خیوه | Khiva

مشخصات شاخص

کشور: ازبکستان
جمعیت: ۵۰۰۰۰۰
پیش شماره تلفن: ۶۲(۹۹۸)+
ساعت:

شرح

خیوه | Khiva

خیوه یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ازبکستان در استان خوارزم است که با داشتن زیبایی ظاهری منحصر به فرد با معماری ایرانی اسلامی همچون نگینی در ازبکستان می‌درخشد. تاریخ پر فراز و نشیب این شهر خبر از قدمتی چند هزار ساله می‌دهد که زیر پرچم پربار شهر خوارزم مجالی برای خودنمایی یافته است. امروزه این شهر که به یکی از جذاب‌ترین شهرهای ازبکستان بعد از بخارا و سمرقند تبدیل شده، سالانه میزبان توریست‌های بسیاری از سراسر دنیا می‌شود. همراه ایلیا گشت، سر به این شهر تاریخی زده‌ایم، با ما همراه شوید.

معرفی شهر خیوه 

در زمان پیدایش شهر خیوه بین باستان شناسان و تاریخ نگاران نقل قول‌های متفاوتی وجود دارد. برخی زمان شکل‌گیری آن‌را به اواخر سده اول قبل از میلاد یا حوالی میلاد مسیح و برخی بین قرون ششم تا هشتم میلادی می‌دانند. حتی از این شهر در سده دهم میلادی تسط بازرگانان خاورمیانه‌ای نام برده شده است. این شهر که در مسیر جاده ابریشم قرار داشته، کانون بزرگ تمدن و اقتصاد آسیای مرکزی محسوب می‌شده و در گذشته دولت‌ها برای تسلط به آن مبارزه می‌کرده‌اند. قبل از تصرف این منطقه توسط روس‌ها در سال 1873، عمدتا خانات خیوه حاکمیت شهر را به خصوص در قرن هفدهم بر عهده داشته‌اند. نکته جالب در مورد این شهر آمدن نام آن به عنوان ایرانویج، سرزمین اصلی آریاییان در اوستا است. 

گردشگری 

حدود پنجاه اثر تاریخی با 250 خانه کهن که عمدتا متعلق قرن هجدهم و نوزدهم میلادی می‌باشند، در این شهر وجود دارد. کوچه‌های باریک و سنگفرش شده، قلعه‌های تاریخی، خانه‌های قدیمی و حتی مساجد باستانی که از نمونه آن می‌توان مسجد آدینه را نام برد، از جمله جاذبه‌های توریستی شهر هستند. نکته جالب دیگری در مورد این شهر، وجود مقبره باشکوهی موسوم به پوریای ولی از پهلوانان ایران باستان در این شهر است. 

جغرافیا

این شهر در 25 کیلومتری شهر گرگانج، مرکز استان خوارزم، هزار کیلومتری شمال غرب تاشکند و 600 کیلومتری شمال بخارا واقع شده است. 

دیدنی‌ها