرداری است.

بخش راست رودخانه که دارای ۷ منطقه می‌باشد، با جمعیتی در حدود۲.۶۴۲.۴۴۰ نفر و بخش چپ رودخانه با ۳ منطقه دارای جمعیتی در حدود۹۳۰.۰۰۰ نفر می‌باشد.

شهر کی اف پایتخت اوکراین بوده و در کنار سواحل رود دنیپر واقع شده است و دارای قدمت ۱۵۰۰ ساله می باشد. کی اف را مادر شهر های روسی می نامند و این عنوان از این بابت می باشد که این شهر مرکز دولت کهن اسلاو یعنی کیفسکایا روس بوده است.

کی اف مرکز سیاسی، صنعتی، علمی و فرهنگی کشور می باشد.در شهر کی اف کارگاه ها و کارخانجات متعددی در زمینه های مختلفی همچون صنایع هوافضا، محصولات  الکتریکی و الکترونیکی، کشتی سازی و غیره مشغول به فعالیت می باشند. پایتخت کشور اوکراین مرکز بزرگ علمی این سرزمین نیز محسوب می شود که در آن آکادمی علوم، تعداد فراوانی انستیتو های علمی – تحقیقاتی، موسسات آموزش عالی و آزمایشگاه های مختلفی  وجود دارند.

دانشمندان اوکراین در کنگره ها و کنفرانس های بین المللی در زمینه های مختلف علمی شرکت می نمایند. کی اف به عنوان یک مرکز بزرگ فرهنگی نیز شناخته می شود که در آن تئاتر ها، سالن های کنسرت، سیرک، موزه ها، سینما ها و کتابخانه هایی وجود دارند که بازگو کننده تاریخ این شهر و ملت اوکراین می باشند. این شهر یکی از زیباترین شهر های دنیا بوده و آن را شهر باغ می نامند، ساکنین کی اف دلیل این نام را منظره شهر در فصل بهار خوانده و می گویند : اگر شما فصل بهار به کی اف بیائید خواهید فهمید که چرا این شهر را شهر باغ می خوانند.

ساختار شهر کی اف

در اکثر شهر‌های اوکراین مرکز شهر منطقهٔ لوکس و گران قیمت شهر محسوب میشود. در کی اف میدان نزلژنستی و خیابان خرشاتیک که از آن عبور می‌کند مرکز شهر و منطقهٔ گران قیمت است. در روز‌های تعطیل عبور خودروها ممنوع شده و در سطح خیابان مکان‌های سرگرمی دایر میشود. همچنین انتهای این خیابان دا غرب به رود دنیپر می‌رسد. پایتخت اوکراین شهری است با قدمت ۱۵۰۰ ساله و یکی از قدیمی ترین شهر های اروپای شرقی و مرکزی میباشد.

این شهر توسط رود دنیپر به بخش غربی و شرقی تقسیم شده است. کی اف به دلیل سرسبزی و داشتن بنا های تاریخی زیاد به نامهای «شهری در باغ » و شهر موزه ها معروف است. مساحت این شهر ۸۰۰ کیلومتر مربع می باشد که بالغ بر ۵۰۰ کیلومتر مربع آن فضای سبز و مابقی را ساختمانها و اماکن عمومی تشکیل می دهد. کی اف نه تنها پایتخت اوکراین است بلکه بسیاری از جاذبه های تاریخی و فرهنگی کشور اوکراین را به تنهایی در خود جای داده است.

جاذبه ها

دروازه طلایی | Golden Gate

از دیدنی های شهر کیف در اوکراین، دروازه طلایی آن است که نقطه عطفی با کیف باستانی و دروازه تاریخی شهرستان قلعه باستانی است. این دروازه، در حال حاضر به عنوان یک موزه عمل می کند و در خیابان ولدیمیر واقع شده است. در نزدیکی این دروازه، یک سالن تئاتر و یک ایستگاه مترو قرار دارد که به راحتی می توانید به مکان دیگر در این شهر سفر کنید.

عمارت یانوکوویچ | Yanukovych’s Private Mansion

یک ساختمان مجلل با معماری منحصر به فرد به نام یانوکوویج در شهر کیف قرار دارد که بازدید از آن برای عموم آزاد است. بازدید از این عمارت دیدنی حداقل دو ساعت زمان نیاز است.

کلیسای جامع سوفیا | St. Sophia’s Cathedral

کلیسای جامع سوفیا، بنایی با معماری برجسته و شناخته شده ترین میراث جهانی اوکراین است، که علاوه بر ساختمان کلیسا، خانه یا مجلس شهری و ناقوس بزرگی هم نیز دارد. سنت سوفیا اولین بنای اوکراین است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. در سال ۲۰۱۱، هزارمین سالگرد تاسیس این کلیسا در کیف، جشن گرفته شد.

میدان استقلال | Maidan Nezalezhnosti

میدان استقلال همانطور که از اسمش پیداست، مرکز وقایع مهم تاریخی و سیاسی در اوکراین بوده است، از جمله انقلاب نارنجی که در سال ۲۰۰۴ رخ داد. اما گذشته از تاریخ، این میدان، معماری منحصر به فردی هم دارهد. می توانید وقتتان را صرف گشت و گذار در آن، تماشای مجسمه اصلی و حتی خرید از فروشگاه های اطراف کنید. در نزدیکی میدان هم کافه و رستوران های بسیاری وجود داره که برای استراحت کردن مناسب هست.

کلیسای جامع پانتلیمون مقدس | St. Panteleimon’s Cathedral

این کلیسای جامع، با معماری چشم گیر و پارک وسیع و زیبایی که در اطرافش قرار گرفته، این روزها یکی از پر طرفدارترین جاذبه های کیف شناخته شده است. برای بازدید از این کلیسا یک بعد از ظهر را در نظر بگرید و با دوربین عکاسیتان به این بنای تاریخی بروید.

دیدنی‌ها